Savetnici Merkel i Makron došli sa posebnom porukom za Kurtija

10. March 2020.
Savetnici nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Emanuela Makrona, Jan Heker i Emanuel Bone održali su danas odvojene sastanke sa kosovskim premijerom, Aljbinom Kurtijem, kosovskim predsednikom, Hašimom Tačijem. Kurtiju su preneli „posebnu poruku“. Poseta nemačko-francuske delegacije dolazi u vreme pojačanog pritiska na Prištinu da ukine takse i nastavi dijalog sa Beogradom.
KRAJ DIJALOGA: STA KOSOVO MOZE OCEKIVATI OD OVOG PROCESA
Aljbin Kurti. Foto: BETAPHOTO/ARMENIJA ZAJMI BESEVIC

Kako je juče bilo najavljeno. U Prištinu su ovog jutra stigli savetnici nemačke kancelarke i francuskog predsednika kako bi se sastali sa kosovskim predsednikom i premijerom.

Novinari su ih pre sastanka sa Kurtijem upitali da li imaju neku posebnu poruku za Kurtija, na šta su kratko dodobili odgovor da zbog toga smo ovde, prenosi Koha.

Sastanku savetnika sa kosovskim premijerom prisustvovao je i nemački ambasador u Prištini, Kristijan Helt.

Kako prenosi RTK, ključna poruka je ukidanje takse od 100 odsto i predstavljanje pristupa dva najuticajnija lidera EU, Makrona i Merkelove.

Francusko-nemačka delegacija potom se sastala sa kosovskim predsednikom, Hašimom Tačijem. O čemu je na sastanku razgovarano za sada nije poznato, ali deo razgovora, sudeći prema jučerašnjoj Tačijevoj najavi, jeste.

EU „nije jedinstvena – sa rukovodstvom koje još uvek nema ni viziju što se tiče Kosova ni zapadnog Balkana“; „Drži Kosovo izolovanim, kažnjava Kosovo jer ne donosi odluku o liberalizaciji viza“; „EU prvo treba da donese odluku o liberalizaciji viza a onda može da misli o ulozi i da može da igra ulogu u dijalogu; A ukoliko oni traže dijalog a drže Kosovo izolovanim moj odgovor je negativan za njih“, rekao je juče Tači na konferenciji za štampu nakon više sastanaka sa liderima političkih partija na Kosovu, poručivši da će ove poruke da prenese i savetnicima Emanuela Makrona i Angele Merkel na današnjem sastanku.

Poseta međunarodnih zvaničnika dolazi u vreme pojačanog pritiska na Prištinu da ukine takse i nastavi dijalog sa Beogradom. Međutim, vidljive su snažne razlike u pristupu sa Zapada prema dijalogu Beograda i Prištine; sa snažnom inicijativom iz Vašingtona da se takse ukinu, kako bi se otkočio dijalog, koji, kako već više glasova upozorava, što pre treba da dobije konačni epilog; a sa druge, tišinom iz EU, odnosno oprezom, pre svega iz Nemačke da se ne požuruje i da se isključi svaka mogućnost etničke podele teritorija.

One su se očekivano prelile i na političku scenu u Prištini, i to ne samo između opozicije i vlade, već i unutar same vlade. LDK podržava stav Vašingtona jasno naglašavajući da se ne sme ulaziti u konflikt sa najjačim kosovskim saveznikom, dok Kurti u pismima koja šalje međunarodnim zvaničnicima navodi da je doneo odluku da ukine takse, postepeno, početkom marta, a potom i 15. u potpunosti. On insistira, međutim, na reciprocitetu, odnosno uslovima za Srbiju: da prestane sa tzv. kampanjom odpriznavanja i da ukine sa svoje strane barijere za kosovsku robu. Srbija, iako spremna da ukine barijere, ukoliko se takse ukinu u celosti, nastavlja sa kampanjom odpriznavanja.

Članak je prenet sa portala Kossev.

Članak je prenet sa portala Kossev.

Click