Novinarke više izložene pretnjama od novinara (FOTO)

16. October 2024.
U prvih devet meseci 2024. godine, po evidenciji Vrhovnog javnog tužilaštva, formirana su 44 predmeta u vezi sa pretnjama i napadima na 38 pojedinačnih lica, novinarki i novinara. Od toga je 17 novinara (44,59 odsto) i 22 novinarke (56,41 odsto). Novinarke su posebno ugrožene pretnjama putem interneta u 70 odsto od ukupnog broja slučajeva.
viber_image_2024-10-15_18-45-43-149
Foto: ANEM / Saša Mirković

Izvor: Bezbedninovinari

Ovim podacima je Veran Matić, izvršni direktor Asocijacije nezavisnih elektronskih medija i član Stalne radne grupe za bezbednost novinara (SRG), otvorio sastanak SRG u Prijepolju na kom su učestvovali lokalni novinari i kontakt tačke u tužilaštvima iz Novog Pazara, Prijepolja i Sjenice, kao i predstavnici MUP-a iz Prijepolja.

Ovaj sastanak organizovan je 15. oktobra, na dan kada TV Forum iz Prijepolja obeležava 16 godina postojanja. Ovo je prvi medij civilnog društva u Srbiji, osnovan od strane Udruženja Forum žena Prijepolja.

 

Sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara Foto: ANEM / Saša Mirković

Tokom sastanka konstatovano je i da su pretnje upućene novinarkama brutalnije, sa jakim i eksplicitnim pretnjama seksualnim nasiljem, pretnjama porodici, sa izraženim dehumanizujućim jezikom i da su duboko uznemirujuće, osim straha proizvodeći i brojne probleme vezane i za mentalno zdravlje.

Česta nekažnjivost u ovakvim slučajevima proizvodi nepoverenje u institucije i odustajanje od prijavljivanja, kao i pojavu samocenzure, zbog procene da se bavljenje određenom temom i pojavom može odraziti na ugrožavanje bezbednosti. Novinarke su i manje plaćene i manje zastupljenje na rukovodećim pozicijama u medijima. Sve to dovodi do nezadovoljstva i skoro 70 odsto novinarki povremeno ili stalno razmišlja o napuštanju profesije.

Zbog stalnog rasta broja pretnji prema novinarkama, SRG će inicirati i druge razgovore i aktivnosti vezane za prevenciju i razvoj novih mehanizama za zaštitu novinarki.

Osnivač PP Media portala Alem Rovčanin govorio je na sastanku o slučajevima pretnji, naglasivši da „policija i tužilaštvo odrade profesionalno svoj posao, a onda sud oslobodi počinioca“. Ponavljanje takvih situacija je demotivišuće za prijavljivanje pretnji, kako pokazuje anketa NUNS-a prema kojoj čak 45 odsto novinara ne prijavljuje pretnje. Urednik informativnog programa TV Forum Vladimir Malešić je rekao da su novinari na lokalu, u manjim sredinama, više skloni autocenzuri jer izbegavaju da se zameraju moćnicima i pretnje ne prijavljuju i odbacuju, jer ih ne shvataju ozbiljno ili ih, često, ne prepoznaju.

Foto: ANEM / Saša Mirković

 

Mileva Malešić, osnivačica i direktorka TV Forum i Foruminfo portala, svedočila je o problemima sa kojima se suočava ovaj medij, veoma često i diskriminatornim rečnikom poput „Šta hoće te ženetine?“ Govorila je i o problemima koje je redakcija imala sa bivšim predsednikom opštine, koji je zbog uvreda proglašen krivim prvostepenom presudom, ali je kasnije oslobođen na Apelacionom sudu. „Naše profesionalno izveštavanje i briga za zajednicu za sada nailaze na mnogo veću podršku, od negativnih reakcija koje bi mogle da se pretvore u ugrožavanje bezbednosti“, naglasila je Mileva Malešić.

Advokatica Kruna Savović govorila je o onim krivičnim delima koja se najćešće vrše na štetu medijskih radnika i radnica. Prisutne je upoznala sa podatkom da se krivično delo Proganjanje pokazalo kao krivično delo koje ima rodnu odrednicu, imajući u vidu da se znatno češće vrši prema ženama nego prema muškarcima. Savović je ukazala na sporna mesta u sudskoj i tužilačkoj praksi, nudeći predloge za rešavanje tih problema. Između ostalog, ona je govorila i o preventivnim merama koje su preduzele neke redakcije, unapređujući ili usvajajući protokol o bezbednosti, ali i o psihološkoj podršci koju svojim članovima i članicama nudi Nezavisno udruženje novinara Srbije.

Kruna Savović i Veran Matić, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara Foto: ANEM / Saša Mirković

 

Nezaobilazna tema i ovog puta bile su tužbe sa SLAPP karakteristikama, čija snaga, nažalost, s protokom vremena ne prestaje da biva manja. Naprotiv, postaju sve veća pretnja po slobodu govora.

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija je za novinarke i novinare iz Prijepolja, Priboja, Nove Varoši i Sjenice organizovala i trening za bezbedno izveštavanje novinara koji je vodio Branko Čečen. U protekle skoro 2 godine održano je sa velikom uspehom 19 treninga sa preko 250 polaznika u Nišu, Beogradu, Subotici, Novom Sadu, Novom Pazaru, Čačku, Šapcu, Vranju, Zaječaru, Kragujevcu, Požarevcu, Zrenjaninu, Pančevu, Sremskoj Mitrovici, Jagodini i Leskovcu.

Polaznici ANEM-ovog treninga o bezbednosti novinara u Prijepolju Foto: ANEM / Saša Mirković

 

Sastanak SRG i trening u Prijepolju bio je petnaesti po redu u okviru ANEM-ovog projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara” koji podržavaju Delegacija Evropske unije u Srbiji, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, kao i medijsko odeljenje misije OEBS u Srbiji.

 

Tekst je prenet sa portala Bezbedninovinari.

Click