Slobodno srpski sa Arbnorom Morinom

2. March 2020.
U 377. emisiji Slobodno srpski gosovao je direktor Fudbalskog kluba Fljamurtari u Prištini Arbinor Morina. U intervjuu Budimiru Ničiću on je najavio da bi se uskoro mogao odigrati međunarodni fudbalski turnir u Prištini, u čast preminulog Fadilja Vokrija, na kojem bi učestvovali neki od klubova u kojima je Vokri igrao, među kojima je i Fudbalski klub Partizan u Beogradu.
rZEc0CiP4j4hd
Milena Zdravković

Fadilj Vokri je bio veliki fudbaler i predsednik Fudbalskog saveza Kosova, na čijoj su sahrani su bili gosti i iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Makedonije, fudbaleri stare generacije, od Zorana Batrića, Lalića, Ahmatović, do drugih…

“Postoji inicijativa da se organizuje memorijalni turnir, povodom godišnjice njegove smrti, na koji bi bili pozvani, pored beogradskog Partizana i Priština, Fenerbahče i Nim iz Francuske, klubovi  u kojima je jedan od najpoznatijih kosovskih i jugoslovenskih fudbalera igrao”, rekao je Morina i precizirao da bi taj sportski događaj trebalo da bude organizovan u Prištini, na stadionu koji nosi ime Fadilja Vokrija. 

Ne treba politizovati sport i sportiste

Komentarišuću poziv Fudbalskog saveza Kosova koji je upućen fudbaleru Fljamutrajija  Iliji Iviću iz Gračanice da se pridruži nacionalnoj selekciji Kosova uzrasta do 19 godina, Morina kaže da tu nema mesta za politiku i da je reč isključivo o sportu i uspesima mladog srpskog fudbalera.

“Ivić nije od juče. Momak je došao još u naše pionire, prešao u kadetsku ekipu i ponovo nastavio sa svojim drugovima. Mi smo kod njega videli određeni talenat i potpisali smo ugovor, želimo da  investiramo u Iliju i u neke njegove drugove sa kojima već pravimo nove ugovore. U međuvremenu su treneri reprezentacije uvideli kod njega talenat i videli su da on može da igra za reprezentaciju, pa je dobio poziv da bude u selekciji do 19 godina. Nije mogao u prvom trenutku da se odazove tom pozivu, jer smo tada bili na pripremama u Turskoj, ali poziv će biti ponovljen”, rekao je Morina i naglasio da tu nema mesta za politizaciju ili neki “marketing”.

Kaže da su fudbalski timovi na Kosovu otvoreni za dobre sportiste bez obzira na njihovu nacionalnost, kao što i albanski fudbaleri nastupaju u inostranim klubovima.

“Ne samo Fljamurtari, nego mislim da su i drugi klubovi otvoreni zato što ima puno igrača sa strane koji dolaze, tako da ne vidim tu neki problem. U Feroniklu, šampionu od prošle godine, igrao je Krkotić. Mislim da je i dan danas tamo. Trener je bio Vukičević, ali ima i fudbalera iz Makedonije, Bugarske, ima Afrikanaca i tako dalje, ali mislim da je Ilija jedinstven primer za sada”, rekao je direktor prištinskog Fljamurtarija.

“Ima i primera da Albanci, koji su rođeni u Srbiji, igraju za srpske klubove. Na primer, kapiten reprezentacije Srbije mladih je bio Zeka, bivši fudbaler Partizana koji sad igra u Francuskoj, čini mi se. I u tom slučaju bilo je reakcija. Zašto, kako, ovo ono, ali na kraju se sve stišalo jer na kraju krajeva to je fudbal i ono što su odabrali određeni fudbaleri. Mi imamo, našer Bećirija iz Peći koji je otišao u Budućnost i postao je kapiten reprezentacije Crne Gore, tako da mislim da ove stvari ne treba politizovati, nego treba pustiti fudbalerima da sami odluče, jer na kraju krajeva puna je Evropa sportista sa raznih strana”, ponovio je Morina.

U Gračanici postoje uslovi za bavljenje sportom

Arnor Morina, koji je jedno vreme bio savetnik za omladinu i sport opštine Gračanica, u vreme kada je na čelu lokalne samouprave bio Bojan Stojanović, podseća da je u tu opštinu investirano dosta para za razvoj lokalnog sporta, a jedna od prvih investicija bila je iz Albanije za izgradnju fudbalskog terena koji danas nosi ime “Dragan Džajić”.

“Što se tiče sportskog dela, gospodin Stojanović, kao gradonačelnik, je bio veoma velikodušan i nije štedeo ništa za sport, omladinu i kulturu. Investicije su došle i iz Republike Albanije i  to je bila prva investicija u istoriji Albanije van njihove teritorije u iznosu od 400 hiljada evra. Tu je gospodin Stojanović pokazao da je bio dobar u menadžmentu, pa su završena teniska igrališta, kao i tereni za odbojku, rukomet i košarku, fudbal. Renovirane su svlačionice, kancelarije i druge stvari, tako da je za sport postojalo sve”, kazao je Morina, gostujući u emisiji Slobodno srpski.

Preneto sa portala Slobodno srpski.

Click