Bez svedoka saradnika nema borbe protiv mafije (VIDEO)

20. January 2020.
Svedoci saradnici ponovo su tema u Srbiji. Nakon što je tužilaštvo obustavilo istragu protiv Filipa Koraća, za koga se veruje da je desna ruka Luke Bojovića, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ljutito je otkrio da je država propustila da zaštiti porodicu potencijalnog svedoka saradnika u ovom slučaju.
images%7Ccms-image-000013508.jpg

Istovremeno, svedok saradnik u procesu za ubistvo premijera Zorana Đinđića – Ljubiša Buha Čume tvrdi da je preživeo novi pokušaj ubistva, a da država ne želi da ga zaštiti. Bez svedoka saradnika nema borbe protiv mafije, a već je jedan ubijen. Zato je ovo tema koju smo stavili pod lupu Insajdera.

Svedoci saradnici ključni su u borbi protiv organizovanog kriminala i država koja odluči da ih ima mora i da ih zaštiti.

Bivša sudija i portparolka Specijalnog suda, a sada advokatica Maja Kovačević za Insajder objašnjava da su za pravu borbu protiv organizovanog kriminala neophodni svedoci saradnici.

„Organizovani kriminal po definiciji podrazumeva da je dobro organizovan, a samim tim dobro zaštićen. Koristi svoje zaštitnike u raznim državnim institucijama – zaštitu države. I vrlo ga je teško dokazati, odnosno otkriti, a i kada ga otkrijete, ništa ne znači, ako ne možete da ga dokažete. Zato je veoma bitno da upravo neko iz organizovane kriminalne grupe bude spreman da govori o tome i da svedoči”, kaže Kovačević.

Jedan od prvih svedoka saradnika i to u procesu za ubistvo premijera Srbije bio je bivši vođa surčinskog klana Ljubiša Buha Čume. Saznanja koja je otkrio državi, kako se ispostavilo, bila su ključna u otkrivanju ubica premijera, zločina Zemunskog klana, činjenica u vezi sa ubistvom Ivana Stambolića, zločina na Ibarskoj magistrali, ali i brojnih otmica i ubistava koje su zajedno počinili pripadnici klana i Jedinice za specijalne operacije.

Ljubiša Buha, u izjavi za Insajder, tvrdi da je prošle nedelje preživeo novi pokušaj ubistva. Kako kaže, pokušao je da prijavi policiji, ali niko nije hteo da ga sasluša.

„Čekao sam 45 minuta nisu hteli da me prime. Ja se osećam kao glineni golub i u strahu sam za svoj život, jer sam već treći put na meti napadača. Pomogao sam državi da se rasvetli ubistvo premijera, rizikovao sam život, a sada nikoga ne zanima to što mi je bezbednost ugrožena”, kaže Buha.

Da li su tvrdnje Ljubiše Buhe Čumeta tačne, jedno je od pitanja koja smo poslali MUP-u, a na koje nismo dobili odgovor. Takođe, nisu odgovorili ni na pitanje kako je moguće da svedok saradnik nema policijsko obezbeđenje.

Činjenica je da su državne institucije od 2003. do danas imale brojne propuste kada je u pitanju bezbednost onih koji su otkrili šta je sve mafija radila. Ministar policije Nebojša Stefanović pre više od pet godina otkrio je javno da je Buha imao periodično policijsku zaštitu.

„Ljubiša Buha Čume nije zaštićeni svedok. Pošto je odbio da uđe u proces zaštite svedoka, nije imao policijsku zaštitu, već mu je ona određivana sporadično. Na primer, obezbeđenje je dobio kada je ubijen svedok saradnik Zoran Vukojević Vuk“, rekao je Stefanović u novembru 2014.

Zoran Vukojević bio je policajac do 2000. od kada je radio kao šef obezbeđenja Dušana Spasojevića, vođe Zemunskog klana. Posle akcije Sablja postaje svedok – saradnik. Otkrio je veze političara i pripadnika službi sa Zemunskim klanom. U junu 2006. otet je, mučen, a potom zapaljen. Ispostavilo se da je samo nekoliko dana pre toga, nezadovoljan policajcima koji ga obezbeđuju, izašao iz programa zaštite.

Maja Kovačević smatra da postoje mehanizmi da se obezbede i oni koji odbiju zaštitu, jer se ovako šalje loša poruka.

„Za svedočenje i otkrivanje organizovanog kriminala sledi kazna od organizovanog kriminala i zato je jako bitno njih dobro čuvati ukoliko država želi da se obračuna sa organizovanim kriminalom”, dodaje Kovačević.

Institucija svedoka – saradnika uvedena je Zakonom o borbi protiv organizovanog kriminala. Taj zakon je uz opstrukcije donet tek u decembru 2002. Tada je počela trka sa vremenom. Početkom marta 2003. imenovan je specijalni tužilac, a već 12. marta ubijen je premijer Zoran Đinđić.

„Svedok saradnik je bio ključni momenat za ubistvo premijera doktora Zorana Đinđića i za čitavo to suđenje”, objašnjava Kovačević.

Zakon od početka predviđa da svedok saradnik ne može biti neposredni počinilac krivičnog dela niti organizator grupe, a iskaz svedoka mora biti značajan za otkrivanje i dokazivanje organizovanog kriminala. Status dobija tek nakon što se njegove tvrdnje provere.

Članak je prenet sa portala Insajder.

Članak je prenet sa portala Insajder.

Click