„Ruke” spasa i nade

27. January 2020.
Štićenicama Sigurne kuće u Pančevu i ženama žrtvama porodičnog nasilja pruža se šansa da se kroz rad osamostale, počnu da zarađuju i obezbede bolju budućnost sebi i svojoj deci.
Ruke spasa i nade
Foto: Javni servis .net

Piše: O. Janković, Politika

Pančevo – U sedamdesetak kvadrata dominira veliki radni sto i nekoliko onih sa šivaćim mašinama. Okolo su hrpe tkanina, pozamanterije… Radno vreme je fleksibilno, onoliko koliko dozvoljavaju obaveze u prihvatilištu ili kod kuće i briga o deci. Udruženje „Ruke” početna je stanica bolje budućnosti bivših i sadašnjih štićenica Sigurne kuće u Pančevu, kao i žena koje su iskusile porodično nasilje. Da se uposle i počnu da zarađuju, pomažu im privatne preduzentnice s iskustvom u proizvodnji i obradi tkanine. Jedna od osnivača udruženja „Ruke” je i preduzetnica koja je prošla tim istim, trnovitim putem – od samohrane majke koja je bila žrtva porodičnog nasilja do uspešne poslovne žene s razvijenim biznisom.

Foto: Javni servis .net

U poslednjih nekoliko meseci, ovde svoj put traži dvadesetak žena. Neke su dolazile jednom, dva puta, druge češće, radi obuke, ali se nisu zadržale, a pet ih je svakodnevno u radionici. Ima i onih koje ranije nisu uzele u ruke iglu i konac, a sada savršeno šiju, vezu i tkaju. Cilj je, napominje za „Politiku” Dragana Jeminović, zastupnica udruženja i rukovodilac stručnog rada Sigurne kuće u Pančevu, da se u nekom trenutku odluče za stalan rad u udruženju ili pokrenu sopstveni posao. Inače, „Ruke” su nastale u u okviru programa „ONAsnaživanje” Fonda B92 i u saradnji sa Sigurnom kućom i pančevačkim Centrom za socijalni rad „Solidarnost”.

Foto: Javni servis .net

Trenutno, kroz mašine prolaze cegeri s vezom ili štampani u različitim materijalima i motivima. Tržište je za sada na „Fejsbuku”, „Instagramu”, a nadaju se da će se proširiti i na veće firme i organizacije. Planiraju da ponudu obogate raznim vrstama kućnog tekstila – jastučnicama, podmetačima i servijetama, jer je suština, kažu, da se rad udruženja finansira od prodaje.

– Specifično za ovakvu radionicu je da su tu žene sa sličnim problemima, koje se međusobno pomažu. Udruženje je ujedno i obrazovni centar u kom će se kroz rad podučavati i kako da rade samostalno – napominje Jeminović.

Foto: Javni servis .net
Foto: Javni servis .net

Tekst je prenet sa portala Politika.

 

Click