Novinari KRIK-a izneli odbrane na suđenju po tužbi sudije

8. July 2025.
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović i novinarka Bojana Pavlović danas su na suđenju KRIK-u po krivičnoj tužbi sudije Apelacionog suda u Beogradu Dušanke Đorđević završili iznošenje odbrana. Sudija Đorđević je zajedno sa suprugom podnela dve tužbe protiv KRIK-a zbog podataka objavljenih u bazi o sudijama „Prosudi ko sudi” u kojima traže zatvorske kazne za novinare, zabranu bavljenja novinarstvom i novčanu odštetu.
IMG_4994-1-2048x1123
Advokatica KRIK-a Kruna Savović, novinarka Bojana Pavlović i urednik Stevan Dojčinović ispred sudnice Foto: Veran Matić

Autorka: Sofija Parojčić, Izvor: KRIK

Ispred Prvog osnovnog suda u Katanićevoj ulici u Beogradu, neposredno pred početak ročišta po tužbi sudije Dušanke Đorđević i njenog supruga, članovi redakcije KRIK-a su se zajedno sa kolegama i prijateljima okupili kako bi obeležili 10. rođendan redakcije. Simbolično, pred suđenje u jednom od 17. postupaka koji se vode protiv redakcije.

Danas je odbranu dala novinarka Bojana Pavlović.

„Nisam kriva i ne priznajem krivično delo koje mi se stavlja na teret. Nisam lično radila na profilu sudije Đorđević, što je sudiji i njenom suprugu bilo jasno jer je ona komunicirala sa koleginicom Jelenom Radivojević. Ono zbog čega sam ja tužena je tekst koji sumira sva naša otkrića u okviru baze”, rekla je.

Pavlović je objasnila zbog čega je KRIK odlučio da napravi bazu o sudijama „Prosudi ko sudi”, zbog koje je sudija Dušanka Đorđević i podnela tužbu. Ona je navela da je tokom devet godina koliko je radila u KRIK-u zajedno sa kolegama izveštavala sa brojnih suđenja iz oblasti organizovanog kriminala i korupcije, te da su primetili da su se mnogi posrupci odugovlačili, ali i često okončavali oslobađajućim presudama.

Baza je upravo nastala kako bi se, kako je ispričala Pavlović, mapirali problemi i pravosuđe učinilo transparentijim. Svi podaci objavljeni u bazi, navela je, su iz zvaničnih institucija.

„Podaci koje smo objavili već su prošli test državnih institucija jer su potekli iz odgovora na zahteve za pristup informacijama od javnog značaja.”, rekla je Pavlović.

Nakon iznošenja odbrane, Pavlović su postavljali pitanja advokati sudije. Ona su se uglavnom ticala samog rada na bazi i organizovanja istraživanja.

Na pitanja advokata danas je odgovarao i urednik KRIK-a Stevan Dojčinović, koji je odbranu izneo na prethodnom suđenju.

Tako, Dojčinović je na pitanje zašto je javnosti bilo od značaja da sazna imovinsko stanje sudijnog supruga advokata Aleksandra Đorđevića rekao da imovina supružnika ne može da se razdvoji i da funkcioneri čak moraju Agenciji za sprečavanje korupcije da prijavljuju imovinu svojih supružnika.

Na sledećem suđenju zakazano je svedočenje Jelene Radivojević, novinarke koja je istraživala sudiju Đorđević u okviru baze „Prosudi ko sudi”.

 

Dve tužbe sudije zbog baze „Prosudi ko sudi”

Sudija Dušanka Đorđević i njen suprug ovom tužbom traže po deset meseci zatvora i dvogodišnju zabranu rada u novinarstvu za oboje tuženih novinara.

U tužbi Đorđević tvrdi da smo u bazi objavili njene lične podatke – ime i prezime, funkciju, kao i da smo joj ugrozili bezbednost. KRIK nije objavio lokacije stanova koje sudija i njen suprug poseduju, a ime i funkcija sudije su javne informacije koje se nalaze na sajtu Apelacionog suda.

Osim krivične, podneli su još jednu, parničnu tužbu kojom zbog navodne povrede privatnosti traže odštetu od 760.000 dinara. U ovom postupku sudija i njen suprug su sredinom juna dali iskaz – sudija je tvrdila da im je objavljivanje baze ugrozilo bezbednost, dok je njen suprug istraživačko novinarstvo nazvao „targetiranjem”, a izveštavanje sa suđenja po njihovim tužbama – „satanizovanjem”. Više o tome pročitajte ovde.

U KRIK-ovoj bazi sudija „Prosudi ko sudi“ nalaze se podaci o karijeri, imovini, najvažnijim postupcima i presudama koje su donele čak 51 sudije u Srbiji, među kojima je i sudija Đorđević.

Tužbe sudije i njenog supruga brojne međunarodne i domaće medijske organizacije ocenile su kao SLAPP, odnosno tužbe koje predstavljaju pritisak na redakciju da ne istražuje rad pravosuđa.

 

Tekst je prenet sa portala KRIK.

Click