Profesor stručnjak za istrage o prljavom novcu optužen da je „oprao” milione dolara
Američki tužioci tvrde da je Brus Bejgli primio novac sa bankovnih računa u Švajcarskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a 250,000 dolara zadržao za sebe.
A samo pre četiri godine, Bejgli je napisao knjigu „Krijumčarenje droge, organizovani kriminal i nasilje u Amerikama danas” sa tezom da je „pranje novca aktivnost koja cveta.”
U izjavi za CBS, profesor međunarodnih studija na Univerzitetu u Majamiju, porekao je optužbe, tvrdeći da se ne oseća krivim.
„Dobro sam, Nisam kriv i tako se osećam. Sve su pogrešno shvatili”, rekao je Bejgli.
„Složen proces”
Tužioci u Njujorku tvrde da je Bejgli otvorio račun u jednoj banci na Floridi za kompaniju koju su, prema podacima, vodili on i njegova supruga.
U novembru 2017, na račun je počeo da pristiže novac iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, iz kompanije za proizvodnju hrane u vlasništvu jednog Kolumbijca.
On nije imenovan i nije otkriveno kako je novac navodno proneveren iz Venecuele.
Venecuelu već godinama potresa ekonomska i politička nestabilnost
Bejgli u knjizi piše da je ulaženjenje u trag pranju novca „veoma složen proces.”
Tužioci kažu da je novac na njegovom računu dokaz da „mito i korupciju” počinjene u Venecueli.
Slučaj je deo akcija američkog pravosuđa da spreči korišćenje američkog finansijskog sistema za pranje prihoda dobijenog koruptivnim aktivnostima na visokom nivou u naftom bogatoj Venecueli.
Zemlja već godinama prolazi kroz ekonomsku katastrofu, uz visoku hiperinflaciju i loše uslove roda zbog kojih su milioni ljudi bili prisiljeni da emigriraju.
Stručni svedok
Bejgli je optužen za zaveru organizovanu sa ciljem pranja novca, kao i za dva slučaja pranja novca. Obe tačke optužnice nose zatvorske kazne od najviše 20 godina zatvora.
Pošto je pred saveznim sudijom u Majamiju izjavio da nije kriv, Bejgli je pušten na slobodu uz kauciju od 300,000 dolara.
Pored univerzitetske karijere, Bejgli je često pozivan na suđenja kao svedok stručnjak za ova pitanja. Svedočio je i pred komitetima Senata u američkom Kongresu.
Pomoćnik direktora FBI-ja Vilijam Svini junior izjavio je povodom ovog slučaja da „kriminalci koriste čitav niz metoda da operu prihode koji zarađuju kroz zločin, ali da bi bili uspešni, moraju da nađu način da sakriju i prenesu taj novac.”
„Mi tvrdimo da je Bejgli, američki profesor, doprineo uspehu ilegalnih aktivnosti izvan zemlje, na štetu venecuelanskog naroda, omogućivši pristup nezakonito zarađenim sumama novca, ali i zaradivši od sopstvene uloge u ovom zločinu”, rekao je Svini.
Bejglijev advokat Denijel Forman izjavio je za dnevnik Majami Herlad da namerava „da pripremi temeljnu odbranu za slučaj.”
Univerzitet u Majamiju je saopštio da je Bejgli na odsustvu, navodeći su da u optužbe „njegova lična stvar.”
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Članak je prenet sa portala 021.