Advokatica o pritvoru studentima: Odluku donelo veće koje vodi predsednik suda, dokazi sporni

Autorka: Tamara Todorović, Izvor: KRIK
Tužilaštvo dvojicu pritvorenih sumnjiči da su, zajedno sa još šestoro studenata, u junu ove godine u prostorijama Elektrotehničkog i Građevinskog fakulteta u Beogradu navodno dogovarali napade na Narodnu skupštinu i Vladu Srbije, blokade širom zemlje i upad na gradilište projekta Ekspo u Surčinu, a sve to kako bi pozvali da se nasilnim putem promeni državni poredak.
Advokatica studenta iz Niša, Ljiljana Borović, kaže da će uložiti žalbu na ovo rešenje, jer smatra da nema čak ni osnovane sumnje koja je potrebna za određivanje pritvora.
„Sama konstrukcija krivičnog dela je pravno nemoguća. Ko se još ikad udružio da isplanira pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka”, kaže Borović. „Ako se poštuje zakon u ovoj zemlji takvo rešenje o pritvoru ne može ostati na snazi.”
Borović ističe da nije prvi put da u nedavnim slučajevima gde se dokazi objavljuju u režimskim tabloidima o pritvoru odlučuje veće čiji je predsednik Dragan Milošević koji je predsednik Višeg suda u Beogradu.
Ko je Dragan Milošević?
Milošević je 2023. postao predsednik Višeg suda u Beogradu, jedne od najvažnijih i najmoćnijih funkcija u pravosuđu. Time je dobio široka ovlašćenja – odlučuje o tome gde će koji sudija suditi, dodeljuje predmete, ali i odlučuje o tome koga Bezbednosno-informativna agencija (BIA) može da prisluškuje.Od 2012. sudio je u slučajevima organizovanog kriminala, među kojima su i neki od najvažnijih u domaćem pravosuđu. Doneo je kontroverznu odluku kada je Stanka Subotića oslobodio optužbi za šverc cigareta i to zahvaljujući svedoku koji se iznenada pojavio u njegovom kabinetu i dostavio mu ključne dokaze. Sudiju Blagoja Jakšića oslobodio je optužbi da je overio lažni ugovor i omogućio prijatelju da prisvoji društvenu imovinu.U žižu javnosti Milošević je dospeo zbog slučaja „Agrobanka“ u kome je sudio i funkcije koju je godinama imao u Fudbalskom klubu Crvena zvezda. Naime, tokom suđenja „Agrobanka“ otpisala je milionski dug Crvenoj zvezdi te se postavilo pitanje da li je Milošević mogao da utiče na ovu odluku.
U Crvenoj zvezdi sarađivao je sa Zvezdanom Terzićem – kome se sudilo zbog malverzacija sa prodajom fudbalera upravo u Višem sudu koji vodi Milošević. Terzić je oslobođen optužbi.
„Moram priznati da je to novina, nijedan raniji predsednik Višeg suda u Beogradu nije bio ujedno i predsednik jednog od vanraspravnih veća tog suda”, kaže ona i dodaje da dodatno iznenađuje to što je pritvor određen za dvojicu studenata, dok se preostalih šestoro brani sa slobode.
„Želim da verujem da ne postoje režimske sudije i sudije blokaderi, nego samo sudije koje sude po zakonu, da je ovo slučajnost i da ce naša žalba biti usvojena, odnosno da će Apelacioni sud preinačiti ovakvo rešenje za koje verujem da je doneto pod pritiscima.”
Optužbe tužilaštva temelje se na beleškama, odnosno svesci koja je navodno pronađena u stanu, a za koju Borović kaže da ne zna odakle potiče.
„Mom klijentu je vršen pretres stana u Nišu i te beleške nisu proizišle iz tog stana. Njemu su tražili u Palati Srbije u UKP-u da potpiše da su od njega oduzete, što je on odbio jer nisu. Ne znam odakle oni crpe dokaze, ako to ne proizlazi iz zapisnika o pretresu”, tvrdi advokatica i dodaje i da se u rešenju o pritvoru pominju prisluškivani razgovori koji su ranije objavljeni u režimskom tabloidu Informer.
Kako je ranije saopšteno iz tužilaštva, većina osumnjičenih studenata negirali su krivično delo.
Hapšenja studenata su usledila dan nakon velikog protesta koji je održan 28. juna u Beogradu. Nakon saslušanja, Više javno tužilaštvo tražilo je da se pritvor odredi za svih osam osumnjičenih, s obrazloženjem da bi mogli da ponove krivično delo. Sud je odbio taj zahtev i svi su bili pušteni da se brane sa slobode. Tužilaštvo je tada najavilo žalbu koju je sud sada usvojio, ali samo za dvojicu studenata.
Za razliku od ovog slučaja u kome se optužbe na račun studenata temelje na beleškama i prisluškivanim razgovorima koji su emitovani na režimskim televizijama bliskih vlasti, predsednik Srbije Aleksandar Vučić pomilovao je aktiviste SNS-a optužene da su studentkinji polomili vilicu.
Tekst je prenet sa portala KRIK.