RTRS i bivši urednik moraju platiti 5.000 KM novinaru Vladimiru Kovačeviću zbog klevete

Osnovni sud u Banjoj Luci donio je presudu kojom je JP RTRS i bivšem glavnom uredniku programa Siniši Mihailoviću naloženo da plate pet hiljada KM novinaru Vladimiru Kovačeviću zbog klevete.
Kovačević je 18. septembra 2018. godine podnio tužbu protiv RTRS-a i urednika zbog klevete i tražio iznos od 9.950 KM.
On je bio žrtva brutalnog napada koji je okvalifikovan kao pokušaj ubistva, a za koji se terete Marko Čolić i Nedeljko Dukić. Napad se dogodio 26. augusta 2018. godine kada se vraćao kući nakon izvještavanja o skupu “Pravda za Davida”, u naselju Obilićevo. Dvojac mu je nanio povrede glave metalnim šipkama nakon čega je hospitalizovan u UKC RS.
U prvostepenoj presudi Sud je odlučio u korist Kovačevića i naložio RTRS-u i Siniši Mihailoviću da mu isplate 5.000 maraka.
Inače, poslije pokušaja ubistva Kovačevića, koje je izvršeno u avgustu 2018. godine RTRS je na svom portalu prenijela tekst „Puzajući državni udar u Republici Srpskoj! Ne žele izbore, ruše vlast na ulici!” u kojem je navedeno da je Kovačević dobio 80.000 dolara od USAID-a.
Vladimir Kovačević je nakon presude rekao za BUKU da je ova presuda samo pokazatelj koliko je u svemu izrečenom što se stavlja na njegov račun bilo laži. On navodi da su na ovaj način demantovane sve neistine koje su mu podmetane, a sve da bi se targetirao kao remetilački faktor u Republici Srpskoj.
“Sve što su tada napisali u tom tekstu je bila obična glupost i ova presuda je to pokazala”, rekao nam je Kovačević koji je potvrdio da će zbog istog teksta pokrenuti i postupak protiv banjalučke Alternativne televizije.
U septembru 2018. godine, kada su i objavljeni sporni tekstovi reagovali su i iz Kluba novinara Banjaluka.
Oni su tad prenošenje teksta iz tabloida Informer iz Srbije, u kome navode da je Vladimir Kovačević dobio veliki novac od nekih stranih organizacija, na portalima RTRS-a i ATV-a okarakterisali kao sramotan i neprimjerenen postupak. Zbog toga je upućen apel medijima da prestanu prenositi nepotpisane i izmišljene tekstove.
„Na taj način se crtaju mete na leđima novinara. Sramotno je za medije koji su odlučili da šire laži i manipulacije. Takođe, Klub novinara se konsultuje sa pravnicima i podnijeće krivične prijave protiv visokopozicioniranih članova vladajućih partija koji odobravaju i podstiču na prebijanje novinara“, kazao je Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara.
Tekst je prenet sa portala Oslobođenje.