Održan ANEM trening za unapređenje bezbednosti novinara u Jagodini

4. October 2024.
U četvrtak, 3. oktobra 2024. godine, u Jagodini je održan trening za novinare s ciljem unapređenja bezbednosti novinara i medijskih radnika, u organizaciji Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM). Trening se održao u prostorijama Narodne biblioteke „Radislav Nikčević“, a učesnici su imali priliku da saznaju konkretne strategije za prevenciju nasilja i zaštitu od pretnji, kao i da steknu potrebne veštine za očuvanje profesionalne slobode i bezbednosti.
Jagodina ANEM trening 031024
Održan ANEM trening za unapređenje bezbednosti novinara u Jagodini Foto: Saša Mirković

Izvor: ANEM/ N1

Ovaj trening ima poseban simbolički značaj, jer se održava više od dve decenije nakon što ubica novinara Milana Pantića, dopisnika „Večernjih novosti“ iz Jagodine, nije pronađen.

Branko Čečen, medijski konsultant i bivši direktor CINS-a, bio je predavač na ovom treningu. On je prisutnima izložio tipične primere napada na novinare, kao i strategije zaštite. Čečen je upoznao učesnike sa raznim oblicima nasilja i pretnji s kojima se novinari suočavaju, uključujući napade na društvenim mrežama, fizičke napade, kao i političko-medijske pritiske. Naglasio je važnost digitalne bezbednosti i kolektivnog organizovanja novinara, kao i pravnih saveta i transparentnog izveštavanja u zaštiti novinara.

„Ključni element zaštite novinara je digitalna bezbednost i solidarnost među novinarima i medijima. Pored toga, neophodno je formulisati strategije i odgovore na potencijalne napade unapred, kao i koristiti pravne mehanizme zaštite“, rekao je Čečen.

Čečen je izneo i tipične primere kakvi su izvori napada na novinare i strategija kritike na kolege.

„Prvo nešto izjavi političar nižeg ranga, potom botovi to razrađuju na društvenim mrežama, a na to se nadovezuju javne ličnosti. Slede „kolege“ koji napadaju sa političko-novinarskog stanovišta. Propagandni mediji preuzimaju odabrane ideje, viši autoriteti ponavljaju odabrane ideje na televizijama. Teze se iznose pred predstavnike stranih vlada i organizacija, a para-nauka uvrštava medije/ osobu/organizaciju u svoja „društvena istraživanja “ i distribuira u međunarodne naučne arhive. Onda, sve iz početka , „obogaćeno“ novim uglovima napada“, naveo je predavač na novinarskom treningu, nagrađivani istraživački novinar i urednik Branko Čečen.

Ovaj trening je deo šireg projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara“, koji ANEM realizuje uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji i Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Do sada su slični trenuci održani u 15 drugih gradova širom Srbije, uključujući Beograd, Novi Sad, Niš, Suboticu, Kragujevac i Zrenjanin, s preko 250 učesnika.

Održan ANEM trening za unapređenje bezbednosti novinara u Jagodini Foto: Saša Mirković

Osim treninga, ANEM se fokusira i na poboljšanje komunikacije između novinara i relevantnih institucija koje se bave zaštitom novinara. Veran Matić, predsednik ANEM-a, i dr Saša Mirković, koordinator projekta, naglasili su značaj ovih aktivnosti za stvaranje sigurnijeg okruženja u kojem novinari mogu obavljati svoj posao nezavisno, nepristrasno i profesionalno.

Pored preventivnog karaktera ovog projekta, ANEM poziva sve aktere u društvu da se udruže u zaštiti novinara, jer su novinari, nažalost, sve češće na udaru zbog svog profesionalnog rada.

Click