Drugi put „do pakla i nazad“
Izvor: Novi magazin
U godini u kojoj se obeležava 11 decenija od početka Prvog svetskog rata, kojim se album Do pakla i nazad, stigao je i poziv za gostovanje na najstarijem grčkom strip festivalu Comic N’Play, koji se ove godine održava 22. put, od 29. novembra do 1. decembra, i to u Solunu, gradu od posebnog značaja za golgotu srpskog naroda u Prvom svetskom ratu, kao i za radnju stripova sabranih u ovom albumu. I tada će Do pakla i nazad, kao pre toga u Brašovu, biti jedini strani strip koji je će se predstaviti na ovom festivalu, a poseban kuriozitet čini to što se festival održava u Magacinu C u luci Solun, koju su u Prvom svetskom ratu podigli Francuzi za potrebe skladištenja vojne opreme za vojsku Kraljevine Srbije.
Album Do pakla i nazad sačinjen je od „narativno koherentnih i uzbudljivih priča o Velikom ratu sa odličnim crtežom u realističnom stilu“, zabeležio je 2019. Pol Gravet, autor kultne knjige 1001 strip koji morate pročitati u životu, svrstavajući taj album među najbolje u svetu, a nakon prvog izdanja (Zaječarski centar za kulturu i Leskovačka škole stripa Nikola Mitrović Kokan) ovog albuma, tada posvećenog obeležavanju 100 godina od završetka Prvog svetskog rata. Reč je, inače, o omažu započetom i nikad završenom strip projektu Nikole Mitrovića Kokana (1933-1997) posvećenom epopeji srpske vojske u Velikom ratu, koji kroz niz kratkih priča koje prate istu grupu likova pokriva rat od njegovih prologa do epiloga. I, na kraju, priče-scenarije Marka Stojanovića, u projektu Do pakla i nazad, vizualizovalo je dvadesetak autora iz Srbije i regiona.
**
Nadrealizam i automatski crtež
Izložba Automatski crtež – povodom stogodišnjice nadrealizma umetnika Selmana Trtovca i Gorana Stojčetovića, otvara se 31. oktobra u 18 sati, u Salonu Oto Bihalji-Merin u Beogradu, a umetnici će tom prilikom izvesti i akciju zajedničkog crtanja. Ova izložba se istovremeno kritički odnosno istraživački, osvrće ka automatizmu kao mehanizmu proizvodnje crteža, koji nastaje kao rezultat funkcionisanja nesvesnog, i pružajući podršku tom mehanizmu jer se umetnost konstantno kreće u sferi nesvesnog najpre kao jedinog izvora nepredvidljivog. Ukoliko imamo u vidu legat nadrealizma, iza nas je period od sto godina kretanja umetnosti u tragu Bretonovog Manifesta, kao i Dišanovog uvođenja pojma lepote indiferentnosti kao estetike umetnosti 20. veka. Bez te dve paradigme uz teze psihoanalize, nemoguće je razumeti automatski crtež. Izložba u organizaciji Muzeja naivne i marginalne umetnosti biće otvorena do 18. novembra.
**
- FAF u znaku slova „A“
Vizuelni identitet ovogodišnjeg, jubilarnog, 30. Festivala autorskog filma, koji se održava od 22. do 29. novembra, inspirisan je upotrebom naglašenog slova „A“, koje simbolizuje omaž festivalu i samom konceptu autorstva, kao i kadrovima iz filma Pavle Pavlović reditelja Puriše Đorđevića. Plakat za 30. FAF osmislio je dizajnerski tim koji čine Selena Kučević, Mina Stojadinović, Katarina Stanojlović, Anđelija Stančulović i Borut Vild. U čast 100 godina od rođenja Puriše Đorđevića na festivalu će biti prikazan film Pavle Pavlović snimljen 1975. FAF će svečano biti otvoren projekcijom filma Susedna soba Pedra Almodovara 22. novembra u 19 sati. Glavna lokacija festivala biće MTS dvorana, dok će projekcije filmova biti održane i u Dvorani KCB, Jugoslovenskoj kinoteci, Muzeju Kinoteke, bioskopima CineGrand u Rakovici i Nišu, kao i u Centru za Kulturu Smederevo, Bioskopu Zvezda u Boru, Bioskopu u Zaječaru i u Filmskoj dvorani Grocka.
Tekst je prenet sa portala Novi magazin.