Ekonomsko nasilje je zakonom priznato i u BiH i u Srbiji.
Ipak, kako kaže portparolka Osnovnog suda u Novom Sadu, Svjetlana Radovanović, sud je, od kada je u Srbiji stupio na snagu Zakon protiv nasilja u porodici 2017. godine, registrovao samo dva direktna predmeta u vezi sa ekonomskim nasiljem.
Tužioci su odustali od prvog, dok je drugi u toku. BIRN je kontaktirao i Ministarstvo pravde, ali odgovor nismo dobili.
„Ova vrsta nasilja se veoma rijetko pojavljuje kao samostalan slučaj nasilja u porodici, ali je prisutno uz druge oblike zlostavljanja“, ističe Radovanović. „Najčešće se javlja uz fizičko i psihičko nasilje”, dodaje ona.
Problem je, kako navodi za BIRN, u pronalasku dokaza.
„Naš pravosudni sistem možda nema iskustva sa ovakvim slučajevima, tako da ne mogu reći jesmo li imali određene vrste dokaza koji ukazuju na to kako prepoznati ekonomski oblik nasilja… Pretpostavljam da imate kao jedan od dokaza njegovu odbranu i iskaz oštećene. Na postupajućem sudiji je da odluči kome će poverovati”, rekla je ona.
Nedeljko Jurkić iz centra za socijalni rad u Tuzli, BiH, kaže da su formalne žalbe, iako je ekonomsko nasilje široko rasprostranjeno, „sporadične“.
„Godišnje, možda desetak izvještaja, možda čak i manje”, objašnjava on za BIRN.
Arben Murtezić, direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca u Federaciji BiH, ističe da zakon treba ići dalje u definisanju ekonomskog nasilja.
„Koliko ja znam, nemamo presude u vezi sa ekonomskim nasiljem“, naglašava Murtezić za BIRN. „Ova vrsta nasilja se, na osnovu mog saznanja, javlja zajedno s drugim oblicima nasilja … Čak ni u tim presudama, vidio sam, nema konkretnog pominjanja ekonomskog nasilja”.
„Veoma je teško izolovati ekonomsko nasilje. Nisam siguran, gdje nema drugih oblika, kako bi tačno izgledao hipotetički slučaj ekonomskog nasilja … Mislim da je važno znati više o tome. Upravo zato što ne znamo, moramo učiti”.
Riznić smatra da je od vitalnog značaja da se taj fenomen bolje prepoznaje kako bi nadležni mogli pomoći žrtvi da „stane na noge“.
„Naravno, morate prijaviti nasilje, ali šta je sljedeće? To je pravo pitanje s kojim se žene suočavaju kada konačno odu a nemaju gdje otići”, kaže ona i dodaje: „Vrlo često one ne mogu da žive normalno i dostojanstveno od plate koju imaju”.
Padejski predlaže korištenje „kuće na pola puta“, iznajmljenog, subvencionisanog stana koji bi žrtva mogla da koristi nakon što izađe iz sigurne kuće. Zatim tu se postavlja pitanje imovinskih prava i kompenzacije.
„Ženu, nakon što iskusi nasilje, a koja je cijeli svoj život provela radeći, gradeći kuću ili stan i porodični život, treba podržati da pokrene imovinski postupak i uzme imovinu koja joj po zakonu pripada”, objašnjava Padejski.
„Žrtve nasilja u porodici to rijetko rade. Obično beže glavom bez obzira i pokreću samo one postupke koje moraju”.