Od nestanka novinara prošlo 26 godina – Borba protiv nekažnjivosti za zločine iz prošlosti sprečava nekažnjivost u budućnosti

23. August 2024.
“Grlo mi se steže. Reči zapinju, neće da izađu. Ali, dovoljno mi je da dođem svake godine ovde. Makar na 15 minuta, da stojim i ćutim”, gotovo šapatom govori Snežana Perenić, supruga jednog od dvojice članova ekipe Radio Prištine koji su nestali pre 26 godina na Kosovu.
IMG_0789
Pored spomen ploče otetim kolegama, članovi Udruženja novinara Srbije i ambasador OEBS-a Majkl Davenport razvili su transparent na kome na srpskom i albanskom jeziku piše “Vratite nam naše kolege Foto: Vladislav Ćup

Izvor: IFJ

Ovaj članak je napisala istraživačka novinarka Jelena L. Petković. Ona već dugi niz godina radi na borbi protiv nekažnjivosti za zločine nad novinarima i više godina je sprovodila istraživanja o ubistvima i nestancima novinara na Kosovu. Obavila je intervjue sa više od 200 sagovornika: rođacima, kolegama, poznanicima i članovima međunarodnih misija, otkrivajući nove informacije o nestancima i ubistvima.

Novinar Đuro Slavuj i vozač Ranko Perenić su 21. avgusta 1998. plavom „zastavom 128“ krenuli ka manastiru Sveti Vrači u Zočištu, selu kod Orahovca.

Iz Prištine su se uputili na radni zadatak da bi javnost izvestili o puštanju na slobodu monaha koji su prethodno bili kidnapovani. Tragično, Đuro Slavuj i Ranko Perenić nikada nisu stigli na svoje odredište. Od tog vrelog avgustovskog dana se vode kao nestali.

Zlokobno pitanje, molbu bez odgovora – gde su? – porodice vuku kao masivan teret koji lomi ramena i prati ih na svakom koraku u životu.

Kolegama novinarima, pitanje – gde su?– kao jezivi eho zloslutno odzvanja svuda okolo da bi ga brzo usisala neka sablasna crna rupa ravnodušnosti i izbegavanja.

Odgovora nema, iako je poruka jasna. Zločinci su u senkama, slobodno šetaju među nama. Nekažnjivost vlada.

I podseća nas da kada zločini prođu nekažnjeno, sloboda govora je meta koja krvari.

Stavljanje tačke na nekažnjivost je samo minimum vladavine prava i demokratije.

Predrag Slavuj Foto: Vladislav Ćup

 

Borba protiv zaborava

U znak sećanja na nestale kolege Đuru Slavuja i Ranka Perenića i boreći se protiv zaborava, Udruženje novinara Srbije (UNS) postavilo je tablu na putu između Zočišta i Orahovca.

Na tabli na srpskom i albanskom jeziku piše: “Ovde su 21. avgusta 1998. godine otete naše kolege novinari. Tražimo ih”.

Svake godine novinari i članovi porodica okupe se da podsete javnost na zločin koji je prošao bez kazne i pošalju jasnu poruku da ne odustaju od zahteva za istragom, istinom i pravdom.

Dok stoje pored te ploče, na licima Snežane Perenić, supruge Ranka Perenića, i Predraga Slavuja, sestrića Đure Slavuja, jasno se čita da ponovo proživljavaju najtragičnije trenutke svoje porodične istorije.

Uz ogroman emotivni napor, Predrag je uspeo da izgovori nekoliko reči: „Hvala kolegama novinarima koji pamte mog strica Đuru i njegovog kolegu. Ni posle 26 godina ništa nismo saznali, sve to ubija porodice, bar neka istina da se sazna”, završio je drhtavim glasom.

 

Živojin Rakočević, predsednik Udruženja novinara Srbije. Foto: Vladislav Ćup

“Mi koji godinama dolazimo kod ove table koja je devet puta rušena i devet puta obnavljana, mi znamo da ćemo ih tražiti dok nas bude, dok bude ideje o ovoj profesiji, dok bude ideje o slobodi, dok bude ideje o normalnom životu, ideje da se možemo pogledati u lica i u oči kao ljudi, mi ćemo tražiti svih 17 naših otetih, ubijenih i nestalih kolega”, rekao je Živojin Rakočević, predsednik Udruženja novinara Srbije.

Šef Misije OEBS-a na Kosovu, britanski diplomata, Majkl Davenport, istakao je da je rešavanje sudbine nestalih od suštinskog značaja za pomirenje, dijalog i mir.

Šef Misije OEBS-a na Kosovu, britanski diplomata, Majkl Davenport. Foto: Vladislav Ćup

“Misija Oebs pozdravlja nedavno usvajanje Rezolucije o nestalim i ubijenim novinarima od 1998-2005. godine na skupu Evropske federacije novinara u maju. Danas smo ovde da odamo poštovanje žrtvama, da pokažemo podršku porodicama i da se suprotstavimo nekažnjivosti ovih strašnih zločina”, kazao je Davenport.

 

Vladavina prava

Imena Ranka Perenića i Đure Slavuja deo su tragičnog niza neistraženih ubistava i nestanaka novinara na Kosovu.

Dok su obavljali svoj posao, između 1998. i 2005. godine, na Kosovu je ubijeno, kidnapovano ili „nestalo“ 20 albanskih i srpskih novinara i medijskih radnika, kao i ekipa nemačkog magazina Štern.

Samo jedan zločin je razrešen u sudskom postupku pred MKSJ (Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju). U 19 slučajeva niko nije odgovarao.

Kako se situacija na terenu politički menjala, pomerala se i istraga o ubistvima, kidnapovanju i nestancima novinara i medijskih radnika.

Godine 1998. mandat vladavine prava imali su srpska policija i tužilaštvo, ali je od 10. juna 1999. godine nadležnost prešla u ruke Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK), koja je do 2008. imala izvršnu vlast prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN.

Od 2008. godine, izvršna vlast za vladavinu prava, a time i odgovornost za istragu i krivično gonjenje zločina, nalazi se u rukama Misije Evropske unije za vladavinu prava (EULEKS).

Međutim, od 2014. godine EULEKS je izvršni mandat za istrage i krivično gonjenje u fazama predavao prištinskim vlastima.

 

Rezolucije

Mnogobrojni apeli novinara razbili su se o zid ćutanja onih koji imaju moć da odlučuju o pravičnim istragama.

Tokom svih ovih godina, ponižavajuće je i degradirajuće da međunarodna zajednica i lokalne institucije nisu uspele da formiraju komisiju koja bi se bavila ubistvima, kidnapovanjem i nestancima novinara i medijskih radnika.

Evropska federacija novinara (EFJ) je 2018 godine, na godišnjem sastanku u Portugalu, usvojila rezoluciju o istrazi ubistava novinara na Kosovu.

U oktobru 2021. godine, na godišnjem sastanku u Zagrebu, EFJ je usvojio novu rezoluciju, pozivajući na brzo uspostavljanje Međunarodne komisije eksperata koja bi istražila ubistva, otmice i „nestanke” novinara i medijskih radnika na Kosovu između 1998. i 2005.

Međunarodna federacija novinara (IFJ) je u novembru 2021. godine poslala pismo kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju tražeći istragu ubistava novinara, pozivajući vladu da otkloni utisak ravnodušnosti pred smrtonosnim napadima na novinare i nerešenim slučajevima nestanaka i ubistava.

Na godišnjem sastanku EFJ u Prištini u maju 2024. godine jednoglasno je usvojena treća po redu rezolucija o ubijenim i nestalim novinarima na Kosovu, u kojoj se ponovo poziva na formiranje Međunarodne komisije eksperata koja bi istražila ubistva novinara i medijskih radnika.

 

Ivana Vanovac Foto: Vladislav Ćup

Zaustaviti krug nekažnjivosti

Jedan slučaj nekažnjivosti jača osećaj da će ubistvo novinara verovatno proći nekažnjeno i lako može dovesti do drugih ubistava.

Jeziva konstanta našeg novinarskog rada je da i danas, u najstrašnijim ratnim uslovima, novinari i dalje odlaze da rade svoj posao, da pošalju tačne i pravovremene informacije javnosti.

Danas se u Pojasu Gaze odvija tragedija, “journacide”, kako opisuje Međunarodna federacija novinara (IFJ). Prema podacima IFJ i Palestinskog novinarskog sindikata (PJS), najmanje 124 novinara i medijskih radnika ubijeno je u poslednjih deset meseci.

To su najbrutalnije oduzeti životi, porodice trajno uništene. Profesija desetkovana.

Vidimo slike krvi, zvuke vriska i plača. To je miris smrti. Ne samo pojedinaca, već i profesije.

I moramo učiniti sve što je moguće kao novinari i ljudska bića da to okončamo. Moramo učiniti sve što je u našoj moći da se borimo protiv nekažnjivosti za ubistva novinara.

Istovremeno, „radio-tišina“ oko slučaja Đure Slavuja i Ranka Perenića šalje jezivu poruku da skrivena moć ipak lomi hleb istine. Četvrt veka posle događaja, istina je ostala negde duboko zakopana.

Nekažnjivost je postala činjenica i to je tako odavno. Ali u ovom trenutku, kao nikada do sada, nema opravdanja da se ne vidi da nekažnjivost jednog zločina nad novinarima predstavlja primer, presedan i vodi ka očekivanju da će i drugi zločini biti nekažnjeni. To stvara spiralu nasilja i straha.

Zato nemamo pravo da ćutimo. Ni kao profesija, ni kao ljudi. Moramo staviti tačku. Sada.

 

Tekst je prenet sa portala IFJ.

Click