Ko zadnji ode nek ugasi svetlo!

18. October 2022.
Prošle nedelje, znači tjedna, nanovo nas je iznenadila vest kako je Visoki kazneni sud snizio kaznu za silovanje čoveku jer je sa statusom hrvatskog branitelja i to sa mizerne dve godine na godinu i po.
Ivan-Zidarević-Autograf.jpg

Piše: Ivan Zidarević

Upravo je ovaj braniteljski epitet, u zemlji u kojoj raste broj branitelja, ali opada ukupan broj građana, opasan (vremenom smo utvrdili i da nije) presedan jer je izvršena banalizacija zla uz slanje pogrešne slike u socijalno zapušteno društvo.

Ako ste hrvatski branitelj sve će vam biti ako ne oprošteno onda prepolovljeno!

U našoj Domovini oblika ptice u letu, kao kakve slobodne grlice, u januaru 2020. godine na snagu je stupio izglasani Zakon o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu. Zakon se naslanja na onu ”falš” Deklaraciju o Domovinskom ratu te se bavi seksualnim nasiljem na području Republike Hrvatske ili tokom zatočeništva u neprijateljskim logorima i zatvorima.

Navodi se da je seksualno nasilje u Domovinskom ratu ono koje je počinjeno protivno kaznenim propisima odnosno međunarodnom humanitarnom pravu i Ženevskoj konvenciji, kao kazneno delo ratnog zločina ili zločina protiv čovečnosti, te kazneno delo protiv polne slobode koje nije kvalifikovano kao ratni zločin ili zločin protiv čovečnosti, ali je počinjeno u gore navedenim okolnostima.

U pitanju je vaginalna, analna ili oralna penetracija seksualne naravi bilo kojim delom tela ili predmetom u telu druge osobe. Povređivanje sa teškim posledicama kao što je odstranjivanje, obrezivanje ili drugi oblik sakaćenja celog ili bilo kojeg polnog organa. Izazivanja nasilne trudnoće, izazivanje pobačaja, oduzimanje reproduktivne biološke sposobnosti osobe, seksualno porobljavanje i svaki drugi oblik seksualnog nasilja.

Bitno je istaći da se Zakon jednako odnosi prema ženama i muškarcima i da se ovde primenjuju načela rodne ravnopravnosti, bez diskriminacije žrtava, te se obezbeđuju načela društvene solidarnosti i pravednosti u pogledu jednakog tretiranja žrtava ovih nečovečnih kaznenih dela.

Prema službenim podacima od 30. novembra 2021. godine u registru Ministarstva hrvatskih branitelja imamo ukupno 513.140 hrvatskih branitelja od kojih je 426.345 živih. Imajući u vidu da se svake godine broj hrvatskih branitelja povećava, suprotno biologiji i zdravoj pameti, registar je uspešno uklonjen iz virtuelnog sveta. Po informacijama iz 2018. godine status hrvatskih braniteljica iz Domovinskog rata imalo je 24.164 žena.

Studijom o seksualnom nasilju tokom Domovinskog rata iz 2013. godine, a po analizi prijavljenog broja slučajeva i onih koji se uvećavaju faktorom u intervalu 10 do 15, dolazi se do podatka u rasponu od 1.470 do 2.205 potencijalnih žrtava seksualnog nasilja za vreme Domovinskog rata u Hrvatskoj. Ovo ne uključuje broj žrtava seksualnog uznemiravanja i lakše oblike seksualnog nasilja.

Zanimljivo je i to da i posle 30 godina od Domovinskog rata mnoge žrtve upravo ratnog zločina silovanja nisu dobile zadovoljenje u pogledu svoje muke. Mnoge žene umesto da prijave ovaj gnusan zločin, da su bile žrtve silovanja, aktivno ćute što od straha od stigme, ali i ovakvog pravosuđa, nastavljaju svoje živote u tihovanju koje im kao i čitavom društvu škodi.

MSD priručnik medicinske dijagnostike i terapije silovanje definiše kao određeni vid oralne, analne ili vaginalne penetracije osobe koja to ne želi uz pretnju ili primenjenu silu. Radi se o seksualnom napastvovanju ili bilo kojem drugom vidu seksualnog kontakta koji nastaje iznuđivanjem, uključujući i zavođenje deteta nuđenjem naklonosti ili podmićivanjem (dodirivanje, hvatanje, ljubljenje ili pokazivanje polnih organa).

Silovanje je u suštini iskazivanje agresije, besa ili potrebe za nekakvom vlašću i psihološki je ono više grubo nego seksualno.

Statistički žene su te koje bivaju silovane i seksualno napastvovane češće nego što su to muškarci. Kada se i desi silovanje muškaraca često je to opet od strane drugog muškarca i takvo nešto se obično događa u zatvorima te je u to uključen i veći broj muškaraca.

Naš glomazni Kazneni zakon, u članku 153., navodi da je predviđena kazna za silovanje od bedne jedne do nikakvih pet godina. Podaci Ministarstva unutarnjih poslova govore da je lani zabeležen porast ukupnog broja kaznenih dela silovanja od 16 odsto, pri čemu je 52 odsto slučajeva silovanja počinjeno na štetu članova porodice i bliskih osoba.

Naša vredna pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istakla je da je blaga politika penalizacije rezultat nedostatka edukacije sudija i državnih odvjetnika te je navela i opšti deficit društvene prevencije. Pravobraniteljica je kazala i da ako se nečije učestvovanje u Domovinskom ratu uzima kao olakšavajuća okolnost, u kaznenim delima rodnog i seksualnog nasilja ili prema deci, da onda ipak nismo svi jednaki pred zakonom.

”Nezavisno” pravosuđe, društvo i politika sinergično čine sve da u ovoj zemlji, onoj koja je hiljadu godina čekala svoju nezavisnost bez mogućnosti da se za svo to vreme izjašnjavaš kao Hrvat gde nije bilo više vrsta jogurta, ostane samo onaj koji nije imao šansu da je napusti i nikada se ne vrati.

Upravo je i ova sudska odluka abolirala i silovatelje tokom Domovinskog rata te je nanovo viktimizovala sve žrtve Domovinskog rata kojima je jasno stavljeno do znanja šta nama znači njihova trauma.

Ko zadnji ode nek ugasi svetlo!

Članak je prenet sa portala autograf.hr.

Članak je prenet sa portala autograf.hr.

Click