Vozači dubokog džepa gledaće u Zagreb

7. July 2021.
Nemačka štampa u superlativima piše o potezu Folksvagena da prestižnu marku Bugati spoji u zajedničku firmu pod palicom hrvatskog genija Mate Rimca. Uskoro bi najbrži autmobili sveta mogli da idu na struju.
58169137_303
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL/picture alliance

„To je veza dve kompanije s veoma različitim tradicijama, ali nekoliko zapanjujućih zajedničkih odlika: sa jedne strane tvorac luksuznih automobila Bugati, kojeg je pre 111 godina osnovao automobilski pionir Etore Bugati u tadašnjem nemačkom Elzasu, i čija nova vozila danas koštaju po nekoliko miliona evra. Sa druge strane Rimac, tek dvanaest godina stara firma hrvatskog pionira elektromobilnosti Mate Rimca, čija su vozila slično skupa“, piše nemački dnevni list Velt o prvoklasnoj vesti iz automobilske branše.

Naime, nemački div Folksvagen prodao je Rimcu većinski udeo Bugatija, ali tako da su pokrenuli takozvani joint venture, zajedničku firmu. U ime Folksvagenovog koncerna će ubuduće Porše imati udela u novoj firmi. Kako piše Velt, već od oktobra bi sa radom trebalo da počne nova firma Bugati-Rimac sa sedištem u Zagrebu.

Porše će imati 45 udela u vlasništvu, a šef tog proizvođača iz Štutgarta Oliver Blume i njegov finansijski direktor Luc Meške biće u nadzornom odboru nove kompanije. Porše inače već nekoliko godina drži i 24 odsto udela u Rimac grupi.

„Vidim Porše kao velikog brata koji nam uvek može pomoći“, prenosi Velt reči Mate Rimca koji će biti generalni direktor nove firme.

Inovaciona snaga Rimca

Velt podseća da Bugati svoj opstanak ionako duguje legendarnom rukovodiocu Poršea Folksvagena, sada pokojnom Ferdinandu Piehu. On je devedesetih pridružio luksuznu marku koncernu iz Volfsburga i udahnuo joj novi život svežim modelima. Kako je sam rekao, Bugati je trebalo da bude sam vrh cene i kvaliteta, „daleko iznad Bentlija Rols-Rojsa“.

„Najnoviji model je Čiron Super Sport, koji sa 1.600 konjskih snaga stiže do maksimalne brzine od 440 kilometara na sat. Od sledeće godine će se isporučivati, ukupno bi trebalo da bude napravljeno trideset komada po ceni od 3,2 miliona evra – plus porezi i troškovi za dodatnu opremu“, piše Velt, i podseća da je Bugati pod okriljem Folksvagena uvek radio u plusu, ali da nikada nije mogao da postigne marže poput Poršea.

Kako je rekao šef Poršea Blume, tradicionalna marka će sada biti povezana sa „velikom inovacionom snagom Rimca na polju elektromobilnosti koje će dominirati ubuduće“.

Velt ocenjuje: „Zaista su Rimčeva takođe vozila hiper-automobili. Prva serija, gde će komad koštati dva miliona evra, biće ograničena na 150 vozila. Model Nevera prema navodima proizvođača, ide do 412 na sat, ima 1.914 konja i veliku bateriju od 120 kilovat-sati koja bi trebalo da se za 19 minuta dopuni sa 20 na 80 odsto. Domet uz umereni stil vožnje trebalo bi da iznosi 550 kilometara.“

Automobil naručio i Kristijano Ronaldo

„Možda je Mate Rimac kao tip logična veza dva proizvođača“, nastavlja list. „Taj 33-godišnjak, koji je 1991. kao ratna izbeglica došao iz Bosne u Nemačku i proveo detinjstvo u Frankfurtu, često se naziva balkanskim Ilonom Maskom. Stvarno, on je bez posebnog obrazovanja već kao mladić prijavljivao prve patente i između ostalog izmislio sistem retrovizora za auto uz pomoć kojeg se izbegava mrtav ugao. Početkom svojih dvadesetih osnovao je firmu Rimac u blizini Zagreba, a 2011. je predstavio prvi prototip elektromobila.“

Prema oceni novinara, to su zanimljive paralele sa životom Etorea Bugatija, poreklom iz jedne umetničke milanske porodice, koji je svoj prvi motorizovani tricikl konstruisao sa 18 godina. Naposletku je osnovao Bugati u Molshajmu kod Strazbura, koji je tada bio u Nemačkom carstvu, a danas je u Francuskoj. „Danas takvi osnivači u autoindustriji opet igraju veliku ulogu – nakon što su decenijama skoro isključivo zaposleni menadžeri određivali u kojem pravcu ide branša.“

Plan za novu firmu je da zadrži 130 zaposlenih u Molshajmu, kao i 300 ljudi u Zagrebu. Nastaviće se proizvodnjom dva pomenuta modela Bugatija Rimca.

Kako zaključuje Velt, za Rimca se ovim otvara svetska mreža dilera automobila, kao i „stalež ekstremno platežnih mušterija“. Najpoznatiji je fudbaler Kristijano Ronaldo koji je poručio iz strogo ograničene serije Bugati Sentodjeći – za navodno preko osam miliona evra.

Mate šta?

Frankfurter algemajne cajtung u svom članku navodi da je ideja za kasnije da i Bugati pređe na električni pogon i ocenjuje: „Mali svet super sportskih automobila dobija novi poredak.“

List iz Frankfurta piše o tome kako su uopšte u Poršeu došli na ovu ideju: „Bila je godina 2016. kada je Luc Meške dobio da pročita jedan novinski članak. Šefu finansija u Poršeu je ono što je pročitao bilo i nepoznato i uzbudljivo. Čovek hrvatskih korena, odrastao u Frankfurtu, želi da pokori svet sportskih automobila. I to moćnim baterijama i električnim pogonom. Mate Rimac se zove. Mate šta? Meške možda nije bio sasvim objektivan, ipak mu je žena Hrvatica. Njegova znatiželja je probuđena. Nalaže da se interno proveri šta je to gonilo tog Rimca na automobilsku ničiju zemlju.“ Kako navodi list, tako je začeta nit veze dve firme.

Finansijski detalji

Menadžer magazin, koji je još pre više nedelja ekskluzivno izvestio da se sprema dogovor, sada prenosi da su finansijski detalji ostali tajna. „Kako se čuje, dil tek moraju da odobre agencije za zaštitu konkurencije u više zemalja.“

Ekonomski ovaj korak neće doneti prevelike promene za Folksvagen koji će sada, umesto dvanaest, imati još jedanaest automobilskih marki u svom koncernu, piše portal. „Bugatijeva proizvodnja u komadima je izuzetno niska, prošle godine je isporučeno tek 77 primeraka. Firma ćuti o dobiti i konkretnim finansijskim podacima, prošle godine se iz Molshajma čulo tek uopšteno o pozitivnim rezultatima. No, imidž i magnetska moć marke su pozamašni – barem među fanovima automobilskog sporta i ljubiteljima ekstremno jakih motora.“

Inteligentna forma električnog pogona

Specijalizovani portal Auto, motor, sport piše da Bugati u perspektivi mora da napusti „CO2 čudovišta poput W-16 motora i okrene se električnom pogonu“. Razvoj „inteligentne forme električnog pogona“, koju obećava Rimac će, prema oceni portala, omogućiti i to što su Rimčevi troškovi u Hrvatskoj dva do tri puta manji nego u Nemačkoj.

Ovim potezom Folksvagen daje Bugatiju „izglednu budućnost“, ocenjuje portal, jer je Rimac tokom kratkog postojanja firme već razvio tehnologiju „koja Bugatiju hitno treba za buduća vozila“.

Na kraju, portal procenjuje da su u Volfsburgu prepustili Poršeu da vodi celu stvar jer bi uskoro Porše mogao da izađe na berzu „gde se trguje očekivanjima. Dakle, ako akcionari očekuju velike stvari od Bugati-Rimca, onda za kurs akcija Poršea ne može biti rđavo što su uključeni u ceo posao.“

priredio Nemanja Rujević

Članak je prenet sa portala Deutsche Welle.

Članak je prenet sa portala Deutsche Welle.

Click