Zoran Radovanović: Svaka reakcija na pobunu je surova

1. October 2020.
„Dužnost intelektualca je da se ne bavi samo svojom strukom već i da se trudi da popravi društvo. Vladimir Kostić je primetio da ja decenijama trčim neku svoju trku sam na stazi. Saborci su na tribinama, aplaudiraju, sugerišu ali ne učestvuju. I to stvarno jeste tako. Ja razumem zašto se ljudi sklanjaju jer je rakcija na svaku pobunu surova“.
Dr_Zoran_Radovanovic_N1-1024x503
Dr Zoran Radovanović. Foto: snimak ekrana N1 TV

To je kazao večeras profesor epidemiolog Zoran Radovanovi tokom promocije svoje knjige „Medicina, etika, politika“ u izdanju Dan grafa.

Pored autora, na promociji, održanoj u Centru za kulturnu dekontaminaciju, u kome su sva mesta bila popunjenja, govorili su direktor Upravnog odbora organizacije Koraci, i autor pogovora Marko Oljača, urednik u dnevnom listu Danas Božidar Andrejić, dok je urednica Danasa Jelka Jovanović moderirala razgovor. Iako je ranije bilo najavljeno, na promociji nije bio prdsednik SANU Valdimir Kostić, autor predgovora, jer je prisustvovao komemoraciji Isidori Žebeljan.

Tokom promocije govornici Marko Oljača i Božidar Andrejić primetili su da je profesor Radovanović redak intelektualac koji ne beži u ćutanje, primećujući i da su pojedini njegovi tekstovi o akademskoj čestitosti, nastali sredinom 90-ih danas podjednako aktuelni kao i u vremenu kada su nastali.

„Zoran Radovanović je korektivni faktor u ovom društvu i verujem da bi stanje sa epidemijom bilo gore da njega nije bilo“, kazao je Marko Oljača, dok je Božidar Andrejić naveo da je Radovanović „retka pojava“, u vreme kada je „težina ćutanja naučnog sveta zapanjujuća i poražavajuća za celo društvo“.

Knjiga „Medicina, etika, politika“ sadrži 160 tekstova koji su nastajali od 1996. godine do danas, i podeljena je u sedam poglavlja. Posebno poglavlje posvećeno je korana virusu, o čemu se tokom večerašnje promocije posebno govorilo, pre svega u kontekstu činjenice da je član Kriznog štaba Predrag Kon juče otkrio da je do juna tri puta više osoba umrlo od korone samo u Beogradu u odnosu na zvanično podatke.

„Ako su kolege u Kriznom štabu zaista dobijale podatke o zaraženima i preminulima na nekoj cedulji pre nego što uđu u konferencijsku salu, to je onda još crnje nego da nas je Krizni štab svesvno obmanjivao. To onda znači da je ovaj Krizni štab služio samo za slikanje a da je postojao neki drugi krizni štab koji je raspolagao sa pravim informacijama. Izgleda da kada su oni davali brojeve preminulih, da su postupali po principu jednog pišem, četiri brišem“, kazao je Radovanović.

Epidemiolog je istakao i da veruje će vlast u budućnosti morati da izađe sa tačnim podacima i bude otvorenija prema javnosti, pogotovu nakon najave lekara da bi mogli da organizuju protest.

Najviše pitanja iz publike odnosile su se na tačnost podataka koje javnost dobije, opravdanost pojedinih mera poput potpunog zatvaranja staračkih domova i zabrane kretanja za starije, kao i na incijativu Ujedinjeni protiv kovida, te odgovornosti samih lekara za širenje epidemije.

Naredna promocija u Nišu

Kniga profesora Radovanovića „Medicina, etika, politika“ biće promovisana u Nišu 5. oktobra od 17 časova u prostorijama Siti radija.

Članak je prenet sa portala Danas.

Članak je prenet sa portala Danas.

Click