Knjiga za nekoga, negde

8. December 2024.
USAMLJENA U SREDIŠTU ZEMLJE, „auto-biografički-roman“ britanske autorke Zoi Torogud odnedavno „govori“ srpskim jezikom zahvaljujući Darkvudu i prevodiocu Marku Jakovljeviću
1727437536-image-48

Autrka: Dragan Stošić, Izvor: Novi magazin

Na strip scenu stupila je pre nešto više od tri godine (u vreme kovid pandemije), i promptno se vinula u sam njen svetski vrh, jednoglasno prihvaćena i od publike i od kritike. Kompletna autorka većine svojih (grafičkih) priča, Britanka Zoi Torogud (Bredford, 7. jun 1998) pažnju je privikla 2020. grafičkom novelom Bili Skot će oslepeti (nastalu iz želje da prevaziđe svoju anksioznost nakon što je saznala da joj se mrežnjača polako odvaja i da bi zbog toga mogla da izgubi vid), nakon čega, između ostalog, realizuje jednu epizodu serijala HaHa (po scenariju Maksvela Prinsa), kao i strip serijal Kiša, sa poznatim romanopiscem i strip scenaristom, dobitnikom Ajznera za serijal Lokot i ključ, Džoom Hilom.

I, onda, 2022, dolazi „auto-bio-grafički roman“ – Usamljena u središtu zemlje (intimna, ogorčena borba protiv usamljenosti), koji je nedavno, u prevodu Mirka Jakovljevića, objavio beogradski Darkvud (čija je ona gošća trebala da bude u okviru 21. Međunarodnog salona stripa održanog ove jeseni u Beogradu, ali se nije pojavila zbog porodične tragedije). „Moja karijera nastala je u vreme kovida, kada je izašao moj prvi strip, i trebalo je da ga promovišem na strip konvenciji, koja je, naravno, otkazana. Kovid je, tako, uništio moj prvi veliki momenat. Umesto toga, godinu sam provela sama u svom stanu. Imala sam momka na daljinu, koji me je usred toga ostavio. I to će sve žestoko uticati na moj rad. Kao da smo svi prolazili kroz istu apokalipsu. Tako mi je došlo da kroz strip iskušavam sopstvena osećanja, frustraciju, dogodovštine. Na kraju je taj strip bio moja terapija“, objašnjava Torodgud u jednom intervjuu.

Verujući u terapeutsku moć umetničkog stvaranja, Torogud, dakle, kreira priču o poslednjih šest meseci u 2021. koje je provela u depresivnoj fazi. Neplanirano, nakon pozitivnih reakcija na nekoliko internet panela, ova priča završava u policama strip prodavnica, a stručna javnost prepoznaje taj autoterapeutski trud i nominuje ga za nekoliko Ajznera, najznačajniju svetsku nagradu u svetu stripa, tzv. Oskar devete umetnosti.

„Mislim da svi umetnici, svesno ili nesvesno, svoju intimu uklapaju u svoj rad. Možda sam ja to uradila malo direktnije i transparentnije“, reći će umetnica čiji je život od 14. godine obeležen kliničkom depresijom, koja svoju originalnu priču o depresivnim ljudima definitivno izdiže iznad patetike. „Ova knjiga sadrži intimne razgovore i prikaze samoubistva i samopovređivanja. Iako se nadam da će ona nekima poslužiti kao uteha, njen sadržaj na nekoga može delovati kao okidač. Postarajte se da se osećate prijatno pre čitanja i ne zaboravite a da se sunce uvek iznova rađa svakog novog dana. Hvala vam. Zoi“, obaveštava autorka potencijalne čitaoce na početku svog uzbudljivog putovanja – Usamljena u središtu zemlje, uz kratku konstataciju: Ova knjiga je za nekog, negde.

Narativni deo tog svojevrsnog istraživačkog vršljanja po sopstvenom životu Torogud nadopunjuje grafizmom koji podrazumeva crtanje prilagođeno trenutnim emocijama, pa će stilski ona šetati od realističkog do karikaturalnog crteža, smenjujući slike pune detalja sa onima koje su tek u konturama, i neprestano se igrajući sa obojenim i crno-belim tablama i kadrovima, pokušavajući, tako, da uđe u sopstvenu i glave poštovalaca njenog rada. U tom njenom iskupljenju, povremeno se ljudski likovi predstavljaju svojim životinjskim parnjacima, i fizički i psihološki. Sve u svrhu istraživanja kategorija poput ljubavi, prijateljstva, usamljenosti, umetnosti… (ne)ljudskosti, postojanja, bez pretenzije da iz toga istrči recept za lek koji ima čarobnu moć.

 

Godišnja izložba najboljih radova besplatne škole stripa i ilustracije za polaznike do 15 godina, koju organizuje beogradski Studentski kulturni centar, zajedno sa moderatorom nastavnog programa škole, prof. Milojem Mitrovićem, biće održana od 5. do 21. decembra u Srećnoj galeriji SKC. Autor postavke je istoričarka umetnosti Teodora Dobrosavljević uz saradnju Jovane Bulatović, Valentine Moravčević, Simone Živančević i Ane Đurić. Na otvaranju, 5. decembra od 19 sati, polaznicima škole biće podeljeni poklon-paketi koje doniraju prijatelji Međunarodnog salona stripa 2024.

Tekst je prenet sa portala Novi magazin.

Click