Moguće nuklearne glave za sprečavanje poraza Rusije

Razgovarale Ivana Pejčić i Jelka Jovanović, Novi magazin
Sem geostrateških i geopolitičkih posledica, rat će doneti i novo socijalno raslojavanje. Siromaštvo kao potencijal za unutrašnje, pa i šire sukobe potcenjuje se i u teoriji i u praksi. Vidite li vi nove potencijalne socijalne pokrete i možda bombe, i gde?
Rat je po pravilu u simbiozi sa siromaštvom i socijalnom isključenošću. Međutim, često se više bavimo globalnim problemima tih stanja, a zanemarujemo pojavne oblike u našem okruženju. S obzirom na ozbiljnost socijalnog konteksta, neophodan je kontinuitet sistematskog i metodološki utemeljenog istraživanja o siromaštvu i nejednakosti u Srbiji kako bi društvo moglo reagovati i kroz neproporcionalna poreska izdvajanja i druge mere ublažiti takve pojavne oblike. Istorija nas uči da su najveći socijalni nemiri, pa i revolucije nastajali pri egzistencijalnom siromaštvu. Takvo siromaštvo i danas opstaje širom planete, a savremeni svet je karakterističan po međuzavisnosti, nepredvidivosti i kompleksnim bezbednosnim pretnjama.
Zato takve pojave kao društvo moramo sprečavati, ograničavati i kontrolisati uz posebnu pažnju institucija i kontinuiranu analizu međunarodnog okruženja. Samo na taj način će se izbeći bezbednosni izazovi, a aktivizam socijalnih pokreta usmeriti na zalaganje za unapređenje svih oblika ljudskih prava i dostojanstvenog života.
Koliko je u uslovima ovakve globalne nestabilnosti održiva vojna neutralnost Srbije?
Globalna bezbednosna nestabilnost i iskustva iz savremenih sukoba ukazuju nam na sav besmisao balansirane spoljne politike i neodrživost vojne neutralnosti Srbije koja je zasnovana na konceptu totalne odbrane. Čak i tradicionalno neutralne zemlje poput Švedske i Finske razmišljaju o članstvu u kolektivnom sistemu bezbednosti jer im neutralnost nije više garant očuvanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta. Srbija u našem nestabilnom regionu nije u mogućnosti i ne sme da dozvoli involviranost ni u kakav sukob jer hipotetički poraz sumnjam da bi preživela.
Planetarno geopolitičko repozicioniranje moći nameće nam apsolutni prioritet postavljanja državnih interesa ispred emocija, principa međunarodnog prava ispred populizma i politikantstva, a posvećenost slobodi i pravdi ispred zabluda. Samim tim, ukoliko istinski želimo bezbednu Srbiju, vreme je da učestvujemo u kreiranju pouzdanog i predvidljivog savezništva. Alternativa našoj posvećenosti zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici jedne nove Evrope jeste dugoročno nepoverenje, intenzivni obaveštajni i hibridni regionalni sukobi, kao i neodrživo finansijsko ulaganje u odbrambene sposobnosti.
Perspektiva je jasna – održiva budućnost uz poneku emotivnu suzu ili zamrznuti konflikt koji predstavlja pripremu za naredni, razorniji i destruktivniji regionalni sukob.
Izvor: Novi magazin.