Vaskrs je. Želim svjedočiti o Porfiriju, vjesniku smisla

25. April 2022.
Gotovo svi ovi koji ponavljaju mantre da je patrijarh Porfirije ”u službi velikosrpske ideje”, da je ”sijač rata”, da je ”licemjer”, ”agent Putina na Balkanu” (i tako dalje i tako slično) neće se, naravno, potruditi pročitati Porfirijeve besede niti dokumente koje potpisuje – ta njima je sve jasno.
Drago Pilsel Vrisak 190519 C 4
Drago Pilsel. Foto: Privatna arhiva

Piše: Drago Pilsel

Stvar je drugačija: ništa ne znaju i ne žele znati mimo svojih predrasuda! Neki se od njih hvale velikim novinarskim stažem, kite doktorskom titulom i čime sve ne, ali, ajme majko, koja je to tuga, ta njihova duhovna i intelektualna lijenost.

Tako neće pročitati ni ovogodišnju Vaskršnju poslanicu Srpske Pravoslavne Crkve koju je uputio patrijarh srpski Porfirije, a supotpisuju je i svi arhijereji SPC-a (u cijelosti ju donosimo u rubrici Abrahamova djeca). Ja ću danas istaknuti njene naglaske i dati svoj komentar.

Porfirije i njegova subraća arhijereji kažu i ovo:

”U času beznađa su i samrtni ropci raspetih osuđenika prelazili u ruganje živome Bogu, Spasitelju sveta. Onome koji je iz ljubavi sišao među nas i tamu naših života obasjao večnom svetlošću i radošću. Onome koji je tumačeći svog Oca nebeskog u drevnom jevrejskom predanju pokazao očinsko lice Boga svekolikom svetu (…) Onome koji nas je ohrabrio da budemo istrajni vesnici smisla u ovome turobnom dobu. Onome koji će kao krotko Jagnje (Jn 1, 36) prineto za naše grehe biti poslednja Božija reč na strašnom sudu – hram Jerusalima Novog, obasjanog Božijom slavom (Otk 21, 22-23)”.

”Mi se na golgotsku goru svagda uspinjemo, draga deco duhovna, jer smo pozvani da svedočimo živoga Boga u svetu i tako učestvujemo u spasenju svakog Božjeg stvorenja. Vođeni Duhom Svetim, mi smo prema Svetom Apostolu Pavlu sinovi Božji u kojima sva tvar čezne za oslobođenjem od propadljivosti i za radošću večnog života (Rim 8, 21). Ovaj osećaj odgovornosti među nama je danas posebno naglašen zbog sveopšte krize u svetu i činjenice da se plamen ratnih razaranja na prostorima Ukrajine pridružio onim drugim mestima na planeti koja su oružani sukob proglasila jedinim odgovorom na različitosti i neslaganje među državama, narodima i verama”.

”Saosećamo i sastradavamo sa svim pravoslavnim hrišćanima, braćo i sestre, saosećamo i sastradavamo sa svim ljudima ovoga sveta gledajući kako se sukobi na ukrajinskom tlu i širom vaseljene još više produbljuju. Veliki Apostol Pavle podseća: ”(Bog) je stvorio od krvi svaki narod čovečanstva da stanuje po svemu licu zemaljskome” (Dj 17, 26). Dakle, sazdani smo kao jedan i jedinstven ljudski rod, i pozvani smo da jedno budemo. Stoga se Vaskrslom Gospodu molimo da se što pre i bezuslovno uspostavi mir, prestane stradanje, i da se svi izbegli vrate u svoje domove. Svaki rat, bilo gde i bilo kada, proizvodi samo gubitnike i poraz je ljudskog dostojanstva, poraz je i sramota svakog čoveka kao ikone Božje”.

”I dok sile ovoga sveta vode bespoštedne ratove, najviše stradanja podnosi običan čovek. Šta ćemo mi koji smo sabrani danas u Prazniku nad praznicima, ugrejani toplinom domova, reći onima koji su razornom stihijom odvojeni od svojih najbližih i rasuti po tuđini? Kako ćemo zapevati pashalnu pesmu kada je među nama toliko gladnih i žednih pravde, toliko neutešnih?”

”…u vreme kada je Judeja takođe bila rasparčavana interesima Rima, Sirije i Persije, Bogočovek Isus nam je pokazao put na mnogo načina. Setimo se samo isceljenja gadarinskog besomučnika, braćo i sestre, za koga se kaže da je bio posednut legijom demona (Mk 5, 1-20). Prizor neukrotivog čoveka koji je živeo u grobovima i danonoćno se tukao kamenjem oslikava tragično stanje mnogih pod rimskom vlašću i povezuje sve prošle, sadašnje i buduće žrtve globalnih sukoba koje su bez Hrista, pre ili kasnije, osuđene na samouništenje”.

”Carstvo Hristovo nije od ovoga sveta i zato bez razlike činimo svakome od ”ovih najmanjih” u njihovoj potrebi. Carstvo Hristovo nije od ovoga sveta i zato zagrlimo drugoga kao Gospoda samog, jer ćemo samo tako biti prihvaćeni kao Njegovi”.

”Budimo okrenuti ljubavi (…) Budimo takođe svesni da nas iskonski metodi obmane strastima i strahovima u zloupotrebi masovnih medija mogu lako učiniti ljudima porobljene svesti i prigušene savesti, tuđinima svom nebeskom naznačenju”.

”Čuvajmo se prividne sigurnosti globalnog mravinjaka koji nas želi učiniti bezličnim pritvorenicima samodovoljnosti. Vreme provoditi u ubeđenju da se virtuelnim svetom nezdravog umišljanja i konzumacijom materijalnih dobara može zadobiti istinsko blagostanje, znači biti osuđen na život bez dostojanstva i slobode”.

”Besmrtna dela samožrtvene ljubavi prema Bogu i otadžbini pokazali su u proteklim mesecima mnogi naši lekari, zdravstveni radnici i brojni drugi ljudi koji su se našli na teškim i odgovornim dužnostima. Gledajući na svetitelje Crkve Hristove i ugledajući se na svete pretke, oni su hodili i hode putem hristopodobnih vrlina, putem ljubavi koja sve u sebi sadrži i osmišljava, po kojoj se poznaju učenici Hristovi i narod Božji. ”Od ove ljubavi niko nema veće, da ko život svoj položi za prijatelje svoje” (Jn 15, 13) – tako nam je Gospod Hristos zaveštao put istinskog života i mira, van koga su životne teškoće poput prave arene besmisla”.

***

O čemu ovi redci govore? Što Porfirije misli i poručuje? Je li ovo govor ”sijača rata”, ”promicatelja ideje velikosrpstva”, ”Putinova agenta na Balkanu”?

Iz nekoliko citiranih pasusa Poslanice istaknimo sada najvažnije Porfirijeve pozive:

Budimo istrajni vesnici smisla u ovome turobnom dobu.

Pozvani smo da svedočimo živoga Boga u svetu i tako učestvujemo u spasenju svakog Božjeg stvorenja.

Saosećamo i sastradavamo sa svim pravoslavnim hrišćanima, sa svim ljudima ovoga sveta.

Svaki rat, bilo gde i bilo kada, proizvodi samo gubitnike i poraz je ljudskog dostojanstva, poraz je i sramota svakog čoveka kao ikone Božje.

Šta ćemo mi koji smo sabrani danas u Prazniku nad praznicima, ugrejani toplinom domova, reći onima koji su razornom stihijom odvojeni od svojih najbližih i rasuti po tuđini?

Kako ćemo zapevati pashalnu pesmu kada je među nama toliko gladnih i žednih pravde, toliko neutešnih?

Bez razlike činimo svakome od ”ovih najmanjih” u njihovoj potrebi.

Zagrlimo drugoga kao Gospoda samog.

Budimo okrenuti ljubavi.

Budimo zahvalni lekarima i zdravstvenim radnicima i njihovim delima samožrtvene ljubavi prema Bogu i otadžbini.

Ove prethodne, grafički istaknute rečenice, ovi pozivi, sukus su Porfirijevih nadanja u Vaskršnjoj poruci, njegove želje, ako želite to je prikaz stanja njegova duha.

Što vi u ovim riječima vidite? Što prepoznajete?

U poruci naslovljenoj ”Sazdani smo kao jedinstven ljudski rod” vidim izuzetnu bliskost s porukama koje godinama odašilje, a osobito otkako je počeo rat u Ukrajini, papa Franjo. Vidim Porfirijev način da se zalaže protiv kulture odbacivanja drugih, a za kulturu sebedarja i prihvaćanja drugih.

Vidim poželjnu antropologiju, zdravu duhovnost, ispravnu egzegezu Božje riječi, vidim relevantnost u društvenim procesima, vidim pastira koji se obraća široj zajednici, a ne samo pravoslavnim vjernicima i ne samo Srbima među njima, vidim želju za dijalogom sa suvremenim društvom, vidim teološku istinu, koja je ne samo pravoslavna nego i koncilska/katolička, ali i protestantska – da ”Crkva nije od ovoga svijeta, ali jeste za ovaj svijet”, vidim otklon od samozadovoljstva i samodovoljnosti, vidim želju za susretom i dijalogom, vidim svijest o odgovornosti za probleme svijeta, vidim potrebu da se poštuju ljudska prava, vidim da se komunicira i podcrtava suština kršćanske poruke, vidim da se to radi jednostavnim i svima razumljivim jezikom, vidim slobodu onoga koji propovijeda/piše, vidim poštovanje drugosti i vidim, ćutim, dobrotu.

Prije tjedan dana, na Uskrs po gregorijanskom kalendaru, Porfirije je na Svetom Duhu poželio ugostiti one članove našeg zagrebačkog kružoka koji su tada, premda je bio blagdan, mogli i željeli zajedno objedovati i družiti se, kao prijatelji (jučer je, pak, Porfirije ručao sa beskućnicima u Beogradu). Naš zajednički ručak smo započeli prisjećanjem scene s Križnog puta održanog u rimskom Koloseumu, netom, na Veliki petak.

Tada se isto čula osuda mnogih sukoba, poput onoga u Ukrajini, koji potiču teror, siromaštvo i neravnotežu. I koji u svijet širi okrutne slike ženā, majki, suprugā, koje rađaju ili umiru pod bombama.

Kao predstavnice tog užasa i nade u mir i ponovno pronađeno bratstvo, pod križem su, kao na Golgoti, kazali smo, na XIII. postaji bile dvije žene, Irina i Albina, jedna Ukrajinka, a druga Ruskinja, prijateljice i kolegice, koje su, držeći s dvije ruke drveni križ, utjelovljavale samu bît kršćanstva, Boga koji je umro za grijehe svih ljudi. I uskrsnuo.

Bio je to snažan prizor kojemu je odgovarao trenutak tišine. I mi smo prije toga ručka ostali tihi. Naime, tekst je pretposljednje postaje, tako su odlučile Irina i Albina, bio bitno skraćen i promijenjen: ”Pred smrću šutnja je rječitija od riječi. Zastanimo zato u molitvenoj tišini i neka svatko u srcu moli za mir u svijetu”.

Nada kršćana, moja i nada Porfirijeva zove se Isus. On je ušao u grob našeg grijeha, stigao do najudaljenije točke gdje smo bili izgubljeni, prošao kroz splet naših strahova, nosio težinu naših potlačenosti te nas je, iz najmračnije dubine naše smrti, probudio u život. On je živ i još uvijek prolazi, preobražava i oslobađa.

Ja vam želim svjedočiti o ovom, pravom licu Porfirija. O čovjeku koji govori o miru i o potrebi da zagrlimo drugoga ma tko on bio i ma kakav on bio.

Vaskrs je. Praznik nad praznicima. Čestitam ga braći i sestrama pravoslavnima i grkokatolicima (osobito izbjeglim i tužnim Ukrajincima među nama), koptima… svima. Ostanimo posvećeni projektima dijaloga i mira. Podržimo se, podržite Autograf.

Neka zadnja rečenica u ovoj kolumni bude Porfirijeva. Ponavljam: ”Budimo istrajni vesnici smisla u ovome turobnom dobu”.

Članak je prenet sa portala autograf.hr.

Članak je prenet sa portala autograf.hr.

Click