Ukrajinski policajci pomogli škaljarskom klanu u pokušaju likvidacije

25. June 2021.
Članovi crnogorskog škaljarskog klana i njihovi srpski saradnici imali su podršku ukrajinske policije kada su prošle godine došli u Kijev u pokušaju da likvidiraju šefa suparničke kavačke grupe. Dvojica policajaca odvezla su ih od granice do glavnog grada i prevezla nazad, a to su radili na zahtev Jevgena Dejdeja – pomoćnika šefa kijevske policije, otkrivaju KRIK i Slidstvo. Otkrivamo i da je ubice u Ukrajinu poslao uticajni kriminalac iz Niša Milan Ljepoja koga su, kako veruje srpsko tužilaštvo, kasnije ubili srpski saradnici kavačke grupe.
Ilustracija-20210624
Ilustracija: KRIK

Pišu: Stevan Dojčinović, Bojana Jovanović, Dmitro Repljančuk, Jevgenija Motorevska (Slidstvo)

Radoje Zvicer, vođa kavačkog kriminalnog klana, krajem maja prošle godine izašao je da se prošeta sa troje dece i psom po kraju u kome je živeo u centru Kijeva, glavnog grada Ukrajine. Šetnju je prekinula kiša koja je počela da pada, pa su potrčali ka kući. Kiša nije bila jedino iznenađenje. Zvicera su presrela dvojica muškaraca koja su zapucala na njega, naočigled prolaznika. Teško ranjen, pogođen sa pet metaka, Zvicer je uspeo da pobegne u obližnji kafić. Njegova supruga Tamara Zvicer nalazila se nedaleko od mesta pucnjave i verovatno mu je spasila život. Izvadila je pištolj i zapucala ka napadačima, koji su se brzo vratili u svoj automobil i pobegli. Zatim je otišla do kafića, pritisla mu rane da smanji krvarenje dok ne stigne hitna pomoć, koju je pozvao jedan od zaposlenih u kafiću.

Narko-bos je preživeo ovaj napad, a pucači nisu uspeli da pobegnu. Već sledećeg jutra uhapšeni su u blizini Odese, primorskog grada na jugozapadu zemlje, dok su pokušavali da pređu u Moldaviju. Dvojica Srba i dvojica Crnogoraca optuženi su zbog pokušaja ubistva Zvicera i prošlog meseca počelo im je suđenje u glavnom gradu Ukrajine. Dvojica se u crnogorskoj policiji vode kao pripadnici škaljarskog klana – kriminalne grupe koja se sa Zvicerovom nalazi u višegodišnjem ratu.

Balkanski kriminalci, međutim, nisu sami izveli ovu operaciju. Prilikom dolaska, ali i bekstva iz Ukrajine imali su pomoć ljudi iz ukrajinske policije, otkrivaju ukrajinski istraživački portal Slidstvo i KRIK.

Policajci Rostislav Černobrovij i Semen Gordijenko prevezli su kriminalce od granice do Kijeva, a nakon pokušaja ubistva pomogli su im da beže iz ukrajinske prestonice do Odese. Ovo su radili po zahtevu pomoćnika šefa kijevske policije i bivšeg narodnog poslanika – Jevgena Dejdeja, saznaju Slidstvo i KRIK.

Ukrajinski policajci koji su prevozili balkanske kriminalce, kao i Dejdej, nisu krivično gonjeni. Niko od njih nije optužen niti otpušten. Ukrajinska policija nije čak ni saopštila u javnosti da su njeni pripadnici pomagali ljudima koji su sada optuženi da su došli da izvrše ubistvo.

Osim ovoga, novinari KRIK-a i Slidstva otkrivaju i ko je poslao ubice u Ukrajinu.

Srpsko tužilaštvo je u okviru istrage srpskog ogranka Zvicerovog klana – grupe Veljka Belivuka, snimilo razgovore kriminalaca u kojima kažu da je atentat na vođu kavačkog klana „organizovao Mance“ – odnosno Milan Ljepoja, kriminalac iz Niša i član međunarodne grupe pljačkaša poznate kao „Pink Panteri“. Ljepoja je krajem prošle godine nestao, a policija je uhapsila Belivuka verujući da je organizovao njegovu likvidaciju, kao i još dva ubistva.

Novinari portala Slidstvo kontaktirali su optužene za pokušaj ubistva Zvicera i policajce koji su im pomagali, ali niko od njih nije pristao na intervju.

Na osnovu prikupljenih dokumenata iz Ukrajine i Srbije, novinari su uspeli da rekonstruišu kako su tekle pripreme za Zvicerovu likvidaciju, ali i na koji način su policijske strukture pomagale zaraćenim balkanskim klanovima.

Pomoć policije

Trojica muškaraca sa Balkana stigla su tajno u Ukrajinu početkom maja prošle godine. Ekipa koju su činila dvojica Srba, Petar Jovanović i Milan Branković, i Crnogorac Emil Tuzović imala je opasan zadatak – da likvidira šefa jednog od najbrutalnijih kriminalnih klanova.

U zemlju su ušli ilegalno u Černovačkoj oblasti, u zapadnom delu države. Čim su prešli granicu, čekao ih je sivi terenac u kome su sedela dvojica Ukrajinaca. Nisu se dugo vozili. Ubrzo su prešli u „tojotu sekvoju“ u kojoj su ih dočekala dva muškarca, ovoga puta su to bili ukrajinski policajci – Rostislav Černobrovij i Semen Gordijenko. Krenuli su ka Kijevu, glavnom gradu ove države, na put dug najmanje 500 kilometara.

Tamo ih je čekao saučesnik iz Crne Gore – Stefan Đukić, koji je u Ukrajinu došao dva meseca ranije koristeći lažni pasoš Severne Makedonije.

Ekipa je bila na okupu, ali joj je trebalo još oko dve nedelje da završi pripreme za Zvicerovu likvidaciju.

U prestižnom stambenom kompleksu Novopečerski Lipki, u kom je Zvicer živeo, iznajmili su stan. U njemu je, nakon neuspele likvidacije, policija pronašla „papir sa Zvicerovim likom“ i omot „milki vej“ čokoladice na kome je Đukićev DNK, kako piše u sudskom dokumentu čiju kopiju poseduju novinari.

Zvicer se, inače, u glavni grad Ukrajine doselio sa suprugom i decom godinu dana ranije, kako je kasnije ispričao na saslušanju ukrajinskim istražnim organima. U trenutku selidbe buktao je rat između njegove ekipe i suparničkog škaljarskog klana i njihovih saradnika – sukob koji je odneo više od 50 života na Balkanu i širom Evrope.

Za napad na Zvicera odabrali su „smart“ automobil koji je kupljen više od mesec dana pre pucnjave. Tamošnja policija sumnja da je ovaj automobil kupljen ukradenim pasošem kako bi se zavarao trag. Iz ovog „smarta“ su istrčali kada su napali Zvicera, a nakon toga su kola zapalili.

Nakon pucnjave, u predgrađu Kijeva, pokupila su ih ista ona dvojica ukrajinskih policajaca koji su ih u „tojoti sekvoji“ nekoliko nedelja ranije dovezli do prestonice, pokazuju sudska dokumenta do kojih su došli novinari.

Cele noći su se vozili na jug, ali nisu uspeli da prebegnu u susednu Moldaviju. Specijalna policijska jedinica uhapsila ih je u blizini Odese, lučkog grada na Crnom moru na jugu Ukrajine, i optuženi su za pokušaj ubistva.

Policajci su prošli mnogo bolje.

Jedan od njih priveden je jer bio u društvu Balkanaca kada su uhapšeni, ali ubrzo pušten. Obojica su izbegla da budu optužena i nastavila da rade u policiji, a njihovu umešanost u slučaj ukrajinska policija je čak krila od javnosti.

Kada su saslušani kao svedoci, policajci su rekli da nisu znali zbog čega su stranci došli u Ukrajinu, piše u dokumentima do kojih su došli novinari KRIK-a i Slidstva. Jedan od njih rekao je da nisu ni pričali sa njima dok su ih vozili – Balkanci su im se samo jednom obratili i na engleskom jeziku ih pitali u koliko sati će stići u ukrajinsku prestonicu.

Na saslušanju, međutim, policajac Gordijenko otkrio je bitnu stvar – da je u ceo slučaj umešan mnogo uticajniji čovek, pomoćnik šefa kijevske policije Jevgen Dejdej.

Gordijenko je objasnio da im je Dejdej tražio da osumnjičene dovezu u Kijev i kasnije ih odvezu iz njega. Dao im je, kako su ispričali, tačne koordinate gde da „pokupe“ i ostave Balkance.

Kriminalci u doba koronavirusa

Tridesettrogodišnji Dejdej ima uzbudljivu životnu priču.

Osuđen je jer je 2011. sa prijateljem uz pretnju pištoljem opljačkao prolaznike u centru Odese. Na sudu je priznao krivicu i dobio je uslovnu kaznu. Presuda je kasnije ukinuta, a slučaj vraćen na dalju istragu. Novinarima Slidstva iz policije nisu odgovorili šta se dešava sa ovim postupkom ni dokle je istraga stigla.

Ubrzo nakon ukidanja presude Dejdej se u ukrajinskim medijima pojavio u drugačijem ruhu – kao aktivista Revolucije dostojanstva, pokreta koji se suprotstavljao tadašnjem predsedniku Ukrajine Viktoru Janukoviču. Kada je 2014. počeo rat na istoku Ukrajine, aktivno se uključio u njega i vodio policijski dobrovoljački bataljon. U jesen te godine postao je poslanik političke stranke povezane sa trenutnim ministrom unutrašnjih poslova Arsenom Avakovom.

Posle poslaničkog mandata, Dejdej se vratio da radi u policiji i od prošle godine je pomoćnik šefa kijevske policije.

Dejdej je takođe saslušan nakon pokušaja ubistva Zvicera. Priznao je da je tražio od svojih poznanika, policajaca Černobrovija i Gordijenka, da pomognu kriminalcima u prevozu. Objasnio je da mu je prijatelj iz Poljske, izvesni Maček, tražio da se postara za Balkance pošto je zbog mera za suzbijanje koronavirusa bio zabranjen javni prevoz i otežano kretanje. O Mačeku nije rekao ništa detaljnije.

„Nakon što su Gordijenko i Černobrovij doveli Mačekove poznanike u Kijev, Semen [Černobrovij] me je pozvao i rekao da su ispunili moj zahtev“, rekao je Dejdej na saslušanju.

Dejdej tvrdi da nije znao pravi razlog dolaska grupe Balkanaca u Ukrajinu.

On je, međutim, kako otkrivamo, u jesen 2019. preko aplikacije „whatsapp“ dobio zahtev od drugog prijatelja, Andreja Stadnjika, da proveri da li je porodica Zvicer u to vreme u Ukrajini.

Dejdej je na ispitivanju tvrdio da nije izašao u susret prijatelju.

Novinari su otkrili i da je sa Dejdejem povezan automobil „tojota sekvoja“ koji je prevozio kriminalce: bio je registrovan na ime njegovog poznanika. Automobil je prodat nakon pokušaja ubistva.

Sa Dejdejem su povezana i dvojica Ukrajinaca koji su prvi „pokupili“ optužene ubice nakon što su ušli u zemlju, pre nego što su ih predali policajcima. Oni su na saslušanju kazali da jesu prijatelji bivšeg narodnog poslanika i da su Balkance prevezli jer je to on od njih tražio.

Novinari Slidstva sačekali su Dejdeja u blizini kijevske policije.

„Nemam o čemu da razgovaram sa vama”, rekao je on i brzo ušao u automobil – crnu „tojotu sekvoju“.

Novinari portala Slidstvo pozvali su i policajca Černobrovija za komentar, ali on je negirao da je prevozio Balkance. „Je l’ se šalite? Radim u Kijevu. Nisam nigde išao odavde”, uznemireno je odgovorio novinarima prošle godine.

Dok se kriminalcima sudi, Dejdej i dvojica policajaca biće samo svedoci. Oni i dalje rade za Nacionalnu policiju Ukrajine. Istraga o prevozu kriminalaca je i dalje otvorena.

Kijevski advokat Masi Najem za Slidstvo i KRIK objašnjava zbog čega nisu uspešne istrage koje policajci vode protiv svojih kolega.

„Sistem klana je ono što se dešava kada ljudi brane druge samo zato što su iz istog klana. A to se dešava sa policijom. Obično životinjsko ponašanje kako bi zaštitili pripadnike svoje vrste. Oni se međusobno brane i postaju zločinci, umesto da brane društvo od zločinaca”, rekao je advokat.

U drugom delu Evrope, na Balkanu, novinari KRIK-a došli su do dokumentacije koja otkriva ko je poslao ubice u Ukrajinu.

„Nismo mi žene iz zlatare“

Rođeni Nišlija Milan Ljepoja, koga su drugi kriminalci zvali Mance, bio je član čuvene međunarodne grupe „Pink Panteri“, koja se bavila pljačkama zlatara širom sveta.

Uhapšen je nakon što je 2006. godine sa saradnicima opljačkao zlataru u Lihtenštajnu, odakle su ukrali nakit vredan više od milion švajcarskih franaka. Ljepoja je uspeo da pobegne iz pritvora u Vaducu, glavnom gradu ove zemlje. Namerno je sebi polomio ruku kako bi bio prebačen u bolnicu. Na putu iz bolnice, Ljepojini saučesnici presreli su policajce i oslobodili ga.

Na slobodi je nastavio da se bavi krađama. Već naredne godine predvodio je ekipu koja je opljačkala juvelirnicu u Dubaiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Zbog toga je za njim raspisana Interpolova poternica, po kojoj je 2008. uhapšen u Francuskoj. Zatim je prebačen u Lihtenštajn, a onda u Srbiju kako bi do kraja odslužio kaznu za pljačku u Vaducu.

Osim toga, Ljepoja je osuđivan u Švajcarskoj zbog oružja i proteran iz ove zemlje na 12 godina, pokazuje dokumentacija koju je prikupio KRIK.

Ovaj „Pink Panter“ bio je uticajan u Nišu, ali je ušao u konflikt sa beogradskom ogrankom Zvicerovog kavačkog klana – navijačkom grupom „Principi“ koju je predvodio Veljko Belivuk. O ovome svedoče transkripti snimljenih razgovora kriminalaca koje je srpsko tužilaštvo sakupilo u okviru istrage Belivukove grupe, a koje poseduje KRIK.

Belivuk i njegovi saradnici Ljepoju su u tim razgovorima nazivali „debilom koji je u četrdeset godina istripovao da bude krimos”, ali i govorili da je moćan u najvećem gradu juga Srbije.

„On je sa ovim ‘Pink Panterima’ iz Niša, oni ovde drže sve bukvalno”, govori Belivukov saradnik iz Niša Marko Andrić, piše u transkriptima razgovora koje poseduje KRIK.

„Povezan je verovatno sa Crnogorcima, nema s kim drugo”, rekao je Andrić, verovatno misleći na to da je Ljepoja blizak škaljarskom klanu – koji je u mafijaškom ratu sa kavačkom ekipom.

Kavački klan i Belivuk smatrali su da im opasnost stiže sa Ljepojine strane.

U snimljenim razgovorima se čuje da je ova grupa saznala da je upravo Ljepoja poslao ekipu u Ukrajinu da ubiju Belivukovog šefa Zvicera.

„Meni krivo kad je ovaj to uradio sa Zvicera gore, kad je sve organizovao Mance”, prepričava Andrić šta mu je rekao Ljepojin prijatelj, piše u policijskom dokumentu do kojeg je došao KRIK.

Osim toga, Belivuk i saradnici očekivali su da je sledeći na Ljepojinoj listi za likvidaciju upravo Andrić.

U jednom od snimljenih razgovora iz novembra prošle godine, Andrić objašnjava devojci da ga je Belivuk pozvao i upozorio: „Ona sisa, Mance iz Niša, je l’ ga viđaš? (…) Raspituje se za tebe. Došao na neku glavnu ideju da će on da bude glavni u Niš  (…) Da će on sve da vas se reši i da preuzme grad.”

U istom razgovoru Belivuk mu je rekao: „Pripazi se ti malo dok ne vidim kako da ga oderem! (…) Nismo mi one žene iz zlatare da nas napadaju.”

Belivukova grupa je mesec dana kasnije namamila Ljepoju u Beograd gde ga je ubila, smatra srpsko Tužilaštvo za organizovani kriminal – mada njegovo telo do danas nije pronađeno.

Odvezli su ga u naselje Ritopek, u kuću za koju se smatra da su je Belivuk i saradnici koristili specijalno za ubistva. Kamera koju je nadomak kuće postavila obaveštajna agencija BIA, snimila je kako Ljepoju dovoze 9. decembra prošle godine.

Niko tada nije reagovao, te je Ljepoja praktično ubijen pred očima države.

On iz ove kuće nikada nije izašao. Grupa se otarasila njegovog tela koristeći hemijska sredstva, tvrdi tužilaštvo, a odeću su spalili.

Belivuk i njegovi saradnici uhapšeni su u februaru ove godine i, sem za ubistvo niškog kriminalca, pod istragom su za još dve likvidacije. U kući u Ritopeku policija nije pronašla tela, ali jeste DNK tragove nekoliko žrtava i mašinu za mlevenje mesa koja je, kako je izjavio ministar policije Aleksandar Vulin, korišćena za mlevenje žrtava. Na njoj je pronađen DNK više osoba, ali Vulin nije precizirao o čijim tragovima se radi.

Kavački klan imao je jake veze u srpskoj policiji i politici, o čemu su KRIK i OCCRP godinama pisali.

Selektivna borba protiv kriminala

Odnosi kavačkog klana i države bili su dobri sve do prošlogodišnjeg raskola, nakon čega su srpske vlasti uhapsile Belivuka i njegove saradnike. Ova akciju su vlasti i provladini tabloidi predstavljali kao odlučnu borbu protiv organizovanog kriminala u kojoj nema zaštićenih.

Za sada ne deluje da je tako.

Iako su uhapšena četiri policajaca za koje se sumnja da su sarađivali sa kriminalcima, kao i u Ukrajini, zaobiđena su neka bitna imena iz policije i njihovi odnosi sa kriminalcima nisu ispitani.

Među uhapšenima je bivši zamenik načelnika Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) Goran Papić koji se sumnjiči da je uticao da se članu grupe mimo procedura vrati blindirani automobil koji mu je policija oduzela, kao i inspektor iz istog odeljenja Božidar Stolić koji je grupi navodno odavao poverljive informacije. U pritvoru su se našla i dvojica nižerazrednih policajaca koji se sumnjiče da su namerno površno pretresli stan koji je koristio član grupe.

Van dometa tužilaštva, međutim, ostala je Dijana Hrkalović koja je bila jedna od najuticajnijih osoba u policiji u vreme kada su Belivuk i kavački klan narasli i, očigledno, imali podršku države. U to vreme, policija je, deluje, selektivno sprovodila akcije i hapsila uglavnom njihove suparnike – članove škaljarskog klana, pokazala je analiza KRIK-a iz tog perioda.

Hrkalović je sa Belivukovom grupom bila u vezi preko uticajnog policajca u Žandarmeriji Nenada Vučkovića zvanog Vučko, koji je bio veoma blizak članovima ove grupe, što pokazuju njihove zajedničke fotografije objavljene u javnosti. Tužilaštvo Vučkovića nije ni saslušalo.

Bitan kontakt koji su pripadnici ovog klana imali u vrhu vlasti je Novak Nedić, generalni sekretar vlade koji je ovu poziciju stupio dok je vladu vodio Aleksandar Vučić. Nedić je koristio huligane da vrši pritisak na upravu fudbalskog kluba Partizan, ispričao je za KRIK bivši potpredsednik kluba Vladimir Vuletić. Sekretar vlade je, takođe, sa kriminalcima vežbao gađanje na vojnom strelištu u Pančevu, kako je ranije otkrio Vojni sindikat. Ni Nedić nije saslušan o vezama sa ovom grupom.

Ne zna se gde se Zvicer trenutno nalazi. I Srbija i Crna Gora su za njim raspisale poternice.

„Ja (Zviceru) kažem: ‘Naći ćemo te bilo gde na svetu i za te ‘ćevape’ ćeš da odgovaraš“, rekao je nedavno Vučić, tvrdeći da su, nakon što su Belivuk i njegova ekipa ubijali, od žrtava pravili ćevape koje su slali šefu Zviceru.

Aleksandar Bošković iz Kriminalističke policije u Crnoj Gori kaže za Slidstvo i KRIK da je ova država za Zvicerom raspisala poternicu zbog sumnji da je stvorio kriminalnu organizaciju kojoj se na teret stavlja i ubistvo.

„Pokušaj ubistva Radoja Zvicera u Ukrajini samo je nastavak sukoba između kavačkog i škaljarskog klana koji je odneo brojne živote kako u Crnoj Gori tako i u zemljama Evrope… U Crnoj Gori u sukobu ova dva klana izvršeno je oko 50 ubistava, a policija je rasvetlila 22”, kaže Bošković.

Članak je prenet sa portala KRIK.

Click