Kako funkcioniše fašizam? Nova knjiga Samizdata
Proučavajući filozofiju i propagandu, kao dete roditelja koji su izbegli iz Evrope u predvečerje Drugog svetskog rata, Džejson Stenli je shvatio da fašistička politika teži da podeli populaciju duž etničkih, rasnih i verskih linija.
Oslanjajući se na istoriju, filozofiju, sociologiju, kritičku rasnu teoriju i primere iz celog sveta – od Amerike u devetnaestom preko Nemačke u dvadesetom, do Indije u dvadeset prvom veku – Stenli identifikuje deset stubova fašističke politike koje lideri koriste da zadrže vlast, tako što dele populaciju na nas i njih: mitska prošlost, propaganda, antiintelektualizam, nerealnost, hijerarhija, viktimizacija, zakon i red, seksualna anksioznost, apelovanje na ruralne sredine, ukidanje socijalnih programa i razbijanje jedinstva.
Stenli otkriva vitalno važne obrasce koji su danas široko rasprostranjeni i ukazuje na sablasni osećaj porasta fašističkih tendencija. Čitaoci će, tako što nauče da ih prepoznaju, moći da počnu da se odupiru njihovim štetnim dejstvima. Jer tek kad naučimo da prepoznajemo fašističku politiku možemo da se odupremo njenim najgorim učincima i da se vratimo demokratskim idealima.
„Džejson Stenli otkriva kako se ljudske slobode urušavaju kada glasači prihvate političare koji promovišu politiku podele između ’nas’ i ’njih’ i istovremeno ocrnjuju saradnju, kompromis i poštovanje prema drugima.
David Cay Johnston, dobitnik Pulicerove nagrade i autor knjiga It’s Even Worse Than You Think i The Making of Donald Trump.
„Sa svojom uznemirujućom pronicljivošću i jednostavnošću izraza, Kako funkcioniše fašizam je vitalno važan vodič kroz našu trenutnu nacionalnu dilemu – demokratija ili autoritarizam. Tragovi fašističke prošlosti vidljivi su u našoj sadašnjici, a ova knjiga ih hrabro osvetljava.“ William Jelani Cobb, autor knjige The Substance of Hope
„Ima trenutaka kada sudbina čovečanstva visi o koncu, a ti trenuci sa sobom uvek donesu uskrsnuće ružnih mitova. Ipak, Džejson Stenli jasno nam pokazuje da smo, kada se ti mitovi raskrinkaju a njihova istorija ogoli, kadri da se prisetimo izuzetnih spona koje nas zapravo spajaju. A žar toga moćnog prisećanja može pretvoriti savremeni fašizam – ovaj mitologijom zadojen trenutak netolerancije, ksenofobije i širenja straha u kom se upravo nalazimo – u prah i pepeo.“
Heather Ann Thompson, dobitnica Pulicerove nagrade za knjigu Blood in the Water