Nagrada “Olivera Ranđić”: Elizabeta Georgiev i Nadica Stojanović – bibliotekarke koje unose radost i aktivizam među decu i mlade (FOTO/ VIDEO)

12. November 2024.
Nagradu “Olivera Ranđić” Slobodne zone junior ponele su Elizabeta Georgiev i Nadica Stojanović, dve bibliotekarke koje u dečjim odeljenjima biblioteka „Detko Petrov“ u Dimitrovgradu i „Radoje Domanović“ u Leskovcu, a potom i na mnogim mestima širom Srbije, sa decom i mladima razvijaju ne samo umeće čitanja, nego i društvenog, kulturnog aktivizma koji u lokalne zajednice unosi radost, bezazlenost, dobrotu, znanja, veštine... Obrazloženje žirija u sastavu Melita Ranđelović, Vesna Štrbić, Zaga Aksentijević, dr Jelena Joksimović, prof. dr Dragan Popadić i dr Aleksandar Vajzner koji je dodelio nagradu prenosimo u celosti.
Nagrada Olivera Randjic 4
Dodela nagrade "Olivera Ranđić" Foto: Maja Čečen

Elizabeta Georgiev nije dobitnica ove nagrade ni zbog svog naučnog rada u oblasti bibliotekarstva, ni zbog svog bogatog istraživačkog, uredničkog, prevodilačkog i književnog rada, pa ni zbog dugogodišnje kulturne saradnje između bibliotekarskih i filoloških instutucija Srbije i Bugarske, mada je sve to mnogo važno i vredno divljenja.

Nadica Stojanović nije naša laureatkinja ni kao autorka stručnih radova, ni kao ilustratorka, autorka stripova, pa čak ni kao urednica programa, članica strukovnih udruženja, promoterka digitalnih veština, dobitnica brojnih nagrada za likovno stvaralaštvo u zemlji i regionu, što je, takođe, vredno divljenja.

Nagrada “Olivera Ranđić”, statuetu osmislio dizajner i saradnik “Slobodne zone junior” Mane Radmanović. Foto: Nebojša Glišić

Nadica i Elizabeta imaju nesporna znanja, zvanja i priznanja koja ih čine profesionalno uspešnim osobama! Ovde se radi o nečem drugom:

Nagrada „Olivera Ranđić“, koju dodeljuju Slobodna zona junior, Fond B92 i Filmski festival Slobodna zona pripala je njima, jer je njihov  neposredni rad u bibliotekama, seoskim i gradskim sredinama, sa decom i mladima, prepoznat kao društveno značajan,  kvalitetan i, kao takav, vredan nagrađivanja. 

Druženje žirija sa dobitnicama i porodicom I prijateljima Olje Ranđić pred dodelu nagrade Foto: Maja Čečen

Ovom nagradom poručujemo im: „Vidimo šta radite, poštujemo to i divimo vam se. Ovu nagradu zaslužile ste svojim odnosom prema svojim mladim čitaocima u kojima ste probudile književnu strast, ilustratorima i strip crtačima koje ste odnegovale, prema pesnicima kojima ste pomogle da to budu, prema lokalnim zajednicama koje ste razgalile pesmom i igrom. I svojim istrajavanjem na svemu tome“. 

U trenutku kada bibliotekarska struka bije bitku, ne samo za biblioteke, nego za mesto kulture u ovom društvu, nagradom ne podržavamo samo Elizabetu i Nadicu, nego i njihove kolege, saradnike, saborce, najbolje i najhrabrije među njima. 

Došlo je neko takvo vreme da je i za bibliotekarski posao potrebno hrabrosti i odvažnosti, a naše laureatkinje su to ispoljile i u tome istrajavaju.  Bibliotekari su, kaže Nadica, i mentori, i istraživači, i organizatori, i pisci, umetnici, inovatori, a sada i borci za društvenu pravdu. S druge strane, kaže Elizabeta na jednom mestu: „Kad politika uđe na vrata, kultura izađe kroz prozor“.

Magični bibliotečki dvojac Elizabeta i Nadica u akciji Foto: Ustupljeno Javnomservisu

 

Mi smo, kao žiri, razmišljali ovako:

Ako se podsetimo da je u korenu reči politika, grčka reč polis – grad, pa ako Dimitrovgrad, Leskovac, a zašto ne i Srbiju, shvatimo kao gradove unutar kojih želimo da uredimo život ljudi na najbolji mogući način, onda je aktivizam bibliotekarske provinijencije politika u najboljem značenju te reči. „Političko organizovanje danas zahteva od građana i građanki skromnost, strpljenje, solidarnost, spremnost na saradnju sa drugima“ piše nedavno jedan naš drugar, a političar i profesor. Možda je neobično da se u jeku burnih političkih zbivanja u kojima se traži borbenost, među najznačajnijim  građanskim vrlinama nađu skromnost i strpljenje (solidarnost i spremnost na saradnju su, valjda, nesporni)… Ali možda niko bolje od naših skromnih, vrednih i strpljivih bibliotekara ne zna koliko je to tačno. 

U vreme kad je škola na žalost prestala da bude mesto gde  se deca osećaju sigurno i zaštićeno, kada su se porodice poljuljale pod prevelikim životnim teretom, kada je čitavo društvo pomereno iz korena, podržavamo biblioteke kao zaštićene oaze, možemo reći i – slobodne zone, u kojima se život odvija skromno, strpljivo i solidarno!

Podsetimo se, na kraju: Ova nagrada nosi ime Olivere Ranđić, dugogodišnje mlade koordinatorke Slobodne zone junior, koja nas je, nažalost, rano napustila. Dodeljuje se za kreativni doprinos obrazovanju i odrastanju, kakav je Olivera dala generacijama mladih kroz svoj neumorni rad. Verujemo da bi se naša Olja, koja je Slobodnu zonu junior sa saradnicima skromno, strpljivo i solidarno širila na polje kulture, aktivizma, dečjih i ljudskih prava, sa nama punog srca složila oko ovogodišnjeg izbora.

Video: Maja Čečen

Za biblioteke, kao slobodne zone, za sve Elizabete i Nadice koje diljem Srbije biju bitku za našu decu i sve nas, nagrada „Olivera Ranđić“ ide Elizabeti Georgiev i Nadici Stojanović!

Click