Vučković (UNICEF) u Marker razgovoru: Poslednjih godina prisutna kriza mentalnog zdravlja dece i mladih (VIDEO)

8. February 2024.
Poslednjih godina mentalno zdravlje dece i mladih u nekoj vrsti izazova ili krize, rekla je u Marker razgovoru Stanislava Vučković iz UNICEF-a, članica Radne grupe za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih. Vučković ističe da, iako oni podršku najčešće traže u svojim vršnjacima, neophodno je da imaju poverenje i podršku unutar institucije škole.
Ins
Stanislava Vučković iz UNICEF-a, članica Radne grupe za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih.Foto: Snimak ekrana youtube kanala Insajdera

Članica Radne grupe za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih  kaže da je oporavak pogođenih majskim tragedijama, u školi “Vladislav Ribnikaru” i u selima Malom Orašću i Duboni, još uvek u toku, ali i da je neosporan. Takođe je ukazala na to da se i dalje javljaju i druga deca koja su pogođena ovim tragedijama.

“Primećujemo da se i dalje javljaju zainteresovana deca, dolaze u Dečji kulturni centar Beograd, traže usluge i primećujemo da je posle Nove godine pojačana potražnja za uslugama. Ovo je takođe usmerilo Radnu grupu u pravcu razmišljanja da se uspostavi neki novi stalni centar za podršku mentalnom zdravlju dece i mladih, tako da očekujemo da se u martu otvori jedan novi centar za usluge u Beogradu”, rekla je Vučković.

 

 

Nakon majskih tragedija povećani su i “oprez i budnost” nadležnih, roditelja i dece u školama, te je pojačano i prisustvo školski policajaca u ovim obrazovnim ustanovama. Vučković ističe da je to jedna od takozvanih spoljašnjih mera zaštite i podrške deci, a da prisustvo policajaca kod različite dece, roditelja i nastavnika, može izazvati različite asocijacije.

“Nisu sva deca ista, ne reaguju isto, ali je svakako dobro da postoji taj još jedan znak da postoji podrška i da su škole sigurno mesto za decu”, rekla je Vučkovič.

Kako Vučković navodi reakcije dece na krizne i tragične događaje jesu individualne, ali ističe da je poslednjih godina, i pre ovih tragičnih događaja – mentalno zdravlje dece i mladih u nekoj vrsti izazova ili krize.

“Faktori za to se mogu pronaći u različitim stvarima. U efektima pandemije koja narušila svakodnevnu rutinu u kojoj su deca živela. Zatim u tome što je odrastanje u ovim uslovima uz mobilne telefone, uz potrebu da se bude prisutan i u onlajn svetu i u realnom svetu, uz granice koje nisu možda dovoljno čvrste ili jasne kada je u pitanju zloupotreba supstanci, kada je u pitanju rodna identifikacija. Deci je možda teže da se odrede. Ona i sama kažu da imaju problema u oblasti mentalnog zdravlja i kažu da nisu baš sigurni kome da se obrate”, rekla je Vučković.

Ipak, deca se najčešće obraćaju svojim vršnjacima, dodala je Vučkovič. Što, prema njenim rečima, ne umanjuje značaj podrške koju deca i mladi treba da dobiju u institucijama, te da je posebno u slučajevima nasilja, neophodno poverenje unutar kadra u školama.

Vučković je dodala da su nakon majskih tragedija prosvetni radnici ukazali potrebu, ali i spremnost, da izađu na kraj sa ovim problemima, ali da je njima potrebno da se sve komponente zaštite dece slože.

“Nekada nisu svi roditelji, sve porodice, jednako spremne da govore o problemima sa kojima se suočavaju. Da prihvate probleme sa kojima se suočavaju potrebno je ipak neko vreme da se i roditelj motiviše i uključi, ne svaki, ali poneki roditelj. Zatim govore o tome da je važno da znaju kako da pruže psihološku prvu pomoć. Obuka o tome dugo nije bilo”, rekla je Vučković.

Istakla je i da su škole, uprkos složenim okolnostima, zadržale svoju vaspitnu ulogu.

“Ja bih rekla da škola nikad nije izgubila tu svoju ulogu. Škola je jedan od najvažnijih faktora socijalizacije i razvoja dece, pored porodice. Tako da prosvetni radnici obavljaju svoju vaspitnu ulogu nesmetano i ta vaspitna uloga je sa jedne strane, sastoji u tome da se uspostavljaju odnos ljubavi, poverenja, podrške, prihvatanja, kohezivne, jedinstvene zajednice, dobre saradnje sa roditeljima, ali da se naravno postupa kada se uoče neki problemi u ponašanju, da se primene disciplinski postupci”, rekla je Vučković.

 

Tekst  je prenet sa portala Insajder.

Click