Rasizam: zlo sa mnogo nijansi

21. October 2020.
Rasizam može biti svestan i nameran, ali i nesvestan i skriven – u pojedinim gestovima ili iskazima. Borba protiv rasizma je kompleksna i mora se voditi stalno. To nije lako. O tome vas informiše Europeo.
ehimetalor-akhere-unuabona-zswLbyR_b58-unsplash
Ilustracija. Foto: Ehimetalor Akhere Unuabona/Unsplash

Britanski fotograf Džon Pits voli da koristi pojam koji se ne upotrebljava baš tako često: Afroevropljanin. Prema analogiji sa izrazom „Afroamerikanac“, taj pojam ukazuje na poreklo tamnoputih građana Evrope i na nivou kontinenta predstavlja analogon pojmu „Britanca“ za razliku od pojma „Englez“. Pits mnogo putuje i istražuje stereotipe o ljudima sa tamnom bojom kože. O nekim od njih govori za Europeo.

U Bugarskom gradu Slivenu postoji jedan od najvećih romskih geta u Evropi. Tu su posebno ugrožene devojčice koje kriminalci često vrebaju da bi ih oteli i prodali – jer Romi kao žrtve strukturnog rasizma imaju vrlo ograničen pristup pravosudnom sistemu. Oni rastu uz saznanje da su na marginama društva i tokom čitavog života ih prate predrasude protiv koji moraju da se bore. U takvoj borbi, međutim, može da pomogne i – muzika.

„Govorite li nemački?“ – za neke ovo pitanje može biti znak ljubaznosti, a za neke – manifestacija rasizma. Svako ima neko svoje tumačenje načina na koji se ljudi ophode prema njemu. Jedan mali mozaik takvih mišljenja možda može da pomogne da se razume koliko je rasizam kompleksan problem koji zavisi i od subjektivnog pogleda.

Članak je prenet sa portala Deutsche Welle.

Članak je prenet sa portala Deutsche Welle.

Click