Ukinuti PDV nadonacije zanajugroženije
Koalicija za dobročinstvo, NALED, Banka hrane – Beograd i Građanske inicijative dostavile su Ministarstvu finansija predlog za proširenje mere oslobođenja od plaćanja PDV-a na hranu, robu široke potrošnje i usluge koje se doniraju javnom sektoru i neprofitnim organizacijamaza podršku socijalno ugroženim kategorijama stanovništva, jer važeća Uredbao fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima njih ne prepoznaje kao korisnike donacija oslobođenih od PDV-a.
Organizacije su pozdravile donošenje Uredbekojom su od plaćanja PDV-a izuzeti obveznici PDV-a koji bez naknade stavljaju na raspolaganje dobra i usluge, aliisključivo Ministarstvu zdravlja, RFZO-u i zdravstvenim ustanovama u javnoj svojini.
Uzimajući u obzir očekivane dugoročne efekte pandemije, organizacije predlažu da se mera oslobađanja plaćanja PDV-a primeni na sve isporuke robe i uslugaod dana uvođenja vanrednog stanja pa sve do 31. oktobra 2020. godine.i da se ona odnosi na sve donacije koje obveznici PDV-a upućuju neprofitnim organizacijama, lokalnim samoupravama, drugim državnim organima, socijalnim i javnim institucijama koje širom Srbije pomažu ugroženom stanovništvu i doprinose suzbijanju posledica epidemije korona virusa. To bi omogućilo da se poveća obim donacija, proširi broj građana koji bi dobili pomoć dok bi donatorima bilo značajno smanjeno administriranje tako da bi doniranje bilo efikasnije.
Očekivano jeda će u ovom i narednim mesecima, biti povećane potrebe institucija, organizacija i građana za hranom i higijenskim proizvodima, što potvrđuju informacije lokalnih organizacija i lokalnih samouprava. Takođe, organizacije podsećaju da je neophodno osigurati da svi donatori i primaoci donacija budu jednako obuhvaćeni merom oslobođenja od PDV-a, a imajući u vidu da Zakon o udruženjima i Zakon o zadužbinama i fondacijamaprepoznaju ulogu organizacija u ostvarivanju oblasti javnog interesa u koje spada i zaštita ugroženih kategorija stanovništva te bi po tim zakonima trebalo i postupiti.
Koalicija za dobročinstvo i članovi NALED-a su, zajedno sa korporativnim sektorom, od proglašenja vanrednog stanja u Republici Srbiji, obezbedili donacije pre svega za respiratore i drugu medicinsku i zaštitnu opremu u vrednosti od preko 6,1 miliona evra. U istom periodu, Banka hrane – Beograd je prihvatila, logistički obradila i distribuirala blizu 500 tona hrane organizacijama koje okupljaju socijalno ranjive grupe, pre svega penzionere sa primanjima ispod 30.000 dinara, osobe sa invaliditetom, primaoce tuđe nege i porodice sa decom sa smetnjama u razvoju.
Uvođenje predloženih mera podstaklo bi čvršću saradnju korporativnog, civilnog i državnog sektora i multisektorsku solidarnost u pružanju pomoći, pre svega hrane i higijenskih paketa, najugroženijem stanovništvu u selima i gradovima širom Srbije.
Akcije davanja u borbi protiv COVID-19 od strane korporativnog sektora
Fondacija Catalyst Balkans, članica Koalicije za dobročinstvo, od početka vanrednog stanja do 14. 4. 2020. godine zabeležila je donacije ukupne vrednosti 8,923,361 evra, od čega 6,1 milion od korporativnog sektroa, uglavnom obveznika PDV-a.
Kada su u pitanju primaoci donacija, korporativni sektor je od početka vanrednog stanja podržavao akcije usmerene ka sledećim ciljnim grupama i oblastima:
Izvor: Catalyst Balkans
Potrebe lokalnih zajednica
Društveno odgovorne kompanije okupljene u članstvu NALED-a doniralesu od početka krize više od dva miliona evra za podrškuborbiprotiv COVID-19 iulaganje u prioritetekaošto je nabavka medicinske opreme. Donacije su realizovane u saradnjisa PrivrednomkomoromSrbijeibrojnimfilantropskimorganizacijama, kaoiputemNALED-oveplatformekoja je pomogla da više od 30 opštinaigradovadobijeprekopotrebnupodršku u viduhrane, zaštitnihsredstavai IT opreme.
NALED je 1. aprila pokrenuo platformu za donacije, pre svega kako bi ujedinio svoje članove i partnere u borbi protiv COVID-19 i pomogao lokalnim samoupravama da se povežu sa privredom u članstvu NALED-a.