Javnost zaboravlja, porodice pamte

22. December 2024.
Umesto suočavanja s prošlošću, strašan zločin je postao poligon za političke obračune, a Ivan Obradović, Vukota Gvozdenović, Svetislav Ristić, Dragan Trifović, Zoran Stanojević i Ivan Radević počivaju bez pravde
kafic-panda-pec-n1-27205 (1)
Kafić Panda Foto: N1

Autorka: Jelena Petković, Izvor: Novi magazin

Ni pored svih obećanja, najava i izuzetne važnosti saznavanja istine za porodice i celokupno društvo, ni 26 godina kasnije nema ni istine ni pravde za mladiće ubijene 1998. u kafiću „Panda“ u Peći.

Zločin nad Srbima bio je okidač za sled najodvratnijih ratnih zlodela na Kosovu, a poslednje u nizu je bilo ubistvo srpske dece koja su se kupala na Bistrici, 2003. godine.

 

ODMAZDA ILI GLUMA ODMAZDE: Te noći, 14 decembra 1998. Ivan Obradović, Vukota Gvozdenović, Svetislav Ristić, Dragan Trifović, Zoran Stanojević, učenici Pećke gimnazije „Sveti Sava“, i Ivan Radević student, okupili su se u malom kafiću prekoputa tadašnje škole.

Sedeli su i igrali lore. Vrata kafića su se otvarala na unutra.

Na satu je bilo deset minuta posle osam časova. Vrata su se odjednom otvorila uz lupu. Dvojica muškaraca u crnim uniformama s fantomkama na glavama otvorila su paljbu. Ispaljeno je 60 metaka.

Ove i druge detalje ispričaće medijima očevici zločina, a sva sumnja će deceniju i po biti usmerena ka pripadnicima terorističke Oslobodilačke vojske kosova (OVK/UČK).

Između ostalog, jer je prema podacima Fonda za humanitarno pravo, noć uoči zločina u „Pandi“ ubijen 41 pripadnik OVK dok su ilegalno prelazili granicu sa Albanijom. Misija OEBS-a je u svom izveštaju napisala da je reč o potencijalnoj odmazdi.

Javnost je verovala da je to jedina istina.

Sve dok aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije u emisiji „Teška reč“ emitovanoj 26. decembra 2013. na TV Pink nije upitao: „Dokle nam je stigla istraga povodom ubistva mladića u kafiću ‘Panda’ u Peći? Jesmo li mi stvarno ustanovili ko je ubio tu našu decu? Ili ćemo da budemo iznenađeni u budućnosti?“

Dodajući da nema dokaza da su zločin počinili Albanci, nastavio je:

„Naprotiv. Ja hoću da kažem da ima mnogo strašnih stvari s kojima ćemo morati da se suočimo. I hoću da kažem da ćemo mi te probleme da rešavamo“.

Od tada je prošlo više od deset godina.

„Gotovo sam siguran šta se desilo u kafiću ‘Panda’, ali nemam dokaza“, rekao je Vučić krajem 2015, a o zločinu u „Pandi“ govorio je i narednih godina.

Na satu je bilo deset minuta posle osam časova. Vrata su se odjednom otvorila uz lupu. Dvojica muškaraca u crnim uniformama s fantomkama na glavama otvorila su paljbu. Ispaljeno je 60 metaka

 

ISTRAGA BEZ REZULTATA: Osamnaest godina od zločina, Tužilaštva za organizovani kriminal u Beogradu je 2016. pokrenulo istragu koja do danas nije dala nikakve rezultate.

O mučnom tapkanju pravde u javnosti prestalo je da se govori, ali porodice nisu zaboravile.

Roditelji mladića zamolili su medije da i ove godine održe sećanje na njihovu ubijenu decu.

„Očigledno postoje viši razlozi koji utiču na neaktivnost Tužilaštva i otežavaju sprovođenje preostalih istražnih radnji. Zbog pijeteta i istine koje zaslužuju naši ubijeni sinovi, kad još uvek za njih nema pravde, slobodni smo zamoliti Vas, da u dnevnom izdanju Vašeg lista dana 14. 12. 2024. godine obavestite Vaše čitaoce o 26 godina zločina bez kazne i time date doprinos da ovaj strašan zločin ne padne u zaborav. Samo tako će naši sinovi nastaviti da žive“, napisali su roditelji, a objavio list „Danas“.

„Ako predsednik Srbije ne želi da otkrije istinu o ubistvu dece u kafiću ‘Panda’ u Peći, kako onda Srbi mogu da očekuju da to urade Albanci povodom ubistva srpske dece u Goraždevcu, povodom masakra nad žeteocima u selu Staro Gracko kod Lipljana, vinovnike zločina „žute kuće“ i ostalih brojnih ubistava Srba na Kosovu i Metohiji“, oglasio se saopštenjem povodom godišnjice zločina Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“, dodajući:

„Da je sreća, da ima pravne države u Republici Srbiji, javni tužilac bi posle ovakvih izjava Aleksandra Vučića otvorio istragu, saslušao ga da se njegova saznanja naročito kao šefa svih obaveštajnih službi Srbije podrobno ispitaju. Nažalost, današnja Srbija je sve drugo samo ne pravna država“.

Dve i po decenije kasnije ovaj zločin je dao „pun zamah albanskim političarima da govore kako iza ubistva srpske dece u kafiću ‘Panda’ u Peći ne stoje Albanci već srpske bezbednosne institucije“.

I zaista. Umesto suočavanja s prošlošću, strašan zločin je postao poligon za političke obračune.

Aljbin Kurti, premijer Kosova, prošle godine saopštavajući da je kafić „Panda“ stavljen na listu objekata kulturnog nasleđa Kosova, iskoristio je da napadne državu Srbiju. Isto je učinio i ove godine označivši godišnjicu kao „26 godina od terorističkog napada Srbije u kafiću ‘Panda’ u Peći“.

„Srbija je ubila šestoricu mladih Srba, starosti 14, 16, 17, 18 i 24 godine, u pokušaju Miloševićevog režima da opravda genocid na Kosovu“, napisao je na Fejsbuku, pozivajući se i na reči Vuka Draškovića.

Vuk Drašković je u razgovoru za Radio Slobodnu Evropu, objavljenom 20. januara 2014, kazao da „iz pouzdanih izvora saznaje da postoje dokazi da su ubistvo mladića počinili pripadnici Legijinih specijalaca“.
„Tog 14. decembra 1998. godine Peć ne kontroliše nikakva UČK, Peć kontroliše naša vojska, naša policija, tamo je i JSO i druge parapolicijske snage. I sada odjednom kroz tu Peć, kroz tu našu silu, vojsku, u jedan kafić u centru grada ulaze dvojica maskiranih UČK terorista, ubijaju mladiće i pobegnu. Ministar policije kaže u intervjuu da o tom događaju nije vođena nikakva istraga. Strašno. Zašto nije? Pa, tamo gde DB ubija, ne vodi se istraga. Svi tragovi vode ka JSO, to je bila teroristička jedinica SDB“, ispričao je Drašković.

Advokat Ivan Ninić, pravni zastupnik porodice nastradalih mladića, za agenciju Beta nedavno je rekao ono što je ranije kazao Novom magazinu – da tužilačka istraga tapka u mestu kako bi se sačuvali pojedinci koji su od tada do danas bitni činioci rada službi bezbednosti.

Ninić je Tužilaštvu za organizovani kriminal polovinom prošle godine uputio zahtev da se u slučaju ubistva srpskih mladića u kafiću „Panda“ u Peći sasluša predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kako je objasnio, radi provere njegovih saznanja koje je u vezi s ubistvom u „Pandi“ plasirao u medijima u poslednjih 11 godina.

Advokat Ivan Ninić je polovinom 2023. uputio zahtev da se u slučaju „Panda“ sasluša predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kako je objasnio, radi provere njegovih saznanja koje je u vezi s ubistvom u „Pandi“ plasirao u medijima u poslednjih 11 godina

Ubijeni mladići sahranjeni su 16. decembra 1998. godine. Zajedničko opelo služio je patrijarh Pavle. Mediji su pisali da je sahrani prisustvovalo oko 15.000 građana. Niko iz državnog vrha, osim Vojislava Mihailovića, opozicionara, a potpredsednika tadašnje Skupštine Srbije.

Ove godine, na godišnjicu zločina u kafiću „Panda“ niko iz političkog vrha Srbije nije se oglasio.

 

Tekst je prenet sa portala Novi magazin.

Click