Odbijena tužba Kurira protiv KRIK-a

Autorka: Isidora Martać, Izvor: KRIK
KRIK-ov portal Raskrikavanje, koji se bavi proverom tačnosti informacija objavljenih u medijima, 2021. godine objavio je analitički tekst pod naslovom „Na naslovnicama pet novina blizu 1.200 lažnih i neutemeljenih vesti u 2020. godini”. U analizi, koju su preneli i drugi mediji, novinari Raskrikavanja utvrdili su da je Kurir tokom 2020. godine na naslovnim stranama objavio 163 lažne, neutemeljene ili manipulativne vesti.
Izdavač Kurira zbog toga je tužio KRIK, ali i nekoliko drugih medija koji su preneli ove informacije. Tužbu je podneo Privrednom sudu u Beogradu netačno tvrdeći da smo nelojalna konkurencija, te da smo objavili neistinite i uvredljive tvrdnje i tako ugrozili ugled Kurira. Tražio je da mu se za nanetu štetu ukupno isplati 11 miliona dinara.
U aprilu prošle godine doneta je prvostepena presuda kojom je odbijena tužba kao neosnovana. Sudija Ljiljana Stojković istakla je u presudi da su navodi tužbe da je došlo do povrede konkurencije neprihvatljivi jer informacije koje su objavljene na sajtu Raskrikavanja ne potpadaju pod Zakon o trgovini, na osnovu kog je tužba podneta.
Nakon što se Kurir žalio, slučaj je stigao u Privredni apelacioni sud, koji je potvrdio prvostepenu presudu. Izdavača Kurira obavezao je da medijima koje je neosnovano tužio – KRIK-u, Slavko Ćuruvija Fondaciji, dnevnom listu Danas i Centru za interkulturnu komunikaciju – ukupno plati 1,6 miliona dinara na ime sudskih troškova.
„Radi se o organizacijama koje za cilj nemaju sticanje dobiti, već ostvarivanje određenog zajedničkog ili opšteg cilja i interesa, odnosno dobročino ostvarivanje opštekorisnih ciljeva… (ove organizacije) nisu trgovci, ne obavljaju trgovinu i u tom smislu nisu ni konkurenti u smislu odredaba Zakona o trgovini”, navodi se u presudi.
Ovom presudom okončan je jedan od postupaka koje je izdavač Kurira pokrenuo protiv KRIK-a. U toku su još dva, po tužbama podnetim nakon što je Raskrikavanje nastavilo da analizira naslovnice i objavilo još dva teksta u kojima je utvrdilo koliko lažnih i manupulativnih vesti je tabloid Kurir objavio na naslovnim stranama.
Redakcija KRIK-a inače je zatrpana ovakvim SLAPP tužbama, koje se podnose kako bi se uticalo na rad ovog portala – da bi se novinari zastrašili i preopteretili i tako prestali da izveštavaju o određenim temama.
Među onima koji su tužiili KRIK su državni funkcioneri, osobe bliske vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci i predsedniku države Aleksandru Vučiću. Između ostalog, KRIK je dva puta tužila i sudija Apelacionog suda u Beogradu Dušanke Đorđević kojima čak traži i zatvorske kazne i zabranu rada za novinare.
Domaće i međunarodne novinarske i medijske organizacije u više navrata osudile su ove tužbe tvrdeći da im je cilj zastrašivanje i iznurivanje redakcije KRIK-a kojoj su pružile punu podršku.
Tekst je prenet sa portala KRIK.