Nekažnjeno ubojstvo grčkog novinara?
Izvor: DW
Statha Karaivaz sjedi na kauču, točno tamo gdje je bila i kad je prije dvije godine primila vijest kako je njen suprug, dole na ulici i jedva stotinjak metara od njihovog stana, hladnokrvno likvidiran.
„Zazvonio je moj telefon, zvala je susjeda dole iz prizemlja. Rekla mi je da je na ulici čula pucnjavu i sad je sve puno policije i hitne pomoći. Obukla sam se i odjurila dole. Sve je bilo puno ljudi i onda sam vidjela Giorgosa, svog u krvi.”
Tako se u trenu promijenio čitav život: tek kratko prije pogubljenja je Giorgos Karaivaz, iskusni novinar „crne kronike“ i odličan poznavatelj podzemlja, još bio gost u podnevnoj emisiji jedne privatne televizijske postaje.
U svojem istraživanju je uvijek iznova otkrivao i veze kriminalaca sa službenicima policije: tu nije samo bilo ucjena i reketarenje pojedinih policijskih službenika, nego su kriminalci bili u stanju utjecati i na kadrovske promjene unutar policije.
Profesionalna likvidacija
Tog 9. travnja prije dvije godine je Karaivaz došao kući automobilom, a kako nam kaže jedan očevidac, kad je htio izaći iz auta, dovezla su se dva muškarca na skuteru: „Jedan od njih je pucao i pucao, sve dok više nije imao metaka.”
Novinar je pogođen s deset metaka, dva od njih u glavu. Zbog takvog smirenog i brutalnog postupka je istraga brzo posumnjala u organizirani kriminal. Ubojice nisu htjele tek likvidirati novinara, nego i pokazati svim drugima kako im je bolje šutjeti.
Pretpostavlja se i da su počinioci došli iz inozemstva, ali je potpuno nepoznato tko bi mogao biti nalogodavac. To je teško reći jer i nitko ne zna, što je Karaivaz istraživao u posljednjim danima. Usprkos tome, osobno je grčki premijer Kiriakos Mitsotakis obećao, kako se izrazio; „brzo razrješenje“ ovog ubojstva.
Vjerovali smo Ateni
Pune dvije godine nakon toga i Katharina Barley iz Povjerenstva za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove Europskog parlamenta mora konstatirati kako grčka policija nije otkrila baš ništa. „Slučaj Karaivaz je jedini u čitavoj Europi u kojem su na žalost ubijeni novinari, ali gdje ne vidimo baš nikakav napredak u istrazi.“
U drugim slučajevima, kao na primjer u ubojstvu novinarke Daphne Caruana Galizije na Malti se uključio i Europol. U Grčkoj se EU pouzdala u tamošnju policiju, kaže nam Eurozastupnica Sophie in ’t Veld: „Vjerovali smo u pravni sustav Grčke. Ali sad smo ozbiljno zabrinuti.“
Svi upiti iz Europe ostaju bez odgovora. Prilikom posljednjeg posjeta Povjerenstva EU u Ateni početkom ožujka, grčka vlada „nije imala vremena“ za sastanak. Iz policije čuju kako „istraga traje“, ali bez ikakvih dodatnih informacija.
Nema odgovora
I grčki novinari, kao što je Maria Antoniadeu iz tamošnje novinarske udruge uvijek iznova šalju upit nadležnom ministru i policiji. Ali niti oni ne dobivaju nikakav odgovor.
„Na žalost je to tragedija. Već dvije godine nema nikakvog napretka. Ništa što bi ukazivalo kako će ovaj zločin protiv demokracije biti i razjašnjen. Ta likvidacija našeg kolege je zločin protiv demokracije i protiv novinarstva“, kaže grčka novinarka.
I udovica Giorgosa Karaivaza se osjeća napuštenom: nema nikakvih vijesti, nema nikakve podrške. I dvije godine nakon smrti muža jedino želi da istražitelji konačno pokažu konkretne rezultate.
Moritz Pompl (ARD)
Članak je prenet sa portala Deutsche Welle.