Da li se EXIT seli iz Srbije?

22. November 2020.
Sanjin Đukić, član Upravnog odbora Exita, za Danas povodom razmatranja izmeštanja festivala iz Srbije
miha-rekar-I-BTbfAyTuM-unsplash
Foto: Miha Rekar/Unsplash

Dok su gotovo sve druge države upućivale posebne finansijske pakete radi spasavanja najugroženijih industrija, nama, kao i celoj srpskoj manifestacionoj privredi, ne samo da nije upućena posebna pomoć nego je drastično umanjena redovna podrška, zbog čega je cela scena na izdisaju i pred nestajanjem.

To kaže Sanjin Đukić, član Upravnog odbora Exit festivala, u intervjuu za Danas povodom razmatranja izmeštanja ovog, u našoj zemlji unikatnog, festivala ne samo sa njegove autentične lokacije – Petrovaradinske tvrđave, već iz Srbije.

Upitan za razloge zbog kojih se razmatra ta solucija, on pre svega naglašava da je Novi Sad njihov grad i da žele da ostanu u Srbiji, da razvijaju festival, za šta će se, kako kaže, boriti svim silama do poslednjeg časa.

– Nažalost, u ovom trenutku ne zavisi sve od nas. Pandemija je najžešće udarila upravo muzičku i festivalsku industriju, jer su masovni događaji postali zabranjena delatnost, ukinuto je pravo na rad i mogućnost ostvarivanja prihoda. U Srbiji je treći epidemiološki talas na vrhuncu i mi naravno razumemo razloge zbog kojih su masovni događaji zabranjeni, međutim, u takvoj situaciji neophodno je, poput gotovo svih drugih evropskih i svetskih država, uputiti posebnu podršku najugroženijim sektorima – ističe Đukić.

Prema njegovim rečima, više je nego očigledno da se ne mogu isto tretirati privredne grane koje su imale totalan pad prihoda od 80-100 posto i one koje su tek neznatno opale ili pak ostvarile dodatan profit kao što je to farmaceutska industrija.

– Kada se desi poplava, popravljaju se samo oštećene kuće, a ne i netaknuti soliteri u velikim gradovima. Međutim, ekonomske mere u Srbiji su podjednako tretirale sve i u tome je koren razloga zbog čega Vlada tvrdi da sada nema novca za najugroženije sektore – ukazuje član Upravnog odbora Exita.

* Koje su potencijalne lokacije i države o kojima razmišljate, a da su adekvatne za Exit?

– Postoji konkretna zainteresovanost više zemalja, kako onih iz regiona, tako i van njega. Ne postoji zemlja na svetu koja ne bi želela da u svojoj turističkoj ponudi ima jedan od najvećih svetskih festivala koji svake godine donosi desetine miliona evra lokalnom turizmu.

* Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević najavio je da će razgovarati sa organizatorima Exita, a mogućnost da bi festival mogao da napusti Novi Sad nazvao „nezamislivom“. Da li Vas je kontaktirao gradonačelnik i, ako jeste, da li je izneo neki prihvatljiv predlog?

– Grad Novi Sad jedan od retkih gradova u Srbiji koji je tokom pandemije podržao sve svoje događaje, uključujući i Exit, na čemu smo izuzetno zahvalni. Nema problema ni u komunikaciji ni u saradnji sa gradom Novim Sadom, problem je na drugom mestu.

* Da li je država pomogla Exit kao jednu od najvećih turističkih atrakcija zemlje?

– Srbija je u prethodnim godinama učestvovala u sufinansiranju oko 20 procenata troškova festivala, što je na nivou podsticaja kojim država podržava filmsku industriju. Podrška snimanju filmova u Srbiji je svakako dobra stvar, jer su benefiti veći od davanja, ali moramo da istaknemo da je neuporediv doprinos koji zemlji donese Exit, kako ekonomski, tako i promotivni. Sa tim da ni ta podrška Exitu ne bi bila neophodna kada bi domaća ekonomija bila dovoljno jaka da može da izdrži cene ulaznica od 250-350 evra koliko koštaju drugi festivali u Evropi u rangu Exita, dok u Srbiji cena ulaznice za Exit kreće od 45 evra, što je ubedljivo najniži iznos na svetskom nivou za događaje te veličine. O sponzorskim ugovorima da ne govorimo, Glastonberi festival u jakoj britanskoj ekonomiji ostvari sponzorski prihod u jednoj godini koliko Exit za dvadeset.

* Cela scena – festivali, kultura, izvođači, muzička industrija generalno ovde i u svetu, trpi udarac korone. Da li smatrate da je opravdano izmeštati Exit i pored toga što je čitava scena u sličnoj ekonomskoj situaciji?

– Problem je mnogo veći nego što je sam Exit. Industrija događaja je globalnom pandemijom postala praktično zabranjena delatnost zbog koje su desetine hiljada radnika i članova njihovih porodica dovedeni u bezizlaznu životnu situaciju. Smatramo da je, ne samo Exitu, već i celoj domaćoj sceni potrebno dati podršku u ovim najtežim vremenima u istoriji muzičke industrije. Na taj način će se delima pokazati da se razume značaj kreativnih industrija, kako za ekonomiju zemlje, tako i za njen imidž, promociju, identitet, za sadašnjost i, pogotovo, budućnost.

* Kakve su reakcije građana, fanova festivala i posebno Novosađana povodom potencijalnog premeštanja Exita, s obzirom na to da se festival održava na jednoj od najlepših lokacija u zemlji – Petrovaradinskoj tvrđavi?

– Protekli dani pokazali su koliko Exit ima fanova, glasnih i jedinstvenih u podršci, bilo da govorimo o publici koja nam ukazuje poverenje kupovinom ulaznica ili poznatim ličnostima koje su nam preko društvenih mreža dale podršku.

* Exit je specifičan upravo po pomenutoj lokaciji. Da li bi izmeštanjem festivala opala i njegova popularnost, s obzirom da pored kvalitetne muzike i sama Tvrđava pleni domaće i strane turiste koji dolaze u Novi Sad i Srbiju?

– Petrovaradinska tvrđava je utkana u naš DNK, ona je i jedan od ključnih razloga zbog čega se najpre borimo da ostanemo u našem gradu. Naravno ne jedini.

* Koji su uslovi da Exit ostane u Novom Sadu?

– Ne postoje konkretni uslovi, sve što mi tražimo je da postoji komunikacija i da se napravi održiv plan sa kojim je tokom pandemije moguće sačuvati u životu jedan od retkih globalnih brendova nastalih u Srbiji. Potrebno je da se razume da ulaganje države u festival nije pomoć, već investicija i to jedna od najisplativijih koju ova zemlja ima, jer joj se svaki uloženi dinar vraća 15-20 puta. Exit je do sada domaćoj privredi doneo oko 200 miliona evra, a procene su da će narednih 200 miliona doneti već do 2030. O promotivnoj vrednosti da ne govorimo, novinar vodećeg ekonomskog časopisa The Economist je ovaj doprinos Exita imidžu Srbije istakao kao „neprocenjiv“ naglasivši da kada bi Srbija ceo svoj budžet uložila u PR, ne bi postigla koliko su za njenu promociju učinili Novak Đoković i Exit.

Zahvaljujući Novom Sadu sačuvana radna mesta

– Gradska vlast nam je pomogla u realizaciji Exitovog Life Streama, koji predstavlja jedan od najvećih festivalskih projekata na svetu ove godine sa kojim smo započeli obeležavanje 20-godišnjice festivala. Ovaj projekat realizovan je sa Svetskim programom za hranu, najvećom humanitarnom organizacijom na svetu i aktuelnim dobitnikom Nobelove nagrade za mir i preko interneta okupio je više od šest miliona ljudi. Zahvaljujući pomoći grada smo ne samo realizovali ovaj projekat nego i sačuvali organizaciju i radna mesta u prethodnih osam meseci od izbijanja pandemije – ističe Sanjin Đukić podršku vojvođanske prestonice festivalu.

Članak je prenet sa portala Danas.

Članak je prenet sa portala Danas.

Click