Završeno suđenje KRIK-u po tužbi policajca optuženog u slučaju Šarić

2. April 2025.
Danas je u Višem sudu u Beogradu završeno suđenje novinarima KRIK-a po tužbi koju je protiv njih podneo policajac Duško Mirković, inače optužen kao član grupe Darka Šarića. Mirković je novinare tužio zbog teksta „Policijska prijava: Nebojša Stefanović i Marko Perezanović pomagali Šarićevom klanu” koji je KRIK objavio prošle godine, a u kome je Mirković spomenut u jednoj rečenici – da je optužen u okviru Šarićeve grupe. Redakcija KRIK-a je zatrpana tužbama, a ovo je jedan od 19 postupaka koji su u toku.
krik1-267725

Autorka: Isidora Martać, Izvor: KRIK

Tekst koji je KRIK objavio prošle godine otkrio je da je policija utvrdila da su bivši ministar policije Nebojša Stefanović i načelnik BIA Marko Parezanović pomagali grupi narko-bosa Darka Šarića, kao i da tužilac za organizovani kriminal nije uopšte istražio njihovu ulogu i procesuirao ih. U tekstu se spominju i policajci koji su optuženi da su pomagali klanu, a u jednoj rečenici i inspektor SBPOK Duško Mirković – i to da je optužen u okviru ove grupe.

Mirković je zbog ovoga tužio KRIK tvrdeći da mu je tekst navodno povredio pravo na dostojanstvo ličnosti i tražio da mu se isplati 600.000 dinara. On je danas u sudnici Višeg suda kratko naveo zbog čega je podneo tužbu, a potom su iskaze dali i tuženi novinari KRIK-a Stevan Dojčinović, Bojana Jovanović i Sofija Parojčić. Suđenje je time završeno i sada ostaje da sudija Bojana Čogurić donese presudu. Ova sudija ranije je osudila KRIK po tužbi Predraga Koluvije, optuženog u slučaju „Jovanjica”.

Mirković je danas rekao da nije ni pročitao tekst zbog kog je podneo tužbu.

„Ja tekst nisam čitao tako da ne znam šta je napisano. Ono što je mene pogodilo jeste šema u okviru teksta gde sam ja prikazan kao da sam povezan sa Duškom i Darkom Šarićem i sa još nekim policajcem, pri čemu je objavljena i moja fotografija”, rekao je Mirković.

Mirković je izjavio i da se od objavljivanja teksta plaši za svoju bezbednost jer je jedno vreme radio kao prikriveni islednik. „Moje lice je izašlo u javnost, a ja sam nekada učestvovao u okviru posla u kupovini nelegalnog oružja i slično”. Naveo je da je zbog toga što je objavljena šema sa njegovom fotografijom i supruga podnela zahtev za razvod braka, kao i da je ćerka dobila otkaz na poslu.

„Čak ni sveštenik ne želi da dođe u moju kuću jer sam po toj slici ja kriminalac”, rekao je danas Mirković.

Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović objasnio je da je tekst napisan na osnovu policijske i tužilačke dokumentacije, a da je šema nastala kako bi se čitaocima grafički prikazalo šta policija i tužilaštvo tvrde u tom slučaju.

„U tekstu se uopšte ne bavimo tužiocem (Duškom Mirkovićem). (…) Tužilac je pomenut u jednoj rečenici radi potpunosti informacije, a tekst se bavio zapravo drugim policajcima za koje smo smatrali da su bitniji i u policijskoj strukturi i u onome koliko su pomagali Šariću”, rekao je Dojčinović i napomenuo da je šema napravljena na osnovu informacija koje je prikupila policija tokom istrage.

Novinarka Sofija Parojčić dodala je i da je fotografija Mirkovića koja je objavljena u navedenom tekstu bila javno dostupna.

Mirkovića su novinari KRIK-a kontaktirali nakon što je podneo tužbu, nudeći mu intervju, ali je on odbio.

Ovaj postupak jedan je u nizu pokrenutih po tužbama koje su prethodnih nekoliko godina podnete protiv urednika i novinara redakcije KRIK-a. Protiv redakcije trenutno se vodi 19 postupaka, a među najnovijim su dve tužbe bivše direktorke Infrastrukture železnice Jelene Tanasković, kao i dve tužbe sudije Apelacionog suda u Beogradu Dušanke Đorđević kojima, između ostalog, traži i zatvorske kazne i zabranu rada za novinare.

Redakcija, ali i brojne međunarodne novinarske organizacije smatraju da su u pitanju takozvane SLAPP tužbe – tužbe koje imaju za cilj da vrše pritisak na novinare kako bi prestali da izveštavaju o određenim temama.

Jedna od tema o kojima novinari KRIK-a izveštavaju godinama jesu veze organizovanog kriminala i moćnih ljudi u državi.

 

Funkcioneri koji su pomagali Šariću: Edo, Markus i Oskar

KRIK je u martu prošle godine otkrio da je srpska policija identifikovala dva moćna predstavnika države koji su pomagali narko-bosu Darku Šariću – bivšeg ministra policije Nebojšu Stefanovića i načelnika BIA Marka Parezanovića. Njih su, prema dokumentima iz istrage, Šarićevi saradnici u „skaj” porukama nazivali nadimcima Edo, odnosno Markus.

Stefanović je, prema istrazi, Šariću dodelio dvojicu svojih saradnika iz policije da pomažu klanu, ali je i lično dostavljao poverljive informacije ovoj grupi. Od Šarićeve grupe dobio je sat vredan 17.000 evra, otkrivaju poruke koje su kriminalci razmenjivali. Parezanović je navodno kriminalcima pomagao da se izvrši pritisak na predsednika Apelacionog suda kako bi izdejstvovali povoljniju odluku po Šarića u postupku za šverc droge. Osim toga, bio im je navodno i prolaz do moćnog funkcionera kog su nazivali Oskar.

Ni policija ni tužilaštvo nisu utvrdili ko je iza nadimka Oskar. Deo javnosti posumnjao je da je u pitanju predsednik države Aleksandar Vučić, koji nije jasno odgovorio na te tvrdnje rekavši da možda jeste, a možda i nije on. Sem njih, Šarićevoj grupi je pomagao i moćnik kojeg su kriminalci u porukama nazivali Nikola P, a kojeg ni policija ni tužilaštvo nisu identifikovali, vidi se iz poruka koje su deo dokaza.

Iako je policija u krivičnoj prijavi imenovala Stefanovića i Parezanovića, tužilac za organizovani kriminal ih je u istrazi zaobišao. Oni nisu čak saslušani ni kao svedoci u postupku koji se vodi protiv Šarića i njegovih saradnika.

Stefanović i Parezanović rekli su da nisu činili ikakve usluge Šarićevom klanu.

 

Tekst je prenet sa portala KRIK.

Click