Koluvijin nedolazak na suđenja usporava slučaj „Jovanjica“

Autor: Isidora Martać, Izvor: KRIK
Suđenje „Jovanjica” danas je trajalo kratko, nešto više od sat vremena.
Razlog je bio to što optuženi nisu, kako je to očekivalo sudsko veće predvođeno Zoranom Ganićem, iznosili odbrane. Odbrne iznose jer su prošle godine spojeni postupci koji su se kolokvijalno zvali „Jovanjica 1” i „Jovanjica 2”, pa je suđenje počelo ispočetka.
Svi oni koji su na optužnici „Jovanjica 1” ranije su izneli odbrane, pa su danas kratko rekli da ostaju pri njima, a da će ih eventualno dopuniti nakon što to učini Predrag Koluvija, kada se pojavi na suđenju.
„Ostajem pri svojoj odbrani, dopuniću je nakon Koluvijine ponovne odbrane“, rekli su okrivljeni.
Drugi deo optuženih, oni koji su na optužnici „Jovanjica 2”, danas su prvi put mogli da iznesu odbrane, pošto je njima suđenje počelo tek spajanjem ova dva postupka. Oni su takođe odlučili da sačekaju Koluviju. Samo dvojica optuženih su rekli da ne žele da iznose odbrane jer im advokati nisu prisutni.
Optuženi Stevan Holić je preminuo.
Advokat Aleksandar Popović tražio je sudskom veću da u što kraćem roku odluči o tome da iz dokaza izbaci izveštaje o veštačenju telefona optuženih. Advokati tvrde da je reč o nezakonitim dokazima, jer naredbe za veštačenje nije izdao sud, već tužilac.
Tužilac Saša Drecun demantovao je reči advokata, objasnivši proceduru veštačenja telefona, tvrdeći da je sve rađeno po propisima.
Sudije će, kako je rekao sudija Ganić, o ovim dokazima odlučivati pred suđenje na kome je planirano izvođenje tih konkretnih dokaza.
Time je današnje suđenje okončano, a naredno je zakazano za 18. jun, kada će biti predstavljena dokumenta koja su dokazi iz slučaja „Jovanjica 1“.
Podrška vlasti
Slučaj „Jovanjica“ jedan je od najvažnijih slučajeva u Srbiji kada je reč o organizovanom kriminalu.
Predrag Koluvija optužen je da je organizovao proizvodnju 1,6 tona marihuane na imanju u Staroj Pazovi, a pomoć je, kako piše u optužnici, imao i od pripadnika bezbednosnih organa – policije i bezbednosnih agencija BIA-e i VOA-e. Oni su, tvrdi tužilštvo, imali zadatak da obezbeđuju imanje, dostavljaju Koluviji poverljive informacije iz policije i čine za njega različite usluge poput obezbeđivanja policijskih tablica.
Policija je marihuanu zaplenila na imanju „Jovanjica“ u novembru 2019. godine a potom uhapsila i Koluviju. On je u pritvoru bio dve godine – u septembru 2021. pušten je u kućni pritvor, a dve godine kasnije na slobodu.
Još i pre puštanja iz pritvora videlo se da Koluvija uživa podršku vlasti.
Godinama ga javno brane režimski mediji i najviši funkcioneri iz vladajuće Srpske napredne stranke, pa čak i predsednik države Aleksandar Vučić i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić. Vučić je, tako, izjavio da Koluvija ne treba da bude u pritvoru jer nikoga nije ubio, a Brnabić da je „Jovanjica“ izmišljena afera.
Osim javne podrške iz SNS-a, Koluviju na sudu brani istaknuti član ove stranke advokat Vladimir Đukanović.
Sa druge strane, policajci koji su otkrili slučaj „Jovanjica“ i uhapsili Koluviju trpeli su velike pritiske, pa su im i životi ugroženi zbog čega su dobili policijsko obezbeđenje.
KRIK je ranije otkrio i da je Koluvija i pre slučaja „Jovanjica“ bio sumnjičen za organizovanje uzgajanja marihuane.
Tužilaštvo ga je još 2012. sumnjičilo da je bio na čelu grupe koja je uzgajala marihuanu u laboratoriji skrivenoj u podrumima tri kuće na Karaburmi. On, međutim, nije uhapšen u policijskoj operaciji „Cepelin“ kada je pronađena laboratorija niti je kasnije procesuiran.
Tekst je prenet sa portala KRIK.