U EU svako za sebe: Dok nekima nestaje lekova, drugi ih gomilaju

8. April 2020.
Bolnicama u Evropskoj uniji preti nestašica ključnih lekova za lečenje obolelih od COVID-19 zbog trgovinskih restrikcija i gomilanja zaliha pojedinih zemalja, upozoravaju agencija za lekove i farmaceutski sektor.

Uprkos pozivima na solidarnost, mnoge od 27 zemalja Evropske unije posegnule su za protekcionističkim merama, ograničavajući prodaju ključnih proizvoda, poput lekova, zaštitnih maski i medicinskih uređaja.

“Neke članice EU naznačile su da im ponestaje određenih lekova koji se koriste za lečenje obolelih od COVID-19, odnosno da vrlo skoro očekuju nestašice”, saopštila je Evropska agencija za lekove (EMA).

Nedostaje uglavnom lekova koji se koriste u lečenju pacijenata s najtežim komplikacijama izazvanim infekcijom novim koronavirusom, uključujući lekove koji se koriste na intenzivnoj nezi, poput anestetika, antibiotika i relaksanata, kako bi pacijenti mogli disati pomoću respiratora.

Prošle nedelje je grupa velikih bolnica u EU, uključujući milansku bolnicu San Raffaele i barselonsku Vall d’Hebron, upozorila da uskoro neće moći lečiti obolele od COVID-19 ako se ograničenja u trgovini lekovima ne uklone, navodi Rojters.

Na početku epidemije EU se suočila s kašnjenjem isporuka lekova zbog poremećaja u snabdevanju iz Kine i indijske zabrane izvoza.

Danas najveće smetnje u snabdevanju izazivaju same zemlje članice, upozorili su zvaničnici farmaceutske industrije.

“Zemlje gomilaju zalihe. To je razumljivo, ali zalihe su često prevelike i neke zemlje kojimaće biti potrebne, ostaće zakinute”, upozorio je Adrian van den Hoven, direktor udruženja proizvođača generičkih lekova u EU “Lekovi za Evropu”.

Mnoge zemlje su takođe ograničile izvoz lekova koji se smatraju ključnim za vreme epidemije. U obrazloženjima neke navode da dopuštaju izvoz tek nakon što se namire domaće potrebe.

Evropska komisija pokrenula je istragu kako bi ispitala da li su mere usvojene u Francuskoj, Poljskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Slovačkoj u skladu s propisima, izjavila je portparolka EK.

Dodala je da se ograničava i izvoz medicinske opreme i uređaja.

“Sada smo usredsređeni na spašavanje života, nije vreme da se ograničava izvoz lekova i nužne medicinske opreme, niti da se dopušta da im istekne rok umesto da se podeli”, poručila je evropska komesarka za zdravstvo Stela Kiriakides.

Članak je prenet sa portala BIZLife.

Članak je prenet sa portala BIZLife.

Click