Kultura kompromisa
Piše: Veran Matić
Gordana Čomić je iskrena kada u svojstvu ministarke za društveni dijalog priznaje da su mnoge odredbe budućeg zakona „daleko od toga kako bi ih ona pisala“ i da je to posledica odsustva dijaloga i kulture kompromisa u društvu u kojem „dijaloga nije ni bilo“. Dodao bih – pogotovo na ovu temu. Odsustvo kulture kompromisa koji se ovde smatra „trulim, brukom, sramotom i slabošću“ naročito je vidljivo u ovoj oblasti.
Da nije tako, ne bismo sada imali temeljno nerazumevanje ove teme u kojoj jedan od lidera opozicije, Boško Obradović, insistira na „referendumu o pitanju istopolnih zajednica“, prenebregavajući činjenicu da se o ljudskim i manjinskim pravima (u koje spadaju istopolne zajednice) ne organizuju referendumi. Sa druge strane, gej aktivista Predrag Azdejković zamera premijerki da se ne oglašava na tu temu i da je „malo glupo“ da se od nje za pomenuti zakon više zalaže ministarka Čomić.
U ovaj prazan, bezdijaloški prostor očekivano se ubacio govor mržnje bivšeg fudbalera Dušana Savića, zbog kojeg očekujem reakciju REM-a. Imajući dosadašnja iskustva u vidu, ne polažem mnogo nade u njihovu odluku.
Nadam se da će ga „kultura otkazivanja“ konačno smestiti na zasluženo mesto.
Za razliku od Savića i sličnih, neuporedivo značajniji je stav novog srpskog patrijarha Porfirija koji se u prvom intervju za javni medijski servis u veoma gledanom terminu nije libio da se odredi prema budućem zakonu. Pobrao je pohvale zbog pomirljivog tona i iznesenih stavova u vezi istopolnih zajednica.
Pozitivne reakcije su bile primetne i na društvenim mrežama.
Novi patrijarh Srpske pravoslavne crkve razume administrativne i druge prepreke sa kojima se istopolni partneri suočavaju i povodom dolazećeg Zakona o istopolnim partnerstvima jedino se ne slaže u tome da se takva zajednica nazove brakom. Wow. Just wow.
Novi patrijarh Srpske pravoslavne crkve razume administrativne i druge prepreke sa kojima se istopolni partneri suočavaju, i povodom dolazećeg Zakona o istopolnim partnerstvima se jedino ne slaže u tome da se takva zajednica nazove brakom.
Wow. Just wow. pic.twitter.com/NoasFz9fEv— šparavalo (@Stefansparavalo) March 2, 2021
Ogroman civilizacijski iskorak za SPC.
Patrijarh sa razumevanjem da bi prava unutar istopolne zajednice trebalo da se urede zakonom, samo je protiv toga da se to upisuje u isti registar gde se upisuju i raznopolne zajednice.
Ogroman civilizacijski iskorak za SPC.
Patrijarh sa razumevanjem da bi prava unutar istopolne zajednice trebalo da se urede zakonom samo je protiv toga da se to upisuje u isti registar gde se upisuju i raznopolne zajednice. https://t.co/gho6xbCz6D
— Miloš Nikolić (@MilosLibek) March 3, 2021
Značajan iskorak, bez uvreda, koristio je termin „seksualna orijentacija“ i suštinski podržao donošenje zakona ukoliko ime za zajednicu nije „brak“. To je do pre 6 meseci bilo nezamislivo.
Značajan iskorak, bez uvreda, koristio je termin “seksualna orijentacija” i suštinski podržao donošenje zakona ukoliko ime za zajednicu nije “brak”. To je do pre 6 meseci bilo nezamislivo. https://t.co/NhF0zYm4LF
— Virgo bez tacta (@Virgointakta) March 3, 2021
Ostaje nam da sačekamo usvajanje zakona u maju i početak njegove primene. Svestan sam da budući zakonski tekst nije savršen ali mislim da predstavlja pozitivan iskorak. I to u oblasti u kojoj smo oduvek kaskali za demokratskim društvima i to je primetan pomak.