Novak Đoković i Marijan Vajda: Tri velike promene u životu srpskog tenisera u 2022. godini

3. March 2022.
Ruski teniser Danil Medvedev servira za opstanak u finalu Australijan opena, ali situacija nimalo nije povoljna po njega - semafor pokazuje da Novak Đoković ima meč loptu.
Dubai Tennis Championship
Novak Đoković, Dubai. Foto: Beta/AP Photo/Kamran Jebreili

Slobodan Maričić, BBC novinar

Godinu dana kasnije mnogo toga je drugačije u Đokovićevom životu i karijeri.

U Melburnu nije mogao da se takmiči, Medvedev je posle duge jurnjave za njim konačno prvi teniser sveta, a sada je ostao i bez Marijana Vajde, dugogodišnjeg trenera.

„Neće to mnogo uticati na Novaka, on je već 15 godina pod pritiskom, a zna se kakve fizičke, mentalne i radne kvalitete ima i koliko je profesionalan”, kaže za BBC Nikola Pilić, čuveni teniski trener, u čijoj akademiji je Đoković trenirao u mladosti.

„Ali čovek mora da igra turnire – ako ih ne igraš potrebna su ti dva ili tri turnira da se u potpunosti vratiš i budeš svoj”, dodaje.

„Tačno je. Nećemo nastaviti saradnju sa Đokovićem”, rekao je Karlo Tavares, generalni direktor Pežoa, koji je od 2014. godine bio jedan od glavnih Đokovićevih sponzora.

Nije navedeno zbog čega je došlo do raskida ugovora.

Đoković je posle australijske sage prvi put zaigrao na turniru u Dubaiju – nazivajući to „prijatnim iskustvom” – gde je izgubio od Jiržija Veselog iz Češke, 123. tenisera sveta, a pitanje je gde će u budućnosti moći da nastupa.

Za nastup u Dubaiju vakcinacija nije bila potrebna, ali na većini turnira hoće, što bi moglo da mu umanji šanse u borbi za nove grend slemove i status najvećeg u istoriji.

Srpski teniser trenutno ima 20 grend slem titula, koliko je osvojio i Švajcarac Rodžer Federer, a jednu više – osvojenu ove godine u Melburnu – ima Španac Rafael Nadal.

Đoković u 2022. brani titule na Vimbldonu i Rolan Garosu, ali je njegovo učešće na Otvorenom prvenstvu Francuske i u Engleskoj, trenutno pod znakom pitanja, kao i nastup na US Openu.

Tri promene u Đokovićevom životu

„Vreme je za plažu”, kaže Novak Đoković uz osmeh, okružen peskom, okeanom i sigurno izuzetno visokom temperaturom.

„Idemo”, dodaje Marijan Vajde, imitirajući pokrete plivanja, nakon čega se u trku skida u kupaći šorc i zaleće u okean.

„Da, to je moj trener”, dodao je Đoković, smejući se.

Raspoloženi su Đoković i Vajda bili na australijskoj plaži te 2019. godine, a deluje da je njihov odnos dobar iako je došlo do razlaza.

Slovački stručnjak je više od 15 godina bio važan deo Đokovićevog života i deo osvajanja svih 20 grend slem titula.

„Marjan je bio uz mene tokom najvažnijih i nezaboravnih trenutaka u karijeri”, izjavio je Đoković po objavljivanju vesti o Vajdinom odlasku iz njegovog tima.

„Zajedno smo postigli neverovatne stvari i veoma sam zahvalan na njegovom prijateljstvu i posvećenosti, a iako napušta moj tim, Maroš će uvek biti deo moje porodice”, dodao je.

Saradnja Đokovića i Vajde počela je neposredno pred Rolan Garos 2006. godine i od tada su bili zajedno, uz pauzu od proleća 2017. do proleća 2018. godine.

Đoković je potom sarađivao sa Andre Agasijem, Radekom Štepanekom i Borisom Bekerom, ali se ubrzo vratio Vajdi.

„Pamtiću našu saradnju sa ogromnim ponosom i veoma sam zahvalan na uspehu koji smo ostvarili, a ostajem Novakova najveća podrška”, dodao je.

Pilić smatra da Vajdi „treba skinuti kapu” za sve što je uradio.

„Poznajem ga veoma dobro, veoma je vredan, drag čovek i dobar karakter, odigrao je veoma važnu ulogu u Novakovoj karijeri, ali sve ima svoju dužinu”, smatra hrvatski stručnjak.

„Ne verujem da bi to moglo znatno da utiče na Đokovića”, dodaje.

Ostatak Đokovićevog tima ostao je isti, a veliku ulogu u njemu imaće još jedan hrvatski teniski velikan – Goran Ivanišević.

Ivanišević je deo Đokovićeve ekipe postao pred Vimbldon 2019. godine, a on i Vajda su do sada zajedno radili kao njegovi treneri.

U ranijem intervjuu za BBC na srpskom izjavio je da „ne može da ne bude hemije” kad se spoje Split i Beograd.

„Balkanca može da trenira samo Balkanac, ali Balkanac može da trenira bilo koga”, rekao je Splićanin tokom Vimbldona 2019. godine, koji je Đoković kasnije osvojio.

„Mi smo posebna vrsta, nije lako s nama… Imamo neke bubice, ali se dajemo srcem i zato smo posebniji od drugih, a to treba prepoznati – znam, sličan sam bio”.

  • Novak Đoković – drugi teniser sveta

Prvi put posle 20. januara 2020. godine, Đoković ove nedelje nije najbolji teniser sveta, iako će ubrzo ponovo postati.

Medvedev je trenutno prvi, ali samo za 150 bodova više od srpskog tenisera.

To znači da će se Đoković 14. marta vratiti na čelo, jer Rus gubi bodove sa turnira u Marseju, na kojem ove godine neće nastupiti.

Do smene na vrhu došlo je posle turnira u Dubaiju, koji je Đoković započeo pobedama nad Lorencom Musetijem i Karenom Kačanovim, ali je potom poražen od Veselija.

Zanimljivo je da je Čeh jedan od retkih koji sa Đokovićem ima pozitivan međusobni skor – pobedio ga je i u Monte Karlu pre šest godina.

„Znamo da je Đoković propustio Australijan open, veliki je igrač, možda i najveći u istoriji, ali sada imamo novog broja jedan – stiže nova generacija”, dodao je.

Pilić ističe da je Đoković imao veoma dugu pauzu i da bi bilo veoma neobično da je uspeo da osvoji Dubai.

„Tenis je komplikovan sport, koliko god trenirali, ne možete da uopšte ne igrate dva ili tri meseca, pa da onda budete u šestoj brzini… To ne postoji”, smatra.

„U Dubaiju je igrao pristojno, ali ništa više od toga – jedva je došao do pete brzine, u šestu nije ni ušao.”

A da li bi taj pad na drugu poziciju mogao da utiče na Đokovića?

„Ma ne”, kaže Pilić.

„Novak ima izuzetno čvrst karakter, a sačekaće se i nekih 5.000 godina da neko kao on bude 361 nedelju prvi teniser sveta”, dodaje.

Međutim, iako će se Đoković ubrzo vratiti na poziciju broj jedan – a samim tim i doći do 362. sedmice kao broj jedan, u čemu je odavno rekorder – pitanje je da li će na njoj i ostati.

„Kada ne igraš onda gubiš poene osvojene prošle godine i to je šteta, ali šta možemo”, kaže teniski stručnjak.

  • Turniri, vakcinacija – i rat

Đokovićeva australijska saga je završena, ali Đokovićevi teniski problemi nisu.

Posle Australijan opena sve je više turnira koji od tenisera zahtevaju da budu vakcinisani, što Đoković nije, pa je pitanje gde će sve u budućnosti moći da servira i brani titule.

Upitan da li bi žrtvovao učešće na takmičenjima zbog stava o vakcinama, Đoković je u intervjuu za BBC odgovorio: „Da, to je cena koju sam spreman da platim”.

To za početak znači da će Đoković teško moći da nastupi na prolećnoj američkoj turneji – turnirima i Indijan Velsu i Majamiju, kao i kasnije na US Openu.

Situacija oko Rolan Garosa, drugog grend slema sezone, menja se iz nedelje u nedelju, ali je bilo najava da će i tamo vakcinacija biti obavezna, dok još nije poznato kakva će pravila važiti za Vimbldon.

Na oba turnira srpski teniser brani titule.

„Vimbldona možda još i bude, niko ne zna šta će se sve oko korona virusa desiti za šest, 12 ili 18 meseci”, kaže Pilić.

„Ali je opet problem to što bez redovnih turnira on ne može da bude u šestoj brzini, a pitanje je šta će biti i sa Madridom, Monte Karlom, Rimom, Parizom…”

On se tu ponovo osvrnuo na dešavanja u Melburnu, ističući da je „katastrofa kako su se tamo ophodili prema Novaku”.

„Ali to je sve politika”, navodi.

Pilić se tu osvrnuo i na dešavanja oko rata u Ukrajini i zabrana učešća ruskim sportistima.

„Jadni ti ljudi tamo, ali zašto da pate igrači zbog političara”, kaže.

„Kakve veze (Andrej) Rubljov, Medvedev i kompanija imaju sa Putinom, Bajdenom ili Džonsonom”, dodaje.

Rusiji su posle invazije na Ukrajinu uvedene brojne sankcije, što se prenelo i na sport – fudbalski i košarkaški klubovi izbačeni su iz evrotakmičenja, a postoje apeli da se i ruskim teniserima zabrani učešće na turnirima.

Šta se dogodilo u Australiji?

Đokovićeva australijska saga trajala je više od deset dana.

Viza mu je prvi put ukinuta 5. januara po sletanju u Melburn i to zbog problema sa dokumentacijom.

Srpski teniser, koji nije vakcinisan, stigao je u Australiju na osnovu medicinskog izuzeća od vakcine, koje je dobio od dve nezavisne komisije pri Teniskoj federaciji Australije i države Viktorije.

Međutim, Đoković je na aerodromu priveden, proveo je nekoliko sati na imigracionoj kontroli na aerodromu, a zatim i nekoliko dana u imigracionom hotelu.

Nekoliko dana kasnije sud mu je vratio vizu, navodeći da su granični službenici ignorisali proceduru kada je Đoković stigao u zemlju.

Vizu mu je potom u ponovo ukinuo Aleks Houk, australijski ministar za imigraciju i Đoković je deportovan posle neuspešne žalbe pred sudom na tu odluku.

Na kraju odluka o ukidanju Đokovićeve vize nije doneta ni zbog njegove dokumentacije, kao ni zbog potencijalne pretnje da bi mogao da širi virus.

Prema dokumentima koje je objavio sud, ministar Houk je odlučio da vizu ponovo ukine zbog toga što – prema njegovom mišljenju – prisustvo nevakcinisanog tenisera može da raspiri protivljenje vakcinaciji protiv kovida-19.

Članak je prenet sa portala BBC na srpskom.

Članak je prenet sa portala BBC na srpskom.

Click