Fronteks: U Evropi zbog pandemije 85 odsto manje ilegalnih prelazaka granice
To je najmanji broj od 2009. godine, od kada Fronteks prikuplja podatke.
Dodaje se da je taj rekordni pad posledica mera zbog pandemije korona virusa, kao i kašnjenja u dobijanju podataka od država.
U prva četiri meseca 2020. godine, ukupan broj ilegalnih prelazaka granica je ipak sličan kakav je bio u isom periodu prethodne godine – 26.650.
U regionu Zapadnog Balkana, u aprilu je pad bio 94 odsto u odnosu na mart. Medjutim, ukupan broj ilegalnih prelazaka granice je u prva četiri meseca u tom regionu porastao za 60 odsto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, odnosno, dostigao je gotovo 6.000.
Najveći pad broja ilegalnih prelaza granice ka Evropi bio je u aprilu na migratornoj ruti sa istočnog Mediterana.
Prošlog meseca je tamo bilo 40 pokušaja ilegalnog prelaska granice, što je za 99 odsto manje nego u martu, dodaje Fronteks i podseća da je u periodu od januara do aprila bilo više od 11.200 ilegalnih prelazaka granice, što je pad od 18 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Reč je uglavnom o Avganistancima.
U regionu centralnog Mediterana, u aprilu je registrovano oko 250 slučajeva ilegalnog prelaska granice, što je pad od 29 odsto u odnosu na mart.
U prva četiri meseca ove godine, u toj oblasti je bilo više od 4.100 ilegalnih prelazaka granice, što je tri puta više nego u istom periodu 2019. godine. Reč je uglavnom o migrantima iz Obale Slonovače, Bangladeša i Maroka.
Na zapadnom Mediteranu zabeležen je pad od 82 odsto u odnosu na mart. U prva četiri meseca 2020. godine, bilo je više od 3.000 ilegalnih prelazaka granice, što je pad od 50 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Reč je uglavnom o Alžircima i Marokancima.