Advokat privedenog demonstranta: Dodeljena mu nanogica, a nema ga na snimcima

5. July 2025.
Više javno tužilaštvo u Beogradu je podnelo krivičnu prijavu protiv Milana Jankovića jer je, navodno, bacio topovski udar na kordon policije nakon vidovdanskog protesta. Kao dokaz tužilaštvo koristi snimke na kojima se, prema rečima Jankovića i njegovog advokata, to ne vidi. Ipak, i pored toga njemu je Viši sud u Beogradu odredio meru zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor.
1751609764_POLICIJA_GRADANI.format-webp.width-1200
Foto: N1

Autor: Iva Gajić, Izvor: CINS

Nakon završetka protesta na Slaviji 28. juna, deo demonstranata uputio se ka Pionirskom parku, gde se istovremeno održavao skup građana koji se protive blokadama fakulteta.

U blizini parka, U Bulevaru kralja Aleksandra, građane je zaustavio kordon policije. To je bila jedna od više tačaka u gradu na kojima je došlo do sukoba između policije i demonstranata te večeri.

Zbog navodnog napada na policiju je, prema podacima Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapšeno 30 građana, među njima je bio i Milan Janković.

Prema rešenju suda, Više javno tužilaštvo u Beogradu Jankovića tereti za nasilničko ponašanje na javnom skupu. Tužilaštvo tvrdi da je on bio ispred kordona i da je policajce napao bacivši pirotehnička sredstva, takozvane topovske udare. Navode i da se Janković zaleteo i nogom udario u štit jednog policajca.

Ipak, Jankovićev advokat Jovan Milosavljević za Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) kaže da ne postoji dokaz za ovo i da se tužilaštvo oslanja samo na snimke sa džipa koji je stajao iza kordona policije.

„Vidi se kako kordon kreće ka učesnicima protesta, kako se pale baklje, kako neki od učesnika fizički počinju da se obračunavaju sa policijom, ali Milana tu nije bilo. Na snimcima se nije video. Nije se video ni on, a još manje to da je bacao ili fizički nasrtao na kordon policije.“

Milosavljević dodaje i da očevidaca nema.

„Nije naveden nijedan policajac kao eventualni svedok. Jedino se pozivaju na taj snimak i to je jedino što nam je predočeno u tužilaštvu.“

I sam Milan Janković je negirao da je kriv. U zapisniku, u koji smo imali uvid, on je potvrdio da se nalazio ispred kordona žandarmerije.

„Tom prilikom ja ih nisam napadao, već sam im se obraćao i to da spuste štitove, da pređu na našu stanu. To je trajalo tri-četiri minuta“, rekao je Janković u svojoj odbrani.

Kako je naveo, kordon je potom krenuo ka demonstrantima.

„Ja sam se tu sa nekim ljudima koji su bili pored uhvatio između ruku, napravio sam kao lanac da ne mogu dalje da prođu, ali oni su – mislim na policiju u kordonu – mene gurnuli štitom, rukama i savladali i stavili mi lisice i to je to“, rekao je Janković.

On je naglasio da nije bacao nikakva pirotehnička sredstva, šutirao i udarao policiju, niti bio nasilan.

Nakon što mu je pokazan snimak događaja, on je izjavio da „sebe ne prepoznaje na tom snimku, odnosno da se ne vidi“.

„Mogu da kažem da tek kada su mene savladali i dok su me držali, tek tada je krenulo gađanje policije flašama, petardama i slično. Čak je policajac koji je bio pored mene morao da digne štit kako bi me zaštitio od toga što bacaju“, rekao je Janković.

CINS je Više javno tužilaštvo, između ostalog, pitao i da li postoje drugi dokazi osim snimaka. Takođe, pitali smo i Viši sud u Beogradu koje su konkretne okolnosti bile odlučujuće da se Jankoviću odredi mera zabrane napuštanja stana. Ipak, odgovore do objave teksta nismo dobili ni od jedne institucije.

U rešenju Višeg suda se navodi da je kod Milana Jankovića pronađen i nož. Međutim, njegov advokat tvrdi da je bio na dnu ranca, u futroli, i da nije korišćen.

„On apsolutno nije skrivao ni u tužilaštvu, izneo je jasnu odbranu odakle mu nož, da je jednostavno zaboravio da ga izvadi, ali da je niti imao nameru, niti je znao da je kod njega u tom trenutku“, kaže advokat Milosavljević.

 

Tekst je prenet sa portala CINS.

Click