Podrška za zapošljavanje osoba sa invaliditetom

21. October 2020.
Suština programa „Poslovna inkluzija“ je pružanje podrške za zapošljavanje teže zapošljivih grupa građana kao što su osobe sa invaliditetom, mladi bez roditeljskog staranja, stariji od pedeset godina sa akcentom na one koju su proglašeni tehnološkim viškom sa jedne strane i uključivanje, odnosno veća informisanost poslovne javnosti sa druge strane, sa krajnjim ciljem promovisanja ravnopravnosti prilikom zapošljavanja.
IMG_4542
Foto: ManpowerGroup Srbija/ Autor: Miloš Končar

To kaže za Danas Marija Škrbić Dražić, koordinatorka sektora za društveno odgovorno poslovanje u kompaniji Menpauer grup (ManpowerGroup) koja je zajedno sa kompanijom Asert (Assert International) pokrenula program „Poslovna inkluzija“.

Prema njenim rečima u okviru programa polaznicima se nudi niz edukativnih digitalnih radionica, radionice uživo usmerene na usklađivanje kompetencija i sticanje dodatnih veština, alati za procenu usmereni na snage i potencijale svake individue, specijalizovani izveštaje ili profili za svakog pojedinca, individualne radionice kao i preporučivanje kompanijama u skladu sa preferencijama i profilima.

– Program „Poslovna inkluzija“ ima za cilj da njegove polaznike edukuje za lakše dolaženje do posla, kao i da ih upozna sa sadržajem intervjua i radnim pravom sa elementima i vrstama ugovora o radu. Već snimljene edukativne digitalne radionice usmerene su na usklađivanje kompetencija i dodatnih veština. Ne možemo garantovati samo zapošljavanje, ali možemo obučiti one koji traže posao kao i poboljšati informisanost poslodavaca. Ukoliko sa jedne strane imamo ljude koji su aktivniji u potrazi za poslom, a sa druge strane tržište koje je otvorenije za prijem „teže zapošljivih“ grupa, verujemo da sigurnim koracima idemo ka većem broju zaposlenih kandidata iz pomenutih grupa i samim tim smo korak bliže potpunoj poslovnoj inkluziji – ističe Škrbić Dražić. Ona dodaje da je poslovnom svetu potrebna dodatna edukacija, odnosno da se pronalaze bolja rešenja koja će uključiti „teže zapošljive“ grupe na tržište rada.

– Na primer, postoji više opcija ispunjenja kvote, koje se nalaze u Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, a sa kojima bi poslovna javnost možda mogla dodatno da se upozna. Pored dobre poruke koje kompanije šalju zapošljavanjem „teže zapošljivih“ grupa, za koju verujemo da je izuzetno važna u poslovnom svetu današnjice, poslodavci bi umesto formalnog učestvovanja u finansiranju osoba sa invaliditetom i plaćanja naknada, mogli i da aktivno učestvuju u ekonomskom osnaživanju individua i dobiju kvalitetne i motivisane radnike – navodi Škrbić Dražić.

Srpski filantropski forum aktivno podržava i promoviše aktivnosti Menpauer Grup i projekat Poslovna inkluzija. Zapošljavanje osoba sa invaliditetom, sastavni deo je kampanje Srbija bez barijera koji realizuje Koalicija za dobročinstvo koju predvodi Fondacija Ana i Vlade Divac a čine Srpski filantropski forum, Trag fondacija, SMART kolektiv, Forum za odgovorno poslovanje, Katalist Balkans i Privredna komora Srbije a finansira Američka Agencija za međunarodni razvoj.

Članak je prenet sa portala Danas.

Članak je prenet sa portala Danas.

Click