NDNV obeležava 35 godina postojanja: Celo društvo da konkretnim akcijama podrži studente
Izvor: Autonomija
Najstarije nezavisno udruženje novinara na postjugoslovenskom prostoru, Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), danas je povodom svog 35. rođendana pozvalo sve društvene činoioce da još snažnije i konkretnim akcijama podrže studente jer se oni bore za javni interes, vladavinu prava i za uređeno društvo.
“Obaveza svih nas, svih profesija, svih civilnih, sindikalnih, demokratskih političkih i drugih aktera jeste da studentske zahteve konkretnim akcijama podržimo, ali i ispunimo. I tu ne sme biti kolebanja. U pitanju je odbrana prava na život i ljudskog dostojanstva”, poručio je NDNV.
Pozvali su i sve “konzumente propagandističkih i huškačkih medija” da prestanu da saučestvuju u promociji neprijateljstva i nasilja u društvu, te podstrekivanju fizičkih obračuna sa svim slobodnomislećim ljudima.
“Jer, konzumiranje takvih medija jeste saučesništvo”, poručio je NDNV.
Zahtevali su od svih preduzetnika, privatnih i državnih kompanija i drugih privrednih subjekata da odmah prestanu da se oglašavaju u takvim medijima koji podstiču mržnju i sukobe u društvu.
“Jer, finansiranje takvih medija je takođe saučesništvo”, naveo je NDNV.
Apelovali su na građanke i građane Srbije da se solidarišu sa onima koji trenutno trpe nasilje režima i da se tome masovno usprotive, te da se izbore za uspostavljanje sistema koji će se zasnivati na principima civilizovane demokratske zajednice.
Naveli su da tri i po decenije traje njihova borba za vrednosti slobodnog, solidarnog i otvorenog društva, za odgovorno novinarstvo, za slobodu medija, za ljudska prava, za građansko dostojanstvo.
“Zbog istrajnosti i nepokolebljivosti u zastupanju tih vrednosti NDNV je od osnivanja bio na meti brojnih i svakovrsnih pritisaka, koji su poslednjih meseci prerasli u otvoreni progon najistaknutijih članova naše organizacije”, piše u saopštenju.
Dodaje se da NDNV svoj 35. rođendan dočekuje u vanrednim okolnostima, jer je izložen konstantnim i sad već svakodnevnim pretnjama koje dolaze od najviših državnih zvaničnika, koji otvoreno podstiču nasilje nad rukovodstvom naše organzacije i njihovim porodicama.
“Na te jezive pretnje i veoma opasne poruke kojima se čelnici NDNV targetiraju kao ključni državni neprijatelji izostaje reakcija institucija”, upozirio je NDNV.
Dodali su da ih to nije i neće pokolebati u borbi za ostvarenje principa i ideja koje zastupaju, niti od njihove misije koja je posvećena borbi za javni interes.
“Samo slobodno i odgovorno novinarstvo garant je ostvarivanja javnog interesa. A odgovorno novinarstvo podrazumeva kritiku svih anomalija u društvu, ali i suprotstavljanje socijalnoj nepravdi, kršenju ljudskih prava, propagandi, govoru mržnje, mitomaniji, revizionizmu, nasilju i promovisanju ideologija zla”, poručio je NDNV.
Podsetili su da je NDNV osnovan 17. Januara 1990. godine upravo zbog zaštite javnog interesa i suprotstavljanja politikama mržnje.
“Posebno smo ponosni na naše članove, mlade novinare, koji posvećeno rade svoj posao i odani su etici i standardima profesije, zbog čega su vrlo često izloženi brojnim pritiscima, pretnjama i napadima, naročito u manjim sredinama, te trpe i materijalne i druge posledice”, naveo je NDNV.
Podsetili su da je NDNV osnovan na inicijativu grupe uglednih vojvođanskih novinara i intelektualaca, kao odgovor na “čistke” u medijima u Vojvodini, koje je sprovodio režim Slobodana Miloševića, nakon što je ustavnim pučem u “jogurt revoluciji”, oktobra 1988. godine, ukinuo široku autonomiju Vojvodine.
Osnivačka skupšina održana je u velikoj sali Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, a novoformiranoj organizaciji tada je pristupilo 270 novinara.
NDNV je početkom devedesetih godina 20. veka organizovao akciju “Prozor”, kada su sa svoga prozora u Zmaj Jovinoj ulici u strogom centru Novog Sada članovi udruženja pravili paralelni dnevnik u 19.30 sati, u okviru kojeg su, uz pomoć razglasa, čitali vesti koje nisu smele biti objavljivane u režimskim medijima.
Često se dešavalo da se ispod prozora NDNV-a okupi i po nekoliko hiljada građana. Bio je to istovremeno i kolektivni protest protiv rata i neistinitog informisanja.
NDNV je od 1992. do 2002. godine izdavao Vojvođanski građanski list “Nezavisni”, list izrazito građanske, antinacionalističke i antiratne orijentacije, a članstvo je sarađivalo i u listovima koji su tada bili slobodni.
NDNV je tokom studentskih i građanskih protesta iz devedesetih godina bio i utočište za demonstrante.
Udruženje je danas izdavač dnevnog informativnog portala građanske Vojvodine Autonomija , portala Autonomija na mađarskom jeziku i portala Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
Udruženje pruža besplatnu pravnu i psihološku podršku novinarima i redovno izdaje različite publikacije.
NDNV je član relevantnih medijskih, novinarskih i civilnih asocijacija u Srbiji, a neguje i regionalnu i međunarodnu saradnju.
Nezavisno društvo novinara Vojvodine danas ima više od 600 članova.
Tekst je prenet sa portala Autonomija.