Dobro za nas

5. February 2025.
Možda nekih mjesec dana nakon incidenta s dronom, dok je krv navijača i nacionalista u Srbiji još uvijek ključala od bijesa, u Beogradu smo trebali prikazati predstavu "Let iznad kosovskog teatra". Čim je program izašao u javnost, policijski inspektor je pozvao direktora festivala i počeo da nabraja opasnosti. Zatim je zatražio da se predstava otkaže ili da dođe u Beograd "u nekom boljem trenutku"
large_NEZIRAJ (1)

Autor: Jeton Neziraj, Kulturne Novosti, Izvor: Novosti, (S albanskog preveo Qerim Ondozi)

Mnogi se ljudi vjerojatno još uvijek sjećaju tog poznatog incidenta 2014. godine, s onim dronom koji je lansiran na nogometnom terenu, noseći zastavu “etničke Albanije” na nogometnoj utakmici Albanije i Srbije koja se igrala u Beogradu.

Incident je potaknuo vatru mržnje i ogorčenosti između Albanaca i Srba. Ta saga je trajala godinama, a taj tip s dronom postao je junak masa na Kosovu. Ali to je priča koju treba ispričati laganije, neki drugi put.

Možda nekih mjesec dana nakon incidenta s dronom, dok je krv navijača i nacionalista u Srbiji još uvijek ključala od bijesa, u Beogradu smo trebali prikazati predstavu “Let iznad kosovskog teatra” s podnaslovom “Kosovska deklaracija nezavisnosti ili Kosovska epopeja”. Predstava je dobila poziv da nastupi u kulturnom centru Rex, u sklopu festivala Van okvira.

Obično, kada se u Srbiji predstavljaju aktivnosti povezane s Kosovom, organizatori obavještavaju policiju i podnose zahtjev da bude fizički prisutna na događaju kako bi održala red. No u studenom 2014. godine beogradska policija nije čekala najavu organizatora.

Čim je program izašao u javnost, policijski inspektor je pozvao direktora festivala i počeo da nabraja opasnosti koje su postojale ako se kosovska predstava održi u Beogradu u to “nevreme”. “Vidite, sam taj naslov, kao takav, provokativan je i potiče ljude da se okupe i stvaraju probleme”, rekao je inspektor. Zatim je zatražio da se predstava otkaže ili da dođe u Beograd “u nekom boljem trenutku”.

Direktor festivala, naravno, nije popustio ovom zahtjevu. Na kraju se sjetio da pročita opis predstave, a inspektorove oči zasjale su dok je slušao riječi i rečenice o “mafiji na Kosovu”, “političkim korumpiranim kastama”, “siromaštvu i bijedi”, “bitkama sa strancima” i “pohlepnim gospodarima rata”. Čim je direktor festivala završio s čitanjem, inspektor je oduševljeno rekao: “Pa to je dobro za nas!”

Promijenite okolnosti i smjestite ovaj događaj u Prištinu. Vjerojatno bi albanski policijski inspektor rekao nešto slično: “Što je gore u Srbiji, to bolje za nas ovdje.”

Ne vjerujem da ima smislenije rečenice od one policijskog inspektora u Beogradu i zamišljene rečenice inspektora u Prištini kako bismo definirali odnos između Kosova i Srbije tijekom svih ovih poslijeratnih godina. To je bio i ostao mentalitet i politika zlonamjernog, čak i okrutnog susjedstva.

 

Tekst je prenet sa portala Novosti.

Click