200 miliona za savetničke ugovore

23. December 2019.
Nemačka štampa bavi se aferom koja prati sadašnju predsednicu Evropske komisije i doskorašnju ministarku odbrane u nemačkoj Vladi Ursulu von der Lajen.
51765455_303
Fotografija preuzeta sa portala Deutsche Welle/DW

Piše: Dragoslav Dedović, Deutsche Welle

Nemačka štampa bavi se aferom koja prati sadašnju predsednicu Evropske komisije i doskorašnju ministarku odbrane u nemačkoj Vladi Ursulu von der Lajen.

„Za bivšu ministarku odbrane i za njeno bivše ministarstvo mogla bi „savetnička afera“ imati pravne posledice. Jedan političar Zelenih je zbog obrisanih podataka na službenom telefonu podneo prijavu protiv nepoznate osobe.

Prema informacijama lista “Velt am zontag” u berlinsko Državno tužilaštvo je stigla prijava zbog sumnje u brisanje dokaznog materijala za anketni odbor Bundestaga. Redakcija je u posedu više dokumenata. Tužilaštvo za sada ne želi „niti da potvrdi niti da demantuje” postupak.

Skrivanje dokaza

Pozadina je brisanje podataka sa službenog mobilnog telefona bivše ministarke odbrane Ursule fon der Lajen, političarke Hrišćansko-demokratske unije (CDU). Anketni odbor koji preispituje tzv. savetničku aferu u njenom bivšem ministarstvu, procenio je da se radi o dokaznom materijalu koji je želeo da pregleda.

Ali ništa od toga. Kako je „Die velt“ još prošlog četvrtka (19.12.) izvestio, ministarstvo je priznalo da su podaci sa telefona izbrisani još letos. Time su mogući dokazi, kao sms poruke, izgubljeni. U prijavi koja je podneta Tužilaštvu dan kasnije, poziva se na ovaj medijski izveštaj. I „Špigel onlajn“ je izvestio o krivičnoj prijavi. Nju je podneo poslanik Bundestaga i stručnjak za pitanja odbrane Tobijas Linder (Zeleni). „Po mojoj proceni, činjenice koje su do sada poznate govore da postoji sumnja da je počinjeno krivično delo“, rekao je Lindner za „Velt am zontag“. On je dodao da je unapred sprečeno da anketni odbor prikupi pouzdane dokaze, pa je cilju parlamentarnog pronalaženja istine nanesena velika šteta.

I socijaldemokratski poslanici u Anketnom odboru negoduju. Aktuelna šefica u Ministarstvu odbrane Anegret Kramp-Karenbauer (CDU) nije izazvala ovu aferu, ali upitan odnos njene institucije prema dokaznom materijalu mogao bi i nju povezati sa aferom.

Prekršena sopstvena pravila

Brisanje podataka sa službenog mobilnog telefona bivše ministarke krši moratorijum na akte koji je proglasilo samo Ministarstvo – to je stav brojnih poslanika. Na saveznoj konferenciji za štampu, koja je održana prošlog petka, (20.12.) portparol Ministarstva odbrane je davao neodređene izjave. Pre svega, brojne protivrečnosti u navedenoj oficijelnoj hronologiji nisu mogle biti razjašnjene.

Anketni odbor pretresa pitanje do koje mere su brojni savetnički ugovori za pojedince i firme, koji su potpisani za vreme mandata Ursule fon der Lajen, bili legalni i korektni. Bilo je najavljeno da će rezultati rada Anketnog odbora biti poznati do sredine sledeće godine. Sadašnja šefica Evropske komisije Von der Lajen moraće da da izjavu pred anketnim odborom 13. februara. Nju odavno kritikuju u Nemačkoj zbog različitih projekata u oblasti naoružanja, zbog nedostataka u vojnoj opremi i zbog savetničkih ugovora. Na savetnike je u njeno vreme potrošena trocifrena milionska suma. Anketni odbor zahtevali su Levica i nemački Liberali (FDP). Osnovan je u martu 2019. Pitanja koja se postavljaju pred odbor jesu – ko je vršio kontrolu dodele savetničkih ugovora, da li je nastala šteta za poreske platiše i kako se kršenje pravila može ubuduće izbeći.Osim toga, radi se o takozvanom „ortačko-burazerskom“ ponašanju, dakle o sumnji da je u pitanju klijentelizam, ali se postavlja i principijelno pitanje domaćinskog poslovanja.

Propala privatizacija

Nedavno je takođe uzburkalo duhove to što su dokumenti koji se tiču privatizacije državne proizvodnje tenkova bili prošarani zacrnjenim delovima. Kako navodi nemački list, privatizacija je obustavljena.

Ministarstvo je priznalo da je isporučilo nepotpunu dokumentaciju i poslalo je sve dokumente u kojima su nečitki samo lični podaci tamo gde je to predviđeno zakonom.

List piše da je cela afera pokrenuta nakon avgustovskog izveštaja Saveznog zavoda za reviziju, koji je doveo u sumnnju racionalno poslovanje i zakonitost savetničkih ugovora u ministarstvu odbrane. Godine 2015. i 2016. za eksterna savetovanja je izdvojeno najmanje 200 miliona evra.

Najtiražniji nemački list Bild je danas (23.12.) javio da je aktuelna ministarka odbrane Anegret Kramp-Karenbauer naredila da se tačno utvrdi ko je izbrisao podatke iz mobilnog telefona, rekavši da očekuje potpuni izveštaj do 3. januara. Kako navodi Bild, ona će taj izveštaj proslediti Anketnom odboru za sledeću sednicu 16. Januara.

Tekst je preuzet sa portala Deutsche Welle.

Click