Urednica KRIK-a na sudu: Tužbe sudije Đorđević su zastrašivanje i pritisak na redakciju (FOTO)

9. March 2026.
Urednica KRIK-a Bojana Jovanović danas je iznela odbranu u postupku koji se protiv nje i troje kolega vodi po krivičnoj tužbi sudije Apelacionog suda u Beogradu Dušanke Đorđević i njenog supruga Aleksandra zbog baze o sudijama „Prosudi ko sudi“. Jovanović je negirala krivicu i istakla da tužba podneta protiv nje, inače treća koju je podneo bračni par Đorđević protiv novinara KRIK-a, predstavlja zastrašivanje i pritisak na redakciju. Đorđevići u podneli ukupno tri tužbe: dve krivične po kojima je postupak objedinjen i kojima traže zabranu rada i zatvor za novinare, kao i jednu parničnu kojom traže novčanu odštetu.
IMG_5801
Foto: Veran Matić

Autorka: Isidora Martać, Izvor: KRIK

U punoj sudnici Prvog osnovnog suda u Beogradu, urednica KRIK-a Bojana Jovanović danas je pre iznošenja odbrane kazala sudiji Dušici Ristić da je postupak koji se vodi protiv novinara klasično zastrašivanje s obzirom na to da je ovo treća tužba koju je sudija podnela.

„Ovo je treća tužba protiv novinara moje redakcije. Ja sam ovde obuhvaćena kao urednica, nisam autorka, moje kolege su to već objasnile. Ovo je vid pritiska na mene i na članove redakcije”, rekla je Jovanović.

Objasnila je da je baza „Prosudi ko sudi“ napravljena sa ciljem da se poveća transparentnost pravosuđa i da se građani upoznaju sa sudijama koji vode najvažnije postupke u zemlji. Naglasila je da je od 51 sudije koliko se nalazi u bazi, trećina komunicirala sa novinarima KRIK-a.

„Istraživali smo sudije zato što su to javni funkcioneri, postoji interes građana koji su želeli da se upoznaju sa bazom sudija. Osim imovine, istraživali smo karijere i postupke koje sudije vode, kao i postupke koji su se vodili protiv njih”, rekla je Jovanović i istakla da novinarima niko od drugih sudija koje su istraživali nije rekao da vrše krivično delo.

Foto: Veran Matić

Kazala je da je na izradi baze „Prosudi ko sudi“ koordinisala rad novinara, pratila tok istraživanja i uređivala tekst, te da u tužbi sudije postoji nekoliko neistina.

„Nismo nezakonito obrađivali lične podatke. Nismo nikoga ugrozili, naročito vodimo računa da nikome ne ugrozimo bezbednost”, navela je novinarka Jovanović.

Jovanović je do detalja objasnila kako je izgledao rad na bazi, odnosno prikupljanje informacija, da su svi podaci provereni pre objavljivanja, kao i da su novinari kontaktirali sudije pre objavljivanja njihovih profila. Podsetila je da sudija Đorđević nije želela da razgovara sa njima, već im zapretila tužbom.

Ona je ukazala i da su novinari koristili javno dostupne podatke – iz zvaničnih baza i sajtova institucija, kao i informacije dobijene po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Naredno suđenje zakazano je za sredinu maja, kada odbranu treba da iznese Jelena Radivojević.

Foto: Veran Matić

Sudija podnela tri tužbe

Tužbu protiv Jovanović i Radivojević bračni par Đorđević podneo je nakon što su u postupku po njihovoj ranijoj tužbi odbrane izneli urednik KRIK-a Stevan Dojčinović i novinarka Bojana Pavlović. Oni su na sudu ispričali da su na bazi radile i Radivojević i Jovanović.

Osim ove dve krivične tužbe kojima traže po 10 meseci zatvora i dvogodišnju zabranu novinarstva za svakog od novinara, sudija i njen suprug su protiv Dojčinović i Pavlović podneli i parničnu tužbu kojom su tražili novčanu odštetu za navodno narušavanje ugleda.

KRIK je u bazi „Prosudi ko sudi”, koju je pokrenuo krajem 2020. godine s ciljem povećanja transparentnosti sudstva, objavio informacije o slučajevima u kojima su sudije sudile, podatke o imovini koju poseduju i o postupcima koji su vođeni protiv njih ili članova porodice. U bazi nije objavljeno ništa što bi moglo da ugrozi njihovu i bezbednost njihove porodice.

Foto: Veran Matić

Sudija Đorđević, međutim, u tužbama tvrdi da su joj novinari povredili privatnost time što su objavili njeno ime i funkciju u Apelacionom sudu u Beogradu, kao i koliko nekretnina sa suprugom poseduje. Tvrdi i da objavljivanjem ovih podataka KRIK poziva na javni linč, stavlja mete na čelo članovima njene porodice i da samim navođenjem imovinskog stanja sugeriše da ono potiče od korupcije i kriminala.

Tužbe koje su Đorđevići podneli je međunarodna Koalicija protiv SLAPP tužbi u Evropi (CASE) označila kao klasične primere SLAPP-a – odnosno tužbe koje se podnose bez ikakvog osnova i čiji je cilj pritisak na novinare kako bi prestali da izveštavaju o određenim temama.

Redakcija KRIK-a godinama je pod pritiskom ovakvih tužbi i trenutno se protiv novinara vodi ukupno 14 sudskih postupaka.

 

Tekst je prenet sa potala KRIK.

Click