Veran Matić – Izveštaj sa suđenja KRIK-u – Irelevantno

14. April 2025.
„Irelevantno” najčešće je izgovarana reč na današnjem glavnom pretresu, po krivičnoj tužbi sudije Dušanke Đorđević i njenog supruga advokata Aleksandra Đorđevića, protiv Stevana Dojčinovića, glavnog i odgovornog urednika portala KRIK i novinarke Bojane Pavlović.
IMG_4360
Članovi redakcije KRIK-a i njihova advokatica u Palati pravde u Beogradu Foto: ANEM / Veran Matić

Autor: Veran Matić

„Zabranjujem pitanje, jer je irelevantno za činjenice iz krivične tužbe, koje su predmet dokazivanja u ovom postupku”, izgovarala je sudija Dušica Ristić, a ove reči upućene su advokatu tužilje Dušanke Đorđević na skoro svako pitanje koje je pokušao da postavi Stevanu Dojčinoviću, posle odbrane koju je dao na ovom glavnom pretresu.

Na kraju je sudija Ristić i u zapisniku konstatovala opomene koje je izrekla, uključujući i onu da je nedopustivo da advokat u toku diktiranja zapisnika prekida sudiju sa pokušajem da određuje šta će biti uneto u zapisnik.

Opšti je utisak da su advokati postali svesni slabosti krivične tužbe i nedostatka argumenata u njoj, pa pokušavaju kroz ispitivanje optuženih da dobiju neki novi argument. U tužbi se kao jedini dokaz da je Stevan Dojčinović opasna osoba zbog čega se sudija Đorđević oseća ugroženom – tekstom iz tabloida Informer. Zbog tog teksta Dojčinović je i tužio ovaj tabloid i dobio pravosnažnu presudu sa nadoknadom štete zbog laži, koje sada jedan sudija Apelacionog suda podnosi kao validan dokaz.

Sudija Dušica Ristić dosledno se držala Zakona o krivičnom postupku zabranjujući često i besmislena pitanja. Advokat sudije Apelacionog suda Dušanke Đorđević pitao je, između ostalog, da li optuženi zna čemu služi katastar, odnosno koja je svrha baze katastra, na šta je Dojčinović plastično objašnjavao da kada kupujete stan npr. od sudije Đorđević, da tu vidite da li je uknjižen ili je pod hipotekom i sl. Dakle, u službi je transparentnosti, za šta se zalaže i KRIK. Isti advokat pitao je i zašto nije provereno na koji način je stečena imovina i dobio vrlo jasan odgovor da je kontaktirana sudija Đorđević za razgovor na tu temu, ali ga je ona odbila, upućujući pretnje tužbom i mnogo pre nego što su objavljeni podaci o njoj u bazi „Prosudi ko sudi”, zaključujući da su svi podaci koji su objavljeni iz javno dostupnih izvora, ili su dobijeni na osnovu zahteva za pristup informacijama od značaja za javnost i potpuno su tačni.

I upravo je to paradoks: sudija i njen suprug tuže KRIK za tačno prenete informacije o njihovoj imovini na portalu KRIK-a, čija je misija, pored istraživanja kriminala i korupcije, i – transparentnost.

Na pitanje, šta je posao glavnog i odgovornog urednika, Dojčinović je odgovorio: „To vam je kao direktor policije, upravlja policijom, ali ne mora da bude upućen u svaku akciju, i svaki slučaj koji se istražuje”.

Moglo bi izgledati komično da nije zabrinjavajuće to što u ovoj krivičnoj tužbi po prvi put sudija sa suprugom, bivšim službenikom BIA, tuži novinare tražeći kaznu zatvora od po 10 meseci zatvora i zabranu rada u novinarstvu u trajanju od 2 godine, što je potpuni presedan, ne samo u Srbiji, već i u Evropi. (U drugoj paralelnoj parničnoj tužbi traži odštetu od 760.000 dinara.)

Sve zbog istinitih informacija koje je KRIK preneo u bazi u kojoj se nalazi 50 sudija i u kojoj su predstavljene njihove karijere, najvažniji slučajevi i imovina kojom raspolažu. Sve iz javno dostupnih podataka. Zbog toga je ovo suđenje privuklo i svetsku pažnju, tako da se pored novinara i predstavnika udruženja novinara koji prate suđenje, nalaze i predstavnici OEBS-a, kraljevina Švedske i Holandije, i SR Nemačke.

Na glavnom pretresu danas je iskaz davao Stevan Dojčinović, glavni i odgovorni urednik KRIK-a, koji je izneo odbranu, u kojoj je naveo da je:

Baza „Prosudi ko sudi” napravljena po uzoru na slične baze podataka koje postoje u nekim drugim zemljama. Napravljena je posle baze podataka o političarima koja je i nagrađivana, a čiju je reviziju uradio i Poverenik za informacije od značaja.

Da je više od trećine sudija učestvovalo u pravljenju ove baze, odgovarajući na pitanja ili dopunjujući je novim informacijama.

Da je ova tužba namera tužilje Đorđević da zastrašuje redakciju, i da maltretira tužene, što se videlo i pre nego što se pojavila baza, kroz pretnju sudije da će tužiti i pre nego što je videla objavljeno.

Da je sudija Đorđević javna ličnost i funkcioner i da kao takva mora da prihvati veću izloženost javnosti i kritici, da postoji opravdani interes javnosti da ima uvid u osnovne podatke o njenoj karijeri i imovini. Pored toga što je učestvovala u konačnoj oslobađajućoj presudi u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije, u javnosti je bila prisutna i neka vrsta afere od pre 20 godina, kada je sudila u slučaju u kojem je njen sadašnji suprug zastupao jednu od strana u sporu, iako su tada bili u vezi.

Dojčinović je naglasio i da je u tužbi manipulisano tvrdnjom da su u bazi objavljene adrese nekretnina koje ovaj bračni par poseduje, što je apsolutno netačno, iako za to postoje javno dostupni podaci u katastru. U bazi se samo nalaze pobrojane nekretnine i njihova okvirna lokacija po opštinama jer se na taj način može utvrditi okvirna vrednost imovine.

Advokatica KRIK-a Kruna Savović više puta je tražila da se kao svedok u ovom slučaju sasluša i novinarka Jelena Radivojević, koja je prikupljala podatke za profil i koja je kontaktirala sudiju Đorđević, ali su se tužiljini advokati usprotivili ovom predlogu. Tužena Bojana Pavlović je samo napravila promotivni tekst, kada je baza bila već napravljena.

U dva sata glavnog pretresa čuli smo ubedljivu odbranu Stevana Dojčinovića, irelevantna pitanja advokata tužilje, i profesionalno vođenje glavnog pretresa sudije Dušice Ristić. Nastavak glavnog pretresa je početkom jula.

Ovde možete videti podatke o karijeri sudije Dušanke Đorđević.

 

Neki od do sada objavljenih tekstova o ovom slučaju:

Suđenje novinarima KRIK-a po tužbi sudije Apelacionog suda odloženo zbog promene sudije – Javni servis

Krivični postupak protiv KRIK-a: Suđenje činjenicama

SLUČAJ BEZ PRESEDANA – Javni servis

Sudija tužila KRIK, traži zatvor za novinare i zabranu rada – Javni servis

Veran Matić za Marker: Nikada se do sada nije dogodilo da sudija tuži novinare i traži zatvorsku kaznu, zabrinut sam za sudbinu Dojčinovića – Javni servis

Nastavljeno suđenje KRIK-u po tužbi sudije, među predloženim dokazima i tekst Informera – Javni servis

Veran Matić – Ućutkivanje KRIK-a – Javni servis

Zastupnici tužbe protiv KRIK-a kao dokaz predlažu tekst iz Informera zbog kojeg je ovaj tabloid osuđen

Click