Tiče me se – Za komšiluk koji ne zatvara oči pred nasiljem

Kampanja #TičeMeSe obratiće se direktno komšinicama i komšijama, koji su često, i pre bliskih prijatelja i članova porodice, prvi svedoci toga da je žena izložena nasilju.
Podsećamo da je nasilje u porodici ozbiljan problem koji nesrazmerno više pogađa žene i devojčice, i da u Srbiji, u proseku, svakih 7 do 10 dana jedna žena bude ubijena u kontekstu nasilja u porodici.
Strepnja za sopstvenu i bezbednost dece, ekonomska zavisnost od partnera, strah od osude društva, samo su neki od razloga što žene ne govore o nasilju i ostaju u odnosu u kome su mu izložene. U trenutnoj situaciji globalne zdravstvene krize, mere za sprečavanje širenja epidemije Covid-19 mogu predstavljati dodatnu prepreku da žene nasilje prijave i potraže odgovarajuću pomoć.
Tretiranje nasilja kao privatnog problema, odnosno nemešanje, nasilnici mogu da shvate kao potvrdu da imaju pravo da ga čine. Zato je za žrtve važno da znaju da u njihovoj blizini postoji neko kome mogu da se obrate za pomoć i podršku, kao i da se nasilnicima pošalje poruka da je njihovo ponašanje neprihvatljivo. Nasilje u porodici ne utiče samo na neposredne žrtve, već i na njihovu decu, širu porodicu, i na celu zajednicu – tiče se svih nas.
Kampanji #TičeMeSe i ove godine su se pridružile mnoge javne ličnosti koje će na društvenim mrežama, putem video snimka, pozvati komšije da reaguju na nasilje i budu podrška ženama u svojoj okolini.
Video je dostupan i na linku: https://bit.ly/33fhAaQ.
Kako bi građankama i građanima pomogao da prepoznaju kada je žena u njihovoj okolini izložena nasilju, i kako bi ih osnažio da na njega reaguju, UNDP je pripremio informativni poster, koji sadrži najvažnije informacije o problemu nasilja prema ženama i načinima da se nasilje prijavi i obezbedi pomoć i podrška ženama i njihovim porodicama. Poster u formatu za štampu se može preuzeti na linku: https://bit.ly/3nUBVtJ.
Iako se najčešće dešava iza zatvorenih vrata, nasilje u porodici je krivično delo. Svako ko sumnja da se nasilje dešava može to da prijavi policiji, anonimnim i besplatnim pozivom na broj 192 ili 0800 100 600, dok je za informacije i podršku, svakog radnog dana od 10 do 20 sati, dostupan SOS telefon Autonomnog ženskog centra: 0800 100 007.
„16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je globalna kampanja koja se obeležava u preko 100 država sveta. Kampanja počinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, a završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.
Prepoznajući da su za rešavanje problema nasilja nad ženama potrebni sistematski i kontinuirani napori, UNDP u Srbiji već deset godina sprovodi programe koji su usmereni na poboljšanje zakonske zaštite i usluga podrške za žene koje su izložene nasilju, uz informisanje o neprihvatljivosti nasilja.
#TičeMeSe nasilje u mom komšiluku
Tekst je prenet sa portala UNDP Serbia.