Narodne kuhinje rade – starijima obroci stižu na kućnu adresu

20. March 2020.
Sugrađani koji su korisnici usluga narodnih kuhinja i dalje će moći obroke da dobijaju na mestima na kojima su i do sada preuzimali hranu.
MEDJUNARODNI DAN STARIJIH OSOBA - NARODNA KUHINJA
Foto: Beta/Saša Đorđević

Zbog epidemiološke situacije, sugrađani stariji od 65 godina – koji moraju da ostanu u svojim domovima, a korisnici su narodnih kuhinja – obroke će na adresu dobijati posredstvom opštinskih volontera. Svi ostali sugrađani stariji od 65, preko kol-centara svojih opština mogu da se jave i ostave svoje podatke da bi im se potrebne namirnice i medikamenti dostavili kući. Kako su rekli u Sekretarijatu za socijalnu zaštitu, ovo su mere koje se primenjuju u skladu sa odlukom vlade, instrukcijama Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i preporukama Gradskog štaba za vanredne situacije.

Osim narodne kuhinje u nadležnosti grada, postoji i narodna kuhinja koju organizuju verske zajednice. U okviru Srpske pravoslavne crkve funkcioniše Versko dobrotvorno starateljstvo. Ono ima oko 2.000 korisnika, a ovih dana bilo je još sugrađana koji su zatražili pomoć. Zbog mera koje su na snazi u crkvenoj kuhinji hrana se ne sprema svakog dana. Prilikom podele kuvanog obroka 16. marta korisnicima su isporučene zalihe za narednih deset dana. Reč je o osnovnim životnim namirnicama i konzerviranoj hrani. To je važilo na svim punktovima – u Francuskoj ulici i pri hramovima Svetog Đorđa na Bežaniji, Vaznesenja Gospodnjeg u Žarkovu, Srpskih Svetitelja na Karaburmi i Svetog Lazara na Zvezdari.

– Našim korisnicima koji žive na ulici konzerviranu hranu delićemo svakog ponedeljka ujutru i to u količini predviđenoj za narednu nedelju. Porodicama sa više dece i onima koji su stari i bolesni naši vozači će osnovne životne namirnice dostavljati u toku radne nedelje. Dok traje ovaj vanredni režim rada kontaktiraćemo i tražićemo pomoć volontera ako nam u datom trenutku budu neophodni – kažu u Verskom dobrotvornom starateljstvu.

Oni kojima je potrebna pomoć ovog udruženja mogu da se jave na telefone – za zdravstvene usluge: 064/2020-550, za lekove: 064/800-3829, za kuhinju: 064/800-3833, za milosrdne posete: 064/800-3824 .

BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC/DS

Jevrejska opština Beograd već petnaest godina ima narodnu kuhinju i svakog meseca podele 1.500 kuvanih obroka.

– Kuvane obroke delimo šest dana nedeljno, dok takozvani suvi obrok obezbeđujemo za jedan dan. Zbog ovih mera naši volonteri će obroke dovoziti na kućnu adresu. Osim korisnicima slabijih materijalnih mogućnosti, paralelno delimo hranu i našim članovima koji su preživeli Holokaust, a pomoć im je potrebna. Trenutno ih ima 14 – rekao je Danilo Medić, predsednik Jevrejske opštine Beograd.

U okviru Islamske zajednice Srbije radi humanitarna organizacija „Merhamet” čiji članovi, kako je rekao Mustafa Jusufspahić, beogradski muftija, pomoć socijalno ugroženim osobama dele na petnaest molitvenih prostora u Beogradu.

Hrana za 33.715 korisnika

Narodne kuhinje u prestonici su u nadležnosti grada, dok brigu u 77 gradova i opština u Srbiji vodi Crveni krst Srbije. Oni pripremaju obroke za 33.715 korisnika.

– Narodne kuhinje normalno funkcionišu u pogledu pripreme hrane. Namirnice su obezbeđene ranije i nema nedostataka bilo kog artikla. Sve narodne kuhinje kojima mi koordiniramo prilagodile su način rada novonastaloj situaciji. Na samom punktu pojačane su higijenske i mere bezbednosti za korisnike koji preuzimaju obroke, a kada je reč o starijim osobama, za njih obroke preuzima neko mlađi ili im se oni dostavljaju na kućnu adresu – kažu u Crvenom krstu Srbije.

Tekst je prenet sa portala lista Politika.

Click