ANEM: Novinari osećaju da ne mogu da računaju na podršku policije i zaštitu pravnog sistema (FOTO)

23. May 2025.
Napadi na novinare i sprečavanje njhovog rada proteklog vikenda tokom skupa SNS u Nišu dodatno su pogoršali bezbednost novinara. Postao je trend da predstavnike medija napadaju, a da policija to gleda i ne reaguje, kao i da tužilaštvo ne može da utiče na policiju da radi svoj posao. Imamo osećaj da smo pušteni niz vodu i da ne možemo da računamo na zaštitu pravnog sistema – zaključili su predstavnici medija i medijskih udruženja na sastanku članova Stalne radne grupe za bezbednost novinara u Nišu sa predstavnicima tužilaštva i policije, održanog u saradnji ANEM-a i Misije OEBS u Srbiji.
Sastanak Stalen radne grupe za bezbednost novinara
Sastanak Stalen radne grupe za bezbednost novinara Foto: Miroslav Janković/ OSCE

Izvor: ANEM

„Došli smo danas u Niš da damo podršku novinarkama i novinarima koji su fizički napadani, vređani i privođeni pre samo nekoliko dana na partijskom skupu vladajuće stranke. Da odamo priznanje novinarskoj solidarnosti koja je bila izuzetno masovna sa novinarkama i novinarima dopisništva RTS, kada ih je predsednik države nazvao imbecilima posle objavljivanja priloga po svim profesionalnim standardima. Došli smo da ukažemo na veoma porazne trendove kada je reč o eskalaciji nekažnjenih napada na novinare, koja se događa u proteklih 6 meseci. Te da su bolje zaštićeni napadači od samih napadanih novinarki i novinara”, rekao je Veran Matić na početku sastanka.

Slaviša Milanov, FAR, Lidija Georgijev, urednica dopisništva RTS-a u Nišu i Dejan Tasić, novinar Foto: Miroslav Janković/ OSCE

Napadi i pretnje novinarima u Srbiji postaju sve izraženiji i intenzivniji, a zvanični podaci ukazuju da nadležne institucije rešavaju sve manje slučajeva.

„Uzroci napada uživo i u digitalnom svetu leže u grubom, i čestom javnom, targetiranju i satanizovanju pojedinih novinara i redakcija od strane nosilaca izvršne vlasti i najvažnijih političara, što snažno utiče na spiralu nasilja koja vodi preko laži i uvreda u tabloidnim provladinim medijima i pretnji na društvenim mrežama upućenih novinarima i novinarkama. Ovaj trend nekažnjavanja pretnji i fizičkih napada ne može da vodi drugom ishodu osim da bude sa sve težim posledicama”, istakao je Veran Matić, predsednik UO ANEM i član Stalne radne grupe za bezbednost novinara.Na sastanku je bilo reči o konkretnim slučajevima napada na novinarke Južnih vesti i Nova TV i privođenje novinara SBS radija tokom skupa u Nišu proteklog vikenda.

„Gledali smo da izbegnemo skup s obzirom na to da nismo imali akreditacije, jer su ih dobili samo određeni novinari. Znali smo da nismo dobrodošli. Rano ujutru smo snimili pripreme, a kad je oko 18h krenulo sviranje himne i dizanje zastave,  mene i snimatelja su četvorica mladića počela da guraju. Vikali su nam i da smo ustaše, da se vratimo u Zagreb. Sve to su gledali policajci u blizini i apsolutno niko nije prišao onima koju su vikali na nas i gurali nas. Htela sam telefonom da pozovem policiju kad sam videla da nam oni neće pomoći, ali od buke nisam čula da li mi se iko javio. Onda sam počela da mašem policiji i jedan policajac je prišao i odveo nas na bezbedno. Mi smo sve snimili, znamo ko su ta četiri čoveka i do danas ništa nije učinjeno, da mi znamo, da se vinovnici pronađu i uhapse”, ispričala je Ivana Marković, novinarka TV Nova.

Ivana Marković dopisnica Nove S iz NIša Foto: Miroslav Janković/ OSCE

Najdrastičniji slučaj proteklog vikenda bio je kada je novinarka Južnih vesti Tamara Radovanović fizički napadnuta u centru Niša nakon završetka oba skupa, kada ju je, kako se vidi na snimku objavljenom na portalu Južnih vesti, napadač vređao, zavrtao ruku i pokušao da otme telefon iako je u blizini stajalo desetak uniformisanih policajaca. Nju je policija zatim sklonila, a napadaču se niko od njih nije obratio. Tužiteljka u Osnovnom javnom tužilaštvu Ivana Mitrović rekla je na sastanku da je postupila po službenoj dužnosti, kada je, jutro nakon događaja, videla snimak na društvenim mrežama. Poslala je zahtev policiji da identifikuje počinioce i da prikupi još dokaza, video zapisa ili svedočenja osoba sa lica mesta. Očekuje, kako kaže, detaljniji izveštaj od policije kako bi mogla dalje da postupa po ovom slučaju.

Ljiljana Stojanović, AOM, Bojan Cvejić, ANEM, Mića Stamenković, tužilac Apelacionog javnog tužilaštva u Nišu, Dejan Dojčinović, kontakt tačka u PU MUP Foto: Miroslav Janković/ OSCE

S druge strane, Dejan Dojčinović, kontakt tačka u PU MUP-a u Nišu, na pitanje prisutnih zašto policija nije reagovala u ovom slučaju i da li je to po zakonu, odgovorio je da nije upućen u slučaj i da nije video snimak koji je objavljen u medijima i na mrežama, te da ne može da komentariše. Na pitanje Marije Babić, pravnice iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije, da li je takvo postupanje policije adekvatno situaciji – da napad gleda i da napadnute osobe uklanja, a da napadače ignoriše, on je rekao da „nije u redu da priča hipotetički jer nije bio na licu mesta, a da policija postupa u skladu sa pravnim normama”.

Još jedan novinar doživeo je neprijatnost na skupu prošlog vikenda u Nišu. Nikola Doderović iz SBS radija. Njemu je, dok je snimao skup, neko odgurnuo kameru, zatim ispitivao ko je i za koga radi.

Nikola Doderović, dopisnik SBS radija iz Australije i Jovica Milanović iz RTV Belle Amie Foto: Miroslav Janković/ OSCE

„Onda je mene i kolegu dalje pratio još jedan čovek obučen kao batinaš, a zatim nas je zaustavilo šest policajaca u civilu i tražilo legitimacije. Pošto kolega koji je bio sa mnom nije imao dokumenta kod sebe, priveli su nas. Tu su me ispitivali za koga radim, tražli mi ugovor, pitali kako se dobija novinarska legitimacija, je li dovoljno 2.000 dinara da se dâ? Interesantno je da policajcima u policijskoj stanici nije bilo jasno zašto smo privedeni”, ispričao je Nikola Doderović.

„Ovo što se dogodilo u subotu je zaprepašćujuće. Policija je intervencijom i privođenjem napadača mogla brzo da reši slučaj snimljenog fizičkog napada na Tamaru Radovanović, a ovako će se razvući, kao i mnogo drugih. Imamo situaciju sa parapolicijom, koja je očigledno stranačka i ima veliki uticaj na policiju. Moramo sa tim da se suočimo”, naglasio je Veran Matić.

Upravo kad se velike promene dešavaju, novinare prve napadaju, dolazi do sporog ili potpunog nereagovanja institucija i odugovlačenja postupaka, naglasila je Marija Babić iz NUNS.

Marija Babić iz NUNS-a Foto: Miroslav Janković/ OSCE

„Znam kako funkcionišu policija i tužilaštvo, razumem da imaju procedure koje moraju ispoštovati. Ali ovakvo njihovo ponašanje ne uliva poverenje i stvara strah, ne samo među novinarima već i kod građana. I nije po zakonu. To mora da se promeni. Neprihvatljivo je da policija ne reaguje kada nasilnik nekog napadne”.

Jelena Branković, Više javno tužilaštvo, Emilija Andrejević, Niš TV, Ivana Mitrović Osnovno javno tužilaštvo i Dušan Aleksić, Filozofski fakultet u Nišu Foto: Miroslav Janković/ OSCE

Mića Stamenković, tužilac Apelacionog javnog tužilaštva u Nišu, navodi da nisu samo novinari ti koju su targetirani, napadani i prozivani i traži da se ne stavlja u isti koš ponašanje policije i tužilaštva.

„Svi smo svesni haosa u kojem obitavamo. Čujete stalno sa vrha vlasti da će tužioci i sudije koji neće da služe – biti smenjeni. Mi nismo ničije sluge. Mi treba nezavisno da funkcionišemo”, precizirao je on.

Poseta predstavnika ANEM-a, OEBS-a i članova Stalne radne grupe za bezbednost novinara redakciji Južnih vesti Foto: Miroslav Janković/ OSCE
Click