Njeno interesovanje za nauku počelo je kada je imala 10 godina. Tada je saznala za tehnologiju nanocevi, koja je pokrenula njenu strast za naukom.

Rau živi u Denveru, u saveznoj državi Kolorado, a javnosti je postala poznata kada je izumela novu tehnologiju u nekoliko polja nauke, uključujući uređaj koji može da identifikuje olovo u pijaćoj vodi, ali i aplikaciju koja koristi veštačku inteligenciju kako bi detektovala sajberbuling, prenosi Gardijan.

Kako je istakla, nada se da će njen rad nadahnuti i druge da sanjaju o idejama za “rešavanje svetskh problema”.

Pre nego što je dobila priznanje za najbolje “Dete godine”, Rao je uvrštena na Forbsovu listu 30 osoba mlađih od 30 godina za doprinos razvoju mobilnih telefona u 2017. godini. Tada je razvila pomenuti uređaj za detektovanje olova u pitkoj vodi. Nekoliko puta je govorila na TED-u, a dobitnica je i drugih nagrada.

Rao je izabrana između 5.000 nominovanih, a žiri je bio oduševljen načinom na koji koristi tehnologiju za borbu protiv društvenih problema.

U intervjuu za Tajm, koji je vodila glumica Andželina Džoli, Rao je istakla “kako ona ne izgleda kao tipični naučnik”.

“Moj cilj je ne samo stvaranje vlastitih uređaja za rešavanje svetskih problema, nego i to da budem inspiracija drugima da učine isto”, rekla je Rau u intervjuu.

“Iz ličnog iskustva, nije lako kada ne vidite nikog drugog u okruženju nalik vama”, zaključila je Rau.

Rao se nada da će studirati genetiku i epidemiologiju na Institutu za tehnologiju Masačusets.

Tekst je prenet sa portala Nedeljnik.