Veran Matić – Zaštitimo nevinost od zloupotrebe vlasti

21. May 2025.
Godinama se očekuju izmene zakona koje se tiču novinarstva. Formirane radne grupe, inkluzivne. Potom su rasformirane, a ministarstvo napisalo svoje verzije izmena. Potom su iz ministarstva pozvali predstavnike udruženja novinara i asocijacija medija na hitan sastanak, da se saglase sa vizijama ministarstva. Na pitanje članova radnih grupa, ko je pisao tekstove izmena koji su potpuno različiti od onoga o čemu se razgovaralo na radnim grupama, dobijen je odgovor da su predlozi stigli iz Brisela.
viber_image_2025-05-20_21-00-37-210
Kampanja koju je kreativno za radio B92 i ANEM napravio Igor Avžner 1999. poster i 2000. godine spot

Autor: Veran Matić

Ne ulazeći u istinitost ove tvrdnje, siguran sam da je u pitanju „kreativno” ali opasno razmišljanje, po ko zna koji put traženje alibija u Briselu (kao što je onomad za aferu zvučni top traženo u Rusiji). 

Potpuno je jasno da ministarstvo i naša vlada često manipulišu Briselom, tako su i ovog puta ušli u „cajtnot” i sada bi želeli da sabiju vreme, a što je najgore, da plasiraju izmene zakona sa opasnim mogućim posledicama. Ako nije tako, neka me demantuje Delegacija Evropske komisije u Beogradu. 

Druga besmislica, nezakonitost i siledžijstvo je saopštena na istom ovom sastanku – da o predloženim izmenama neće biti javne rasprave. 

Treća je odluka da se dâ ultimatum učesnicima da se izjasne o predloženim izmenama u roku od 48 sati (kao da je u pitanju rijaliti 48 sati svadba ili neki slični format, u kojem žive, očigledno, predstavnici naših institucija). 

ANEM, UNS i NUNS već su objavili svoje stavove o svojevrsnom nasilnom činu kojim udruženja treba da aminuju izmene koje je napravila administracija ministarstva, glumeći inkluzivnost i demokratičnost. 

Zadržaću se na jednoj izmeni koja će ostaviti nesagledivu štetu, ukoliko bude realizovana: promena teksta članova 84 i 85, Zakona o javnom informisanju i medijima, štite pretpostavku nevinosti, koja je inače Ustavom zaštićena (Zakonom o krivičnom postupku, ali i Kodeksom novinara Srbije) , ali i ovim članovima zakona, za koji ne postoji nijedan razlog, argument, da budu menjani, naročito u formatu koji je glup, ali i koji je opasan –  kako to definiše ministarstvo: 

U važećem Zakonu o javnom informisanju i medijma ovaj član glasi: 

Član 84

U cilju zaštite ljudskog dostojanstva, kao i nezavisnosti, ugleda i nepristrasnosti suda ili drugog nadležnog organa, niko se putem medija ne sme označiti učiniocem kažnjivog dela, odnosno krivim ili odgovornim pre pravnosnažnosti odluke suda.

Objavljivanje informacija u vezi s krivičnim postupkom

Član 85

Informacije iz krivičnog postupka koji je u toku mogu se objaviti ako su iznete na glavnom pretresu ili ako su pribavljene ili ako su mogle biti dobijene od organa javne vlasti, na osnovu zakona kojim se uređuje pristup informacijama od javnog značaja.

U novoj verziji člana 84, ubacuju se dodatna „obezbeđenja i garancije” za okrivljene, odrednica „Mišljenja i informacije mogu se saopštavati ili objavljivati samo na način koji ne dovodi u pitanje pretpostavku nevinosti…” 

Važeći zakon na adekvatan način štiti pretpostavku nevinosti. A dodatne dorade usmerene su, očigledno, ka istraživačkom novinarstvu i profesionalnom novinarstvu uopšte. 

Član 85.  u novoj verziji je ne samo suvišan, već i besmislen i štetan po medije, jer uvodi pojačanu dužnost da se pazi na pretpostavku nevinosti (na koju se svakako pazi). 

Ako novinari i mediji mogu da objavljuju samo informacije koje im serviraju nadležne institucije, policija, sudovi, tužilaštva, i ako nemaju pravo na istraživanja, koja su i kontrolni mehanizmi institucija, koji ne krše pretpostavku nevinosti, onda će čitava oblast „pravosuđa” biti zatamnjena. 

Ovaj dodatak kao da je napisan da bi se dodatno otežao rad medija koji se bave istraživačkim novinarstvom. 

“Ovo je zakon protiv istraživačkih medija. On kao da je pisan da bi se zaustavilo izveštavanje o porukama sa Skaj aplikacije i drugim sličnim aferama”, prokomentarisali su novinari koji su videli ovu odredbu.

Sa jedne strane zasuti SLAPP tužbama, najčešće kontroverznih biznismena bliskih vlasti, pripadnika organizovanog kriminala, predstavnika institucija koji su zloupotrebili svoj položaj ili su odgovorni za teške posledice po ljude i imovinu… istraživački mediji zarobljavaju se u dugim sudskim procesima koji odvlače vreme, energiju i sredstva. 

Sada se otvara prostor i za ograničenja u objavljivanju podataka bez kojih nikada ne bismo saznali važne informacije i podatke o političkim zloupotrebama, organizovanom kriminalu, zločinima… 

Nevinost bez zaštite, prvi je jugoslovenski zvučni film snimljen 1942. godine, zabranjen i od nemačkih okupacionih vlasti, ali i od komunističkih, posle rata. Oslobođen tek 1968. godine, u istoimenom filmu Dušana Makavejeva. 

Sada se čini da ministarstvo piše scenario za film u kojem će se potencijalna nevinost štititi prekomernim sredstvima i mehanizmima, koji ostavljaju veliki prostor za zloupotrebu, odnosno za neomeđeno davanje mogućnosti institucijama da zatru novinarstvo kao profesiju, posebno najhrabriji i najprofesionalniji deo – istraživačko novinarstvo. 

Kao profesija,  kao što moramo garantovati poštovanje pretpostavke nevinosti, moramo omogućiti novinarima da profesionalno rade posao od javnog interesa, bez novih, represivnih ograničenja. Moramo zaštiti nevinost od zloupotrebe vlasti. 

Click