Planinska oaza u Panonskoj niziji

5. March 2021.
Fruška gora je usamljena ostrvska planina u Panonskoj niziji. Najviši vrh je Crveni čot (538 m).
Odmaraliste_Zmajevac_na_FG
Odmaralište Zmajevac. Foto: Jovancavic / CC 4.0

Pruža se duž desne obale Dunava, duga 80, a široka 15 kilometara.

Stvaranje planine počelo u mezozoiku, pre 90 miliona godina, bila je ostrvo u Panonskom moru, a posle njegovog povlačenja postala je planina.

Na njoj su pronađene 164 životinjske fosilne vrste, stare oko 123 miliona godina.

Zahvaljujući jedinstvenim i veoma brojnim fosilnim ostacima flore i faune, Fruška gora se naziva i ogledalom geološke prošlosti.

Ona je dom brojnih ugroženih, retkih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.

Pašnjaci i plodno zemljište, vinogradi i voćnjaci, ukrašavaju padine i niže delove Fruške gore, dok su površine koje se nalaze na visinama iznad 300 metara nadmorske visine pokrivene gustim, listopadnim šumama.

Zato je Novosađani nazivaju i plućima grada.

Posebnu vrednost i biser Fruške gore predstavlja 17 pravoslavnih manastira, poznatih po specifičnoj arhitekturi, bogatim riznicama, bibliotekama i freskama.

Fruška gora takođe krije i brojne arheološke lokalitete iz praistorijskog i istorijskog perioda.

Zahvaljujući bogatstvu prirodnih resursa, predivnim pejzažima, izuzetnom šarmu i lepoti ove planine, Fruška gora je idealno mesto za odmor i rekreaciju kao i različite vrste turizma.

Za nacionalni park Fruška gora je proglašena 1960, a turizam je jedna od osnovnih grana istoimenog javnog preduzeća koje brine o zaštiti i očuvanju prirodnih vrednosti i lepota ove planine.

Poznate su turističke ture koje se organizuju za obilazak manastira, izletišta, ali i sve brojnijih vinarija koje su obnovljene i razvijene poslednjih decenija.

Poslednjih godina ulažu se značajna sredstva u turističke i ugostiteljske kapacitete, a desetine hiljada kuća i vikendica pogodne su za razvoj seoskog i vikend turizma.

U Informativnom centru na Iriškom vencu nalazi se prirodnjačka postavka sa eksponatima koji na najbolji način reprezentuju prirodne i kulturne vrednosti Nacionalnog parka i Fruške gore.

U okviru Informativnog centra radi i vodička služba koja je osposobljena da posetiocima drži prezentacije, kako u prirodi tako i unutar objekta.

Od prvog daška proleća, kada se blage padine okite belim cvetovima visibaba, pa do odmakle jeseni kad se cela priroda preliva u tonovima žute i crvene boje jesenjeg lišća, Frušku goru posećuju mnogi izletnici i turisti.

Izletišta na Fruškoj gori su prostori najčešće pored Grebenskog puta, a najpoznatija su Čortanovačka šuma, Stražilovo, Partizanski put, Iriški venac, Hopovo, Glavica, Popovica, Zmajevac, Letenka, Hajdučki breg, Andrevlje, Testera, Ciganski logor, Ležimir, Rohalj baze, Lipovača i dr.

Izletišta su posećena tokom cele godine, a najbrojniji posetioci Fruške gore su deca iz cele Srbije.

Na prostoru Fruške gore nalazi se 17 jezera od kojih JP Nacionalni park Fruška gora upravlja sa pet (Bruje, Moharač, Sot, Međeš i Vranjaš).

Sva jezera su veštačke akumulacije nastale pregrađivanjem potoka ili na mestima napuštenih površinskih kopova koji su se ispunili vodom.

Uprava Parka vodi brigu o poribljavanju, unapređenju i zaštiti ribljeg fonda, i bavi se distribucijom ribolovnih dozvola na dnevnom, višednevnom i godišnjem nivou.

Posetiocima Nacionalnog parka Fruška gora nude se brojne mogućnosti za planinarenje, a planinarske staze vode kroz prelepe listopadne šume i preko livada.

Čuven je Fruškogorski maraton sa tradicijom dužom od 30 godina. Svakog maja, hiljade prijatelja prirode provodi divan dan šetajući, trčeći ili vozeći bicikl po Fruškoj gori.

Članak je prenet sa portala Danas.

Članak je prenet sa portala Danas.

Click