Selo Opraške kod Istoka: Jedina srpska porodica preživljava od poljoprivrede

7. December 2019.
U povratničkim selima na Kosovu, mnoge kuće  stoje prazne kao svedoci loše organizovanog procesa povratka u ruralnim sredinama. Plodna zemlja u selima oko opštine Istok se uglavnom ne obrađuje, dok mnogima koji bi želeli da se oprobaju u ulozi poljoprivrednika, niko ne nudi tu mogućnost, ali ni podršku, u smislu obezbeđivanja tržišta. Ovo je jedan od ključnih razloga koji je doveo do toga da sve osim jedne porodice iz sela Opraške kod Istoka odu u potrazi za boljim životom, piše Radio Goraždevac.
Untitled-1

Petka Miletića, domaćina četvoročlane porodice iz sela Opraške kod Istoka, ekipa Radio Goraždevca zatiče kako prekida oranje na njivi i odlazi po decu u susedno Osojane, gde se upravo završila nastava.

Miletići nigde ne rade, socijalna pomoć koju dobijaju od Vlade Srbije nije dovoljna da bi sebi omogućili pristojan život, te su zato sreću potražili u poljoprivredi.

„S obzirom na to da smo nezaposleni, prisiljeni smo da se bavimo poljoprivredom. Bavili smo se ranije i stočarstvom ali sticajem okolnosti sprečeni smo da se i dalje bavimo tim poslom…onda smo krenuli u proizvodnju stočne hrane, evo tu su tremovi. To je seno od prošle godine i detelina koju ne možemo da prodamo, i onda smo se preorijentisali na povrtarstvo. Ove godine smo to počeli i solidno ide, može pristojno da se zaradi ako se poveća proizvodnja, ovo je tek početak, više amaterski nego profesionalno. Nadamo se da ćemo u budućnosti da proširimo“, kaže Petko za Radio Goraždevac.

Podsticaj za razvoj poljoprivrednog gazdinstva Miletići nisu dobili od Prištine i Beograda, a jedna od retkih donacija je ona koju je učinila humanitarna organizacija „Naši Srbi“ iz Čikaga – doniranjem plastenika.

„Dolazili su više puta tu, videli su kako radimo i koliko se zalažemo i hteli su da nam pomognu…Dolazili su i tokom juna da vide kako mi to realizujemo i bili su prezadovoljni“, kazao je Miletić za Radio Goraždevac.

Snežana Miletić, osim brige o deci, bavi se proizvodnjom zimnice ali i drugim specijalitetima od povrća koje sami uzgajaju, a koji često završe na trpezama onih koji žele pravu domaću, organsku hranu.

„Osim što se bavimo proizvodnjom povrća, od svežeg povrća proizvodimo zimnicu. Pravim domaće kore, pa gledam da proširim, proizvodim i kore od heljde, to je nešto novo i zdravo što gledam da proizvedem. Teško je da se to plasira“, rekla je Snežana za Radio Goraždevac.

Miletići kažu da imaju volje i snage za rad i poljoprivrednu proizvodnju. Ono što ih sputava je ograničeno tržište.

„S obzirom na to da većinu proizvoda plasiram na pijaci u Mitrovici, problem je što je to samo subotom. Da ima dva puta nedeljno ne bi bilo problema za plasman, jer tražena je roba sa ovog područja. Znaju gore u Severnoj Mitrovici da je ovo područje čisto, znači nije zagađeno nekim fabrikama i tako da je ovde baš ekološka hrana i traži se. Bilo je slučajeva kada su nam iz manastira Visoki Dečani i Pećke Patrijaršije uzimali robu i iskreno da kažem, spasili su nas, jer da nisu oni to uzimali, dosta bi robe bacili“, kaže Petko.

Osim što predstavlja glavni izvor prihoda, poljoprivreda je jedna od retkih zanimacija za Miletiće u njihovom rodnom mestu. Prve komšije već odavno nisu tu, a oni su ujedno jedina srpska porodica koja u selu Opraške živi.

„Iskreno, teško je kada nemate kome ujutru da kažete dobro jutro i dobar dan, ni sa kim da popijete kafu, niko da vam dođe. ‘Ajde dok je malo lepo vreme, pa i neko dođe, a kada padne sneg, onda ništa“, kaže domaćica Snežana.

Radio Goraždevac

Članak je prenet sa portala Kossev.

Članak je prenet sa portala Kossev.

Click