Ivan Ergić: Idol mladima treba biti učitelj ili lekar, a ne sportista

25. September 2024.
Sportisti kapitalizmu služe kao reklama da tera ljude preko granice izdržljivosti. Jedino u sportu kapitalizam može da prikaže da svako može da dođe od siromaštva do slave, kazao je nogometaš, pisac i pjesnik Ivan Ergić u emisiji Vide TV Zavidavanje
large_ergic
Ivan Ergić Foto: Snimak ekrana VIDA TV

Izvor: Vida / Novosti

Apsolutno nije dobro to što su sportisti idoli mladima. Idoli moraju biti učitelji, lekari ili novinari, jer je i novinarstvo plemenito zanimanje, rekao je vrhunski nogometaš, pisac i pjesnik Ivan Ergić u emisiji Vide TV Zavidavanje by Lado Tomičić, koju možete gledati na ovoj poveznici.

Tomičić je Ergića ugostio u povodu predstave “Jezik kopačke” nastaloj prema tekstu Ergića i Filipa Grujića koja je u subotu, 21. rujna, u režiji Boruta Šeparovića, premijerno prikazana u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM).

– Jako sam zadovoljan. Uspjeli smo ispričati autentičnu priču o tome kako svet nogometa izgleda u pozadini. Nismo hteli biti dopadljivi, i mislim da smo uspeli – kazao je 43-godišnji bivši reprezentativac Srbije.

Ratni izbjeglica iz šibenskog zaleđa, Ergić se tijekom karijere vrhunskog nogometaša izborio protiv depresije, a potom se, paralelno s igranjem, okrenuo pisanju i analitičkoj kritici vrhunskog sporta. Uvjeren je da “apsolutno nije dobro” to što su sportaši idoli mladih.

– Deplasirano je da sportista bude idol, a idol je zato što se istura, pogotovo u nogometu. Jedino u nogometu kapitalizam može da prikaže da svako može da dođe od najvećeg siromaštva do najveće slave i bogatstva. Kroz sport kapitalizam individualizira ono što je socijalno neizdrživo, i zato je jako opasno kad hvale to što Đoković igra još i u 37., a Modrić u 39. godini. Sportisti kapitalizmu služe kao dobra reklama da tera ljude preko granice izdržljivosti – kazao je Ergić.

Ispričao je kako je njegova obitelj izbjegla iz Gaćeleza, sela u šibenskom zaleđu u kojemu im kuća i danas stoji minirana. Otišli su u Srbiju, a odande u Australiju, gdje je potpisao prvi profesionalni ugovor, a potom ga je kupio talijanski Juventus.

– Sve mi je to izgledalo nestvarno: sa šesnaest sam bio izbjeglica, a tri godine kasnije želeo me jedan od najboljih klubova na svetu. Bio sam potpuno impresioniran, ali to me dovelo u probleme kad sam shvatio kako nogometni svet funkcionira iznutra – kazao je.

Jer, u to vrijeme Juventus je, kaže, bio “polumafijaški klub”.

– To se i pokazalo u aferi Calciopoli 2006., ali zbog impresioniranosti nisam na to obraćao pažnju, iako je moj stari primetio. Ali, toliko sam bio hipnotisan da sam išao čak i protiv oca koji me upozoravao i predlagao da razmislim. Ali ne, ‘Juve’ – oću tu da igram – prepričao je.

– Profesionalni sport je sve, samo ne zdrav – tvrdi Ergić. – Apsolutno nije igra, nego jako brzo postane takmičenje i gladijatorska borba. Od telesnog drila, mnogo je važniji psihološki: traže da se potpuno poistovetiš, čak i van terena – kazao je i objasnio fenomene takvog života, poput pritiska grupe – “gruppenzwang” ili “peer pressure” – toksičnog maskuliniteta, konformizma, trenerske okrutnosti, uništavanja tijela ili gubitka smisla za igru.

Pod takvim pritiskom, Ergić je u sezoni 2002/2003 bio među prva tri mlada igrača u Europi, ali je gotovo istodobno obolio od depresije.

– Bio sam na dnu, nisam ni znao šta mi se dešava. Iako sam imao predrasudu – imam 21 godinu, pa neću u ludaru da idem – završio sam na psihijatrijskom stacionarnom lečenju. Naknadno mi je to najbolje životno iskustvo, jer me ohrabrilo. Imao sam odličnog psihijatra, koji mi je pomogao da se vratim igranju. Krenuo sam da istupam i javno, i doprineo sam detabuizaciji. Pisali su mi mnogi koji su prolazili isto što i ja, ali nisu smeli da kažu. Bio sam svestan da će mi moje istupanje kao depresivca spustiti vrednost u nogometnom svetu, ali bilo mi je svejedno: nisam više sanjao da ću igrati zajedno sa Zidaneom. Moj otpor dolazio je iz poznavanja tog sveta, ali i iz želje da ostanem normalan i realiziram svoju ljudsku i igračku suštinu – kazao je Ivan Ergić Ladislavu Tomičiću.

 

Tekst je prenet sa portala Novosti.

Click